بازنشر, , گوگل پلاس, پینترست,

پرینت

99 عادت خوبی که می‌توانیم داشته باشیم

همه ما در زندگی خودمان عاداتی داریم که بدون آنکه توجه کنیم تصمیمات ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند. در این پست لیستی از عادت‌های خوب را با کمک کاربران ایرانی وبگاه ask.fm جمع آوری کرده ایم.

 1. با همه رک و راست باشید. شاید اول برایتان سخت باشید ولی پس از مدتی خواهید فهمید که رودربایستی و حیای بیش از حد در گفتار و عمل می‌تواند موجب گرفتاری و حتی شرمساری شما شود.
 2. باحیا باشید. داشتن حیا یا پیش‌شرمی تا حدودی می‌تواند مانع از برخی مشکلات احتمالی و شرمساری عمومی شما در زندگی شود. البته حیا به معنی گوشه نشینی و فرار از جمع اصلا خوب نیست.
 3. کتاب بخوانید. می‌گویند کتاب غذای روح است. عادت به کتاب خواندن به تدریج روح شما را جلا می‌دهد و تاثیرات آن را خیلی زود در خود احساس خواهید کرد. همین‌طور سعی کنید به خواندن پست های وبگاه ایران‌آتا عادت کنید!
 4. اعتماد بنفس بالا داشته باشید. این عادت در شما باعث خواهد شد تا در مقابله با چالش‌های زندگی خود عقب ننشینید و در راه موفقیت با اقتدار قدم بردارید.
 5. صادق باشید. عادت کنید که هرگز دروغ نگویید. نتیجه این عادت بزرگ را در رفتار و باور اطرافیان‌تان خواهید دید. همچنین راستگویی و صداقت آرامش‌بخش زندگی شما خواهد بود. پیامبر اسلام گفته اند: “كسی كه راستگو باشد در زندگي خود، احساس آرامش می‌كند و از چيزی ترس ندارد.”
 6. بامرام و بامعرفت باشید. یکی از عادت های بزرگی است که می‌توانید در خود پرورش دهید. دوستی هایی زیبا هستند که در آنها معرفت جاری باشد و بوق نیچه: “هر جا درخت معرفت است، همانجا بهشت است”
 7. خوبی‌ها را از یاد نبرید. داشتن خاطرات خوب در ذهن شما همیشه در تصمیم گیری ها به شما کمک خواهد کرد.
 8. عصبانی نشوید و خونسرد باشید و در موقع عصبانیت تصمیم نگیرید. بسیاری از اشتباهات بشر نتیجه عصبانیت ها است. با غلبه بر عصبانیت خود لذت شیرین آن را پس از رفع عصبانیت تان خواهید چشید!
 9. همیشه خوشرو و خنده رو باشید. البته اخم و ترشرویی در مواقعی مورد نیاز است. اما این دلیلی نمی‌شود که شما همیشه سردمنش باشید!
 10. ارزش دوستان خود را بدانید. سعی کنید ارزش دوستانتان را قبل از آنکه آنها را از دست بدهید بدانید. به یاد داشته باشید که یک دوست حقیقی از مال و شهرت و افتخاراتی که بدست می‌آورید بهتر است.
 11. حوصله و صبر داشته باشید و تحمل تان را بالا ببرید. این گفته میکل آنژ که می‌گوید همه استعداد نقاشی دارند ولی خیلی ها حوصله آن را ندارند، شاید توضیح کافی برای این عادت بزرگ باشد.
 12. وسط حرف دیگران نپرید. یکی از نشانه های احترام به دیگران گوش کردن به حرف های آنهاست. هیچگاه میان حرف افراد حرف نزنید.
 13. به گلدان ها آب بدهید. داشتن گل طبیعی در خانه و آب دادن به آن شاید هفته ای نیم ساعت از وقت شما را بگیرد. اما تاثیری که بر شما می‌گذارد بسیار بیشتر از آن ارزش دارد.
 14. به همسایه سلام کنید. سعی کنید با همسایه های خود روابط خوبی داشته باشید. یک ضرب المثل آفریقایی بیان می‌کند که رفتار خوب تو با همسایه از او یک همسایه خوب می‌سازد.
 15. مهربان باشید. با همه همانند یک کودک رفتار کنید و مهر خود را از کسی دریغ نکنید. حتی یک قاضی هم گرجه در داوری باید دنبال واقعیت باشد ولی این دلیلی بر آن نمی‌شود که با طرفین مهربان نباشد.
