بازنشر, , گوگل پلاس, پینترست,

پرینت

چگونه تغییر بزرگی در زندگی خود ایجاد کنیم؟

تغییر در زندگی

با یک سوال ساده شروع کنید: چه می‌خواهید؟

آیا امیدوارید که روزی یک نویسنده، موسیقیدان، طراح، برنامه نویس، مشاور، بازیگر، کارآفرین و یا متخصص در زمینه دیگری شوید؟

چگونه می توانید به این آرزو دست یابید؟ آیا هدف خود را بر روی یک تکه کاغذ نوشته و آن را در یک بطری گذاشته و به دریا انداخته اید، تا به این امید که روزی به آن دست یابید؟ این شما هستید که برای رسیدن به هدف خود باید تلاش کنید.

آیا شما خودتان را برای رسیدن به هدف بزرگی تا پایان سال، یا سه ماهه آینده آماده کرده اید؟ برای این هدف بزرگ چه برنامه روزانه ای دارید؟! یادتان باشد که هیچ چیز تغییر نخواهد کرد مگر اینکه شما برنامه روزانه خود را تغییر دهید.

ما برای رسیدن به اهداف خود برنامه های هفتگی و ماهانه و سالانه ای را در پیش می‌گیریم،  اما هیچ کدام از آنها همانند تغییرات روزانه تاثیرگذار نیستند.

اگر شما مایل به ایجاد تغییرات روزانه نیستید، درواقع شما نمی‌خواهید تغییراتی در زندگی خود ایجاد کنید. اگر شما می‌خواهید بدون هیچ تغییری در زندگی روزمره خود، چیزی یادبگیرید؛ ژاپنی صحبت کنید، گیتار بزنید، برنامه نویسی PHP یاد بگیرید و غیره، در واقع بهتر است بدانید که شما واقعا تصمیم به یادگیری نگرفته اید.

بنابراین برای هر تصمیم بزرگی که در زندگی خود می‌گیرید تغییری روزانه در خود ایجاد کنید.

چگونه می‌توانیم تغییری در زندگی روزانه خود ایجاد کنیم؟

بیایید چند آرزو و هدف را بررسی کنیم:

 • از دست دادن وزن
 • نوشتن کتاب
 • توقف هرزگردی در وب
 • عاشق شدن
 • خوشحال بودن
 • جهانگردی
 • نوشیدن آب بیشتر
 • یادگیری زبان اسپانیایی
 • ذخیره پول
 • عکاس ماهر شدن
 • خواندن کتاب

کسانی که ایده های بالا دارند چگونه باید تغییرات روزانه در خود ایجاد کنیم؟ فکر کنید که روزانه با انجام چه کارهایی می‌توانید به این هدف برسید یا حداقل  به هدف نزدیک تر شوید. یافتن تغییرات روزمره همیشه آسان نیست، اما اجازه دهید نگاهی به برخی از ایده ها بیاندازیم:

