بازنشر, , گوگل پلاس, پینترست,

پرینت

چگونه اعتماد به نفس بالایی داشته باشم؟

اعتماد به نفس

وبگاه ایران‌آتا هم در نوع خودش وبگاه باحالی است! بارها به ما توصیه می‌کند که باید اعتماد به نفس داشته باشیم و در عین حال، عملا هیچ دستورالعملی در مورد اینکه چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم، ارائه نمی‌کند.

در پستی از ایران‌آتا نوشته ایم که مربی آنلاین باید اعتماد به نفس داشته باشد، در پستی دیگر نوشته ایم که عادت کنید اعتماد به نفس بالایی داشته باشید، در جایی دیگر هم اینطور آورده ایم که اعتماد به نفس از خصوصیت‌های شاخص رهبران است؛ اما هیچ‌وقت توضیح ندادیم که چگونه باید اعتماد به نفس داشته باشیم.

اما حالا می‌خواهم برای افزایش اعتماد به نفس در شما چندین راهنمایی کوچک ولی کاربردی ارائه دهم:

تعیین هدف و رسیدن به آن

شما می‌توانید هدفی نه چندان بزرگ مانند کسب 50 هزار تومان دیگر علاوه بر حقوق ماهیانه تان و یا حفظ چند غزل از سعدی را برای خود تعیین کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید. در حقیقت شما با رسیدن یا نزدیک شدن به هدف‌تان اعتماد به نفس خود را افزایش خواهید داد. سعی کنید اهداف کوچک و مدت‌دار و ارزشمندی را برای افزایش اعتماد به نفس خود انتخاب کنید اما برای رسیدن به این اهداف تمام توان خود را به کار بگیرید و برایش وقت بگذارید.

به تناسب اندام و بدن خود توجه کنید

داشتن اندامی متناسب می‌تواند در شما اعتماد به نفس بالایی ایجاد کند. برای داشتن اندامی متناسب شما نیاز به برنامه ای بلندمدت (6 ماه تا یک سال تا اینکه نتیجه تمرینات خود را مشاهده کنید) دارید. در این راه از مربیان متخصص بهره بجویید و تا رسیدن به هدف خود از پای نایستید. می‌توانید بر روی تلفن هوشمند اندروید یا آیفون خود برنامه های مرتبط را نصب کنید. توصیه های طلایی تناسب اندام را هم بخوانید.

درباره تمام موفقیت‌های زندگی خود فکر کنید

حتی اگر شما تاجر میلیونر یا یک بازیکن معروف فوتبال نیستید، موفقیت‌ها و افتخارات بسیاری بسیاری دارید که  می‌توانید به آنها ببالید. در بسیاری از مواقع ما از موفقیت‌های گذشته خود چشم‌پوشی می‌کنیم و گاهی آنها را به فراموشی می‌سپاریم. درصورتی که یادآوری آنها می‌تواند اعتماد به نفس بالایی در ما برای حرکت به سوی آینده ایجاد کند.

نکات منفی خود را بشناسید و آنها را بهبود بخشید

همه آدم‌های معمولی نکات منفی دارند. یک ضرب المثل ترکی می‌گوید “هر گوزلین بیر عیبی وار” یعنی در هر زیبایی عیبی وجود دارد. پس از آنکه نکات منفی و عیب‌های خود را یافتید می‌توانید برای رفع آنها تلاش کنید. گاهی نیازی نیست عیب‌های خود را برطرف کنید، کافی است به آنها به عنوان یک فرصت نگاه کنید. ذهن خود را توسعه دهید!