 16. فعال باشید. از سستی بپرهیزید و سعی کنید بیشتر فعالیت کنید.
 17. پدر و مادر خود را در آغوش بگیرید. به آنها احترام بگذارید و سعی کنید هر روز بهتر از دیروز با آنها رفتار کنید. پیامبر اسلام گفته اند: نیکی به پدر و مادر عمر را زیاد کرده و جایگاه برتری در بهشت برای مومن ایجاد می‌کند.
 18. بیشتر حمام و نظافت کنید. هیچگاه در پاکیزگی و نظافت شخصی سستی نکنید و سعی کنید همیشه تمیز و مرتب باشید.
 19. برنامه ریزی داشته باشید و از آن پیروی کنید. داشتن برنامه به نظم دادن کارهایتان و در نتیجه موفقیت شما کمک می کند. + 2 لیست طلایی برای مدیریت زمان
 20. مسئولیت پذیر باشید. از مسئولیت ها فرار نکنید و البته هر مسئولیتی را قبول نکنید.
 21. کم حرف باشید. کم حرفی همیشه خوب نیست ولی پرحرفی بسیاری اوقات بد است! حتی اگر کسی را نصیحت می‌کنید از پرحرفی اجتناب کنید تا نصیحت شما کارایی خود را از دست ندهد.
 22. نیمه پر لیوان را ببینید. بدبین ها به بهشت نمی‌روند! سعی کنید بیشتر واقع بین باشید و حتی کمی خوش‌بین. سعی کنید منطقی باشید.
 23. موج سوار نباشید. ورزش موج‌سواری خوب است اما سوارشدن بر دیگر موج های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و … چندان خوشایند نیست.
 24. مسواک بزنید. ارزش دندان های سالم را وقتی می‌فهمید که یکی از دندان هایتان خراب شود. سلامتی هریک از اعضای بدن در سلامت عمومی کل بدن موثر هستند. پس مسواک زدن را یک عادت برای خود کنید.
 25. به مواد غذایی که می‌خورید، توجه کنید. غذای سالم بخورید و توصیه های تغذیه ای را جدی بگیرید.
 26. هوای همسر خود را داشته باشید. به صحبت های همسر خود با دقت گوش دهید و به او احترام بگذارید و سعی کنید همیشه همسر شادی داشته باشید.
 27. جنبه داشته باشید! گاهی رفتارهای ناپسندی را می‌بینید، اما سعی کنید آن رفتار را از جنبه ای دیگر ببینید.
 28. جدی باشید. گاهی جدی بودن می‌تواند کمک حال شما در فعالیت هایتان باشد، اما لبخند را از یاد نبرید.
 29. به دیگران کمک کنید. 
 30. نظرات مخالف را تحمل کنید و به یاد داشته باشید که همیشه هحق با شما نیست و احتمال دارد اشتباه کنید.
 31. در کارهایتان دقت کنید. سعی کنید کارهایی را که انجام می‌دهید با دقت انجام دهید و بر روی فعالیتی که انجام می‌دهید تمرکز کنید.
 32. قبل از ورود به جایی در بزنید.
 33. با دهن پر، حرف نزنید.
 34. اگر كسي به تلفنی که به او می‌کنید جواب نداد، پشت سرهم به او زنگ نزنید. یا دوست ندارد گوشی را بردارد و یا کار دیگری دارد!
 35. خوب بخوابید. با داشتن خواب خوب و در زمان و مدت مناسب برای روز خوبی با عادت های خوب آماده شوید. توصیه های خواب خوب را جدی بگیرید!
 36. خوش قول باشید. کسی دوست ندارد از آدم بدقول قولی بگیرد و در نتیجه منزوی می‌شوید.
 37. حسادت نکنید. که خوب گفته اند: حسود هرگز نیاسود! البته حسادت در خوبی ها و عادات خوب پسندیده است.
 38. دنیا را سخت نگیرید و حریص نباشید. 
 39. ببخشید. آنتونی رابینز جمله ای دارد با این محتوا که هرچه بیشتر ببخشید، بیشتر دریافت می‌کنید. بخشش عادتی است که همه ادیان الهی و غیرالهی به آن توصیه کرده اند.
 40. کسی را مسخره نکنید. در حقیقت کسی که مسخره خواهد شد خود شما هستید!
