اگر در صندوق پست الکترونیک‌تان اطلاعات مهم کاری، تجاری و شخصی وجود دارد، توصیه می‌کنیم در فواصل زمانی منظم از آنها نسخه پشتیبان تهیه نمایید، تا در صورت بروز هر اشکالی، اعم از ایراد سرور، هک کلی یا نفوذ به حساب کاربری‌تان، و نابودی نامه‌ها افسوس نخورید، درست مانند بنده که دیگر نمی‌توانم اطلاعات کاری از دست‌رفته‌ام را بیابم!

از طرف دیگر اگر از برنامه outlook استفاده می‌کنید، و قصد دارید تا ویندوز را تغییر یا ارتقا دهید، فراموش نکنید از نامه‌ها، قرارهای کاری، شماره تلفن‌ها و سایر اطلاعات موجود کپی گرفته و بعد از نصب ویندوز دوباره آنها را به کار گیرید.

هیچ فرقی نمی‌کند از چه صندوق پستی یا برنامه مدیریت پست‌الکترونیک استفاده می‌کنید؛ جیمیل، هات‌میل و برنامه‌هایی چون اوت‌لوک، تاندربرد، سی‌مانکی و غیره. با استفاده از برنامه رایگان MailStore نسخه خانگی 7، قادرید تا کاملاً مجانی و ساده عملیات ناممکن را انجام دهید.

برای دریافت برنامه به نشانی زیر مراجعه کرده و فایل اجرایی را دریافت کنید. بر روی فایل دوبار کلیک کرده و در محل دلخواه نصب کنید. پس از نصب، پوشه‌ای با عنوان MailStore Home در My Documents ایجاد می‌شود که محل نگهداری نامه‌های ذخیره شده است، البته برای مطالعه آنها باید از محیط برنامه استفاده کنید یا برای برنامه‌های مدیریت پست‌الکترونیکی خروجی بگیرید.

اغلب سرویس‌های پستی، علاوه بر دسترسی از طریق وب (web mail)، امکاناتی چون Pop3 و IMAP را برای دسترسی برنامه‌های رومیزی یا گوشی تلفن به صندوق پستی فراهم می‌کنند. که برنامه‌های پشتیبان نیز از همین دو پروتکل استفاده می‌کنند.

Gmail؛ ساده و کارا مثل همیشه

از گوگل غیر از این هم انتظار نمی‌رود، همیشه می‌توانید به رایگان از حداکثر خدمات ممکن بهره ببرید. برای نامه‌هایتان در جیمیل کافی است در صفحه اصلی برنامه بر روی Google Mail کلیک بزنید، نشانی پستی و کلمه عبور را وارد کرده و Next کنید. در صفحه بعدی دسته‌بندی خاص، محدوده‌ی زمانی و غیره را وارد کرده ومنتظر شوید تا برنامه‌ نامه‌های مشخص شده را دریافت نماید.

توجه داشته باشید که IMAP را از قبل فعال کنید. برای چنین کاری در صندوق پستی جیمیل به گوشه بالا سمت راست رفته، وارد Mail Setting شوید، به زبانه‌ی Forwarding and POP/IMAP رفته و گزینه‌ی Enable IMAP را انتخاب و در پایان دکمه Save Changes را بزنید.

نامه‌های دریافتی در ستون سمت چپ در بخش My Archive، قابل ملاحظ، مطالعه یا جستجو هستند.

Hotmail؛ ایمیل به سبک بیل‌گیتس

کاربران هات‌میل از گزینه‌ی POP3 Mailbox استفاده می‌کنند. اطلاعاتی که باید وارد کنید به شرح ذیل است: Email Address همان نشانی پست الکترونیک و Host که pop3.live.com است. Access-via را نیز OP3-SSL تعیین کنید. سپس نام‌کاربری و کلمه‌عبور را وارد نمایید. توجه داشته باشید در اغلب موارد نام کاربری همان نشانی پست الکترونیک شما است. در صفحه بعدی گزینه‌های کنترلی برای انتخاب نامه‌ها و دریافت آن است. و در مرحله آخر برنامه وارد عمل شده و کارهای لازم را شخصاً انجام می‌دهد!

Yahoo!؛ برای بچه پولدارها

واقعاً متاسفم، اما از آنجا که سرویس POP3 در صندوق پستی رایگان یاهو غیر فعال است، دو راه بیشتر ندارید، نخست ارتقای سرویس به Yahoo! Mail Plus در ازای پرداخت سالانه 20 دلار ناقابل که بیشتر برای شرکت‌ها و موسسات تجاری و بازرگانی به صرفه ‌است، و به تجربه سرویس ارزشمند و خوبی است؛ یا اینکه به جیمیل مهاجرت کبری نمایید!

از دیگر ویژگی‌های MailStore می‌توان به پشتیبان‌گیری سریع؛ قابلیت جستجو در میان نامه‌های دریافتی؛ ذخیره‌سازی بر روی CD، DVD و USB بدون برنامه جانبی؛ فن‌آوری هوشمند ذخیره‌سازی؛ و بازیابی، انتقال و خروجی سریع و ساده از نامه‌ها اشاره کرد. در آخر توصیه ما، پشتیبان‌گیری منظم از صندوق پستی است آنرا فراموش نکنید!

دریافت رایگان برنامه:

http://www.mailstore.com/en/mailstore-home.aspx