 • از دست دادن وزن – هر روز پیاده روی کنید، ابتدا به مدت 10 دقیقه در روز و پس از یک هفته 15 دقیقه، سپس 20 و… تا روزی 30-40 دقیقه در روز. تغییر دیگری هم در زندگی روزانه تان اعمال کنید؛ به جای نوشابه آب بنوشید.
 • نوشتن یک کتاب – هر روز 10 دقیقه بنویسید.
 • توقف هرزگردی در وب – به نظر من این کار مضحک است! به هر حال هرروز قبل از آنی که بخواهید مرورگر اینترنت خود را باز کنید در رابطه با کارهایی که می‌خواهید انجام دهید فکر کنید و حتی آنها را بر روی کاغذ بنویسید.
 • سقوط در عشق – هر روز جایی بروید و با افراد جدید و مختلف دیدار کنید. یا روزانه کارهایی انجام دهید که شما را به شخص جذابی تبدیل کند.
 • خوشحال شدن – هر روز برای جهانی بهتر کاری کنید و به مردم کمک کنید.
 • سفر – در هزینه هایتان صرفه جویی کنید(آیتم بعدی را ببینید). یا شروع به فروش وسایل غیرضروری خود کنید، این‌گونه می‌توانید وسایل موردنیاز خود را در یک کوله پشتی گذاشته و راهی سفر شوید.
 • صرفه جویی در هزینه – شروع به پخت و پز کرده و در خانه غذا بخورید. ماشین خود را بفروشید و دوچرخه سواری/ پیاده روی/ مترو را جایگزین کنید. به دنبال یک خانه کوچک بگردید.به جای خرید همه چیز از چیزهای رایگان استفاده کنید.
 • نوشیدن آب بیشتر – وقتی از خواب بیدار می‌شوید، آب بنوشید. پس از آن هر چندساعت یکبار آب بنوشید.
 • اسپانیایی یاد بگیرند – نرم افزار یا نوارهای زبان اسپانیایی را گرفته و هر روز 10 دقیقه به یادگیری این زبان بپردازید. می‌توانید از نرم افزار anki هم استفاده کنید.
 • عکاس شدن – هر روز عکس های بیشتری بگیرید و در فتوبلاگ خود بگذارید و نظر دیگران را در مورد عکس های خود جویا شوید.
 • خواندن کتاب های بیشتر – هر روز صبح و قبل از رفتن به رختخواب کتاب بخوانید. چه کتابی؟ اینجا را ببینید.

همانطور که می‌بینید تقریبا برای هر کار و هدفی بزرگ بایستی تغییرات روزانه در خود ایجاد کنید. در مورد اهداف خود بیاندیشید و اینکه برای رسیدن به آنها به چه تغییراتی در زندگی روزمره خود نیاز دارید؟ از همین امروز شروع کنید!
+نوشته ای از Leo Babauta

نوشته شده توسط حسین قبیله

کارشناس نرم‌افزار رایانه از دانشگاه پیام‌نور، دوستار فناوری‌های پیشرفته، عاشق طبیعت و ...

179 posts

40 Comments

پاسخی بنویسید
 1. تشکر، عالی بود. فقط اون قسمت سقوط در عشقش کمی منکراتی بود ;-) بعد هم فکر کنم ” سقوط” بار منفی القا می‌کنه. دل در گرو عشق دادن یا در دام عشق افتادن شاید بهتر باشه! وای خدا شما رو ببخشه…

 2. سلام حسین چطوری پسر؟
  بد نبود کلا خوب بود
  ولی ای کاش یه کم هم عمل می کردیم به جای شعار مگه نه؟؟؟؟!!!!!

 3. خوب بود من میخام اساسی تغییر کنم واقعا ب اون چه ک میخام برسم من زیاد از این مطالب خوندم ولی بازم ……لطفا کمکم کنید

 4. من اعتماد بنفس پایینی دارم .دوس دارم تغییرات بزرگی تو زندگیم ایجاد کنم من خودمو از همه پایینتر میگیرم باید چیکا کنم؟؟؟؟؟؟

 5. سلام.من اعتماد بنفس پایینی دارم خودمو از همه پایینتر میگیرم جلو جمع نمیتونم حرف بزنم میخوام اساسی تغغیر کنم لطفا کمکم کنید.

 6. سال هاست می خواهم تغییر کنم اما مه و خورشید و فلک درکارند تا از تغییر جلوگیری کنند .داشتن هدف و برنامه ریزی و داشتن انگیزه برای شروع کار است و از همان اول کار اولین دشمن پیدا می شود بله خود آدم ؛ دیگر انگیزه کمرنگ می شود؛ جسم پیروی نمی کند؛کارهای مختلف ، افراد مختلف و خلاصه آخرکار من میمانم و همان فرد قبلی.