 41. باسلیقه باشید. شاید بگویید این چیزی ذاتی است، اما به یاد بیاورید که جهان ما قانون مند است و ما جزئی از این جهان هستیم. نکات و ترفندهایی وجود دارند که خلق و خوی شما را دگرگون خواهند کرد. اجازه دهید ذوق‌تان خودش را نشان دهد.
 42. مسائل رو پیچیده نکنید. همیشه راهکار مناسب در ساده ترین هاست. راستی می‌دانید تیغ اوکام چیست و به چه کار می آید؟
 43. سرمایه گذاری کنید. عادت هایی چون ولخرجی را از خود دور کنید و شروع به سرمایه گذاری کنید. هدیه ای برای دوست خود بخرید و یا برای نامزدتان گلی بخرید. به سرمایه گذاری در بانک نیز فکر کنید.
 44. در رانندگی حق تقدم را رعایت کنید و برای عابرهای پیاده ترمز کرده و اجازه دهید تا رد شوند.
 45. خاکی باشید ولی کسی را خاکی نکنید. در روابط خود با دیگران تواضع داشته باشید ولی سعی نکنید از بزرگی کسی بکاهید.
 46. تقلب نکنید. هرگز تقلب نکنید و مطمئن باشید که تقلب یک راهکار نیست.
 47. اصراف نکنید. مصرف بیجا و هدر دادن منابعی که دیگر انسان ها هم دوست دارند از آن استفاده کنند و شاید حقی در آن دارند کاری است که نباید کسی به انجام آن راضی باشد.
 48. پشت سر کسی حرف نزنید. عیب و ایراد افراد را سعی کنید به خود آنها بگویید تا اینکه به کس دیگری بگویید. احتمالا گفته شما دیر یا زود به گوش او خواهد رسید.
 49. فضولی نکنید. عادت کنید که در کارهایی که به شما مربوط نیست و از شما کمکی خواسته نمی‌شود فضولی نکنید.
 50. تقدیر الهی را قبول کنید. اما به یاد داشته باشید که شاید تقدیر الهی خواسته های شما و تلاش‌ هایتان باشد.
 51. کار امروز را به فردا نسپارید.
 52. به خدا توکل کنید. توکل و امید به نیروی ماورای همه انسان ها و مشکلات شما را در انجام کارهایتان کمک می‌کند.
 53. هیچ وقت ناامید نشوید. عادت کنید در برابر مشکلات ناامید نشوید. وقتی ناامید می‌شوید به این فکر کنید که تا پیروزی قدمی بیش نمانده است.
 54. مزاحمت ایجاد نکنید. هیچ کس دوست ندارد دیگران مزاحمتی برای او ایجاد کنند. پس شما هم سعی کنید مزاحم کسی نشوید.
 55. سیگار نکشید، فحش ندهید، با غریبه ها لاس نزنید. و توصیه هایی از این دست را جدی بگیرید.
 56. جواب بدی را با خوبی بدهید. تو نیکی می‌کن و در دحجله انداز، که ایزد در بیابانت دهد باز.
 57. آدم خودتعریفی نباشید. خوبی ها و بدی های شما را همه می بینند و نیازی نیست از خودتان تعریف کنید. اما این دلیلی بر این نمی‌شود که از توصیه خوبی ها به دیگران بپرهیزید.
 58. پرتوقع نباشید. از دیگران توقع زیادی نداشته باشید.
 59. در مورد دیگران زود قضاوت نکنید. وبا قضاوت هایی که درباره دیگران می‌کنید با آنها رفتار نکنید.
 60. ورزش کنید. عادت کنید هر روز حداقل نیم ساعت ورزش کنید. این 5 حرکت ورزشی رو یاد بگیرید. و از نرم افزارهای ورزشی استفاده کنید.
 61. از افراد بددهن دوری کنید. با افرادی معاشره کنید که صفات خوب خوشون رو به شما منتقل کنند.
 62. وبلاگ بنویسید. روزنوشت داشته باشید. این کار به شما کمک می‌کنه که هر روز بهتر از دیروز باشید.
 63. فیلم های خوب ببینید. فیلم های خوب همیشه چیزی برای یاد دادن به شما دارند. فیلم های ایرانی خیلی هایشان خوب هستند.
 64. روزی چند تا لغت بیگانه یاد بگیرید. سعی کنید زبان جدیدی یاد بگیرید.
 65. کالای ایرانی بخرید. با خرید کالای ملی به اقتصاد کشورتون کمک کنید.