  • سلام دوست عزیز
   اول گفتی مه خورشید و فلک بعدش گفتی خود آدم جلوی تغییرات رو می گیره.
   بله هر دوتا می تونن عامل باشن.
   اما در آغاز کار باید با دمون مبارزه کنیم و چیزی به اسم اعتماد به نفس رو پیدا کنیم و بعدش بریم سراغ مه و خورشید و فلک که میتونیم بهش بگیم محیط یا شرایط دور و بر یا عوامل بیرونی!
   برای اون هم راه حلی به اسم سازگاری وجود داره.
   هر یک از این راه حل ها خود بحثی جداگانه دارند که شما باید زحمت جستجو در اینترنت رو به خودتون بدید؛بالا بردن عزت نفس،سازگاری با محیط یا…

 7. سلام از اینکه چنین مطالبی برای دیگران میگذارید تا کمی بخود بیایند واحساس تغییرودگرگونی در خود کنند سپاسگزارم واقعآباید با خودمون رو راست باشیم باید برای اهدافمون زحمت بکشیم برنامه ریزی کنیم و راههای زیادی امتحان کنیم…………. عزیزان اگر کسی بدون سعی وتلاش ارزوی موفقعیتی داشته باشد خودش را مسخره کرده است

 8. سلام
  خیلی عالی بود ولی من یه مشکلی که دارم اینکه تصمیم میگیرم که تو زندگیم تغییر کنم و موفق هم میشم ولی بعداز یه مدت دوباره به روند قبلی بر میگردم ویا انگیزمو در رابطه باتغییر از دست میدم بهنظرتون مشکل چیه

 9. والله از وقتی که یادمه میخوام تغییر ایجاد کنم اما ای روزگار روزهام با ده سال پیش هیچ تغییری نکرده.این آرزو رو باید به گور ببرم .

 10. منم آز امروز شروع میکنم برای یک زندگی ایده آل و خوشی.
  از بابت مطالب خوبتون ممنون دست و پنجه تون درد نکنه

 11. سلام.
  برنارد شاو (یه نویسنده) میگه:
  در زندگی قرار نیست خود را کشف کنید, بلکه قرار است خود را بسازید.
  به نظر من مشکل همه اونایی ک میگن عوض نمیشیم اینه ک دوست دارن از فردا همونی بشن ک میخوان. باید “آروم آروم” به اون شخصیت خود برسید.
  برای مثال کسی اعتماد به نفسش پایینه قرار نیست از فردا دیگه از چیزی نترسه ,بلکه قراره آروم بیش ترش کنه .
  تو میتونی …. میدونی چرا …… چون تصمیم گرفتی ک عوض بشی.

 12. سلام . من همش شکست میخورم. بارها راهمو عوض کردم با انگیزه شروع کردم ولی بازم شکست میخورم. یک عده میگن طلسمه بعضیا هم میگن نیتت صاف نیست ولی من میگم یکم تقدیر. اخه بعضی چیزارو نمیشه جلوشو گرفت

 13. من دوست دارم تغییر کنم دوست دارم قوی شم محکم باشم دوست دارم زیاد وا ندم احساسی نباشم دوست دارم خودم بتونم حرفامو بزنم رو پای خودم واسم اونطوری که میخوام زندگی کنم ولی نمیشه واقعا نمیشه شرایطم ایجاب میکنه هیچکدوم از کارارو نمیتونمانجام بدم محدود شدم مخم کار نمیکنه دیگه داغون شدم چیکار کنم کمکم کنید

  • اول اسمتون رو عوض کنید . خیلی انرزی منفیه……مرگ
   خواستن ۵۰ درصد قضیه س کاینات سریع دست بکار میشه فقط بنویس و اروم باش. موفق باشید انشالله

 14. سلام ممنون بابت متن تفکر بر انگیزت
  ای کاش همیشه همین قدر راسخ میموندیم به اهدافمون مثل الان که تازه خوندیمش .
  به نظرم شیرینی رسیدن به اهدافمون همش خود هدف نیست شیرینیش اون احساس غروریه که وقتی به هدف میرسیم داریم.
  هر وقت برای رسیدن به هدف فس شدیم یه دید از اینده از خودمون تصور کنیم که تونستین انرژیش انفجاریه امتحانش کن