 66. دین‌دار باشید. هدف داشته باشید. اگر خودتان را مسلمان می‌دانید، مانند یک مسلمان رفتار کنید و اگر مسحی هستید، مانند یک مسیحی رفتار کنید. اما اگر انسان هستید به سوی حق حرکت کنید.
 67. شعار ندهید عمل کنید. سعی کنید به جای شعار دادن عمل کنید.
 68. باور دیگران را گرامی بدارید. به باورها و اعتقادات دیگران احترام بگذارید. در این صورت است که به باورهای شما احترام خواهند گذاشت.
 69. سفر کنید. در سفر شما تجربیات زیادی بدست خواهید آورد. سفر کنید و از سفرکردن لذت ببرید.
 70. خوش اخلاق باشید.
 71. به حقوق حیوانات نیز احترام بگذارید.
 72. روحیهٔ تحقیق و کاوش داشته باشید. هر چیزی را به راحتی باور نکنید و باز هم آدم منطقی باشید.
 73. به دنیای اطراف تون بی‌توجه نباشید. به دنیای اطرافتان توجه کنید تا دنیا هم به شما توجه کند.
 74. در خاموشی کمک کنید. اهل ریا و تزویر نباشید.
 75. بی‌کار نباشید. کار کنید و اهل کار باشید. چالش ها رو به فرصت تبدیل کنید و به دیگران هم کمک کنید تا کار کنند. افکار کارآفرینانه داشته باشید.
 76. اختلاف سلیقه ها را عادی بپندارید. در دوستی ها روی نکات مثبت تمرکز کنید و اختلاف سلیقه ها را جدی نگیرید. البته این اختلاف سلیقه ها خود می‌توانند موجب پیشرفت گروه ها شوند.
 77. زودتر از خواب بیدار شوید. سحر خیزی فواید زیادی بر روح و ذهن شما خواهد گذاشت. انرژی شما افزایش میابد و وقت بیشتری برای کارهای مفید خواهید داشت.
 78. صبحانه بخورید. خوردن صبحانه را فراموش نکنید. اینجا درباره دلایل پزشکی برای خوردن صبحانه بیشتر بخوانید.
 79. به طبیعت بروید. از اوقات فراغت خود برای بودن در کنار طبیعت استفاده کنید.
 80. برای خانواده تان وقت بگذارید. آنقدر در کارهایتان غرق نشوید که خانواده تان را از یاد ببرید. همیشه زمانی برای با خانواده بودن داشته باشید.
 81. روز خود را مرور کنید. آخر روز اینکه امروز چه کاری انجام داده اید را مرور کنید. آیا از رفتارهای خودتان راضی بودید؟ آیا فردا دوباره این کارها را انجام خواهید داد؟
 82. به کسانی که دوستشان دارید ابراز علاقه کنید. بدون ابراز علاقه و بدون گفتن دوستت دارم شما فرصت به یاد آوردن دوست داشتن ها و احساساتتان را از دست می‌دهید.
 83. تعارفات زیاد را کنار بگذارید.
 84. قرآن با ترجمه روان بخوانید. بسیاری معتقد هستند که خواندن کتاب باعث آرامش روحی آنها می‌شود. همچنین تفکر و تعقل در آیات قرآن می‌تواند قدرت ذهن شما را بالا ببرد.
 85. درصورت انجام اشتباهی زود عذرخواهی کنید.
 86. لیست تهیه کنید. برای شرایطی که در آنها قرار می‌گیرید لیست تهیه کنید و نقاط مثبت و منفی خودتان را در آن بنویسید.
 87. لباس هایتان را مرتب کنید. از بیرون که به خانه می‌آیید به جای اینکه لباسلباس هایتان را پخش‌وپلا کنید بهتر است مرتبشان کنید، تا بعدا که خواستید به جای دیگری بروید وقت تان تلف نشود.
 88. رازدار باشید.
 89. ساده باشید.
 90. کارها را نیمه تمام نگذارید.
 91. تعادل رو در همه امور رعایت کنید. نه افراط کنید و نه تفریط. همیشه حفظ تعادل بهترین است.
 92. یاد بدهید. دانسته هایتان را به دیگران نیز انتقال دهید. برای شروع بهتر است همین حالا به جمع نویسندگان وبگاه ایران آتا بپیوندید.
 93. عادت های خوب دیگران را یاد بگیرید.