 15. سلام
  من این روشها رو تمرین کردم وقتی مینویسید انگار که تمام انرژی ذهنتون رو اهداف متمرکز میکنید و نشانه هایی از دست یافتن رو هر روز مشاهده میکنید بنویسید و مطالعه کنید و به نظر من تایم گذاشتن در ادمها مقاومت ایجاد میکنه و وسط راه خسته میشید وقتی ارامش دارید سریعتر به هدف میرسید. مثلا من بی وقفه فقط نوشتم از کوچکترین چیز تا بزرگترین هر چیز که به ذهنم میرسیدحدود ۴۰ مورد بعد از یکماه حداقل ۸ موردش رو انجام داده بودم و زیاد اطرافم رو خط کشی نمیکنم و باید نباید برای خودم درست نمیکنم. ریلکسیشن و تنفس و مطالعه خیلی بهتون کمک میکنه. فرق من باکتابهای روانشناسی اینه که من تجربه و تمرین کردم البته در کلاسهای مهارتهای زندگی و خوددهیپنوتیزم شرکت کردم و به جرات میتونم بگم که نقطه عطف زندگی من در ۳۵ سالگی شدند و الان ۶ ساله که دارم اثراتش رو در زندگیم میبینم. و این پیام هم انشالله زکاتی باشه چیز ناچیزی که میدونم. آرام و موفق باشید.

 16. قران بهترین منبع مطالعه . خودتون رو در گیر اینکه چی بخونید نکنید! شبی ۱۰ ایه با معنی ! هزار تا کتاب روانشناسی تفسیر یک ایه شه. هر کی مرتب خونده باشه میفهمه من چی میگم.روزنامه. شعر. خبر. هر چی دم دستتونه….اونم به اعتمادبه تفستون کمک میکنه ‌ وقتی به چیزی اگاهی دارید ارامش و اعتماد به نفس هم دنبالش میاد.

 17. با عرض سلام راستش من یک بار تغییر را در زندگی خود تجربه کردم جوانی بیکار بدون مدرک تحصیلی ( سیکل)بدون هیچ هنری ، همه دوستانم به دانشگاه رفته بودند و من تنهای تنها شده بودم ولی امیدی در درونم شعله ور بود و از اعماق جان قبول داشتم که روزی تغییر خواهم کرد از گناه خسته شده بودم و ان راکنار گذاشتم سنم بالا رفته بود و با مدرک سیکل جایی من را راه نمی دادند و یک روز در یک اتاق خلوت با التماس و گریه زیاد به امامان معصوم متوسل شدم و از انان کمک خواستم کم کم به سمت مسجد کشیده شدم و با یک عالم بزرگوار اشنا شدم و نماز هایم را اول وقت می خواندم اینجا بود که زندگی ام تغییر کرد بله نماز اول وقت نماز اول وقت اگر بخواهم سرگذشتم را بنویسم چندین صفحه خواهد شد خلاصه نماز اول وقت اراده ام را چنان قوی کرد که با وجود اینکه نظام قدیم دیگر در کار بود سال چهارم رشته ریاضی را در خانه خواندم بدون هیچ معلمی و با نمرات بالا در سن 24 سالگی دیپلم گرفتم در سن 27 سالگی به عنوان راننده استخدام یکی از ادارات دولتی شدم و ازدواج کردم اینجا بود که تغییر اساسی در زندگی ام رقم خورد خانمم دائما من را تشویق می کرد که درس بخوانم در سن سی سالگی در رشته نرم افزار قبول شدم و مدرک گرفتم شغلم عوض شد و روز بروز ترقی بیشتری می کردم الان که در سن 40 سالگی هستم تازه سال گذشته در رشته مکانیک نیز مدرک کارشناسی گرفتم و در محیط کاریم بسیار پیشرفت نمودم و به لطف خدا صاحب زندگی خوبی شده ام اری بهترین درمان از نظر بنده : 1- دوری گناه 2- توسل به امامان معصوم 3- نماز اول وقت نماز اول وقت 4- داشتن امید و تفکر 5- دوری از دوستانی که انرژی منفی می دهند . 6- انتخاب همسری با ایمان و اهل زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.