این پست در آینده ای نه چندان دور بروز خواهد شد! شما چه عادت‌های خوبی دارید که دوست دارید دیگران هم داشته باشند؟

نوشته شده توسط حسین قبیله

کارشناس نرم‌افزار رایانه از دانشگاه پیام‌نور، دوستار فناوری‌های پیشرفته، عاشق طبیعت و ...

179 posts

50 Comments

پاسخی بنویسید
 1. سلام.تمام نکاتو خوندم.به نظرم از هر نظر و زاویه قابل خواندن وعمل کردن بهش وجود داره .☑☑☑☑☑

 2. بدك نبود. شعار و تبليغات توش زياده. من هروقت يه نخ سيگار ميكشم خيلي ادم خوبي ميشم. كارهامم هم به درستي و حوصله انجام ميدم. و همچنين قبل از تصميمات مهمم يه نخ سيگار ميكشم. گاهي اوقات هم با همين يك نخ سيگار نويسندگي هم ميكنم.

 3. سلام و خسته نباشید
  واقعا جملاته عالیه و پند اموزی بود
  خسته نباشید
  انشالله که بتونیم به گفته هایمون عمل کنیم عاالی میشه
  پایدار و موفق

 4. شما اشتباه ميكنى ما نبايد دياد رك باشيم و يا ابراز علاقمونو بگيم بايد به مرور زمان اين كار انجام شود ولى در كل بد نبود

 5. سلام یه روز امتحانی عمل کنید ببینین بدبخت میشین چون همه فکر میکنن پپه ای و کلا از جامعه که هیچ از هستی محو میشین این جمله های قشنگ مال فرهنگ قشنگه .شاید بگین فرهنگمون قشنگه ولی نیست برین تو خیابون انگار همه با هم دشمنی چهارده نسله دارن .حالا هی شعار بدین .
  راستی امتحان کنید بنویسید چی شد???

  • تاحالا نشده با مردم مهربان باشم و با من دشمنی کنن هر کسی خوب میفهمه محبت رو و کمتر کسی پیش میاد که سعی نکنه جبران محبت کنه

  • واقاعاااالی بود مرسی
   در ضمن اقای حرف حساب اگه دیگران فکر میکننن پپه ای مشکل از خودته ادم باید یکم واقع بین باشه
   واقا مطالب جالب و خوبی بود??????

 6. به نظرم میشه عمل کرد اما باید از ته دل بخوایم,دوست عزیزی ک گفتن نمیشه,منو شماییم ک جامعه رو میسازیم,منو شماییم ک فرهنگ رو به وجود میاریم باید از خودمون شروع کنیم,فرهنگ رو بسازیم بعد همه ی این صفات خوب رو تمرین کنیم تغییر همیشه از خود ماست,اگه خودمون تغییر کنیم فرهنگ و مردمم تغییر میکنن

 7. نسخه اي عالي براي زندگي بود.ممنون از اينكه تجربيات گرانقرتون رو به اشتراك گذاشتيد.باز هم ممنون????

 8. خیلی مطالب مفیدی بود ممنون از زحماتتون
  و در ضمن به نظر من این مورد کم بود که هوای شهر خودمونو داشته باشیم و اشغال نریزیم

 9. سلام به نظرم عالی بود
  ولی انجام دادنشون سخته
  دوستان راست میگن
  هرچقدرم تلاش کنین بازم بعضیاشو نمیتونین انجام بدین
  من خیلی تلاش کردم متاسفانه خیلی سختمه

 10. سلام عالي بود من بعضي نكات رو در خودم دارم و سعي ميكنم كه در نزديكي بقيه رو هم ب دست بيارم ممنون امروز ١/١٢/١٣٩٥

 11. انگارتو ایران سخته که بخوایم یه سری ازاین مواردو تو زندگیمون اعمال کنیم شاید بخاطر شرایط زندگیمونه به هر حال خیلی عالی بود مرسی.

 12. ممنون عالی بود ولی جسارت نباشه ولی چرا ۶ تا کم بود اگر اون ها را هم بزارید خیلی خوب میشه من همه ی این هارا نوشتم

 13. سلام خیلی خوب بود اگه بتونیم عمل کنیم عالی میشه …..ولی6تا کم داشت ………..مرسی ممنون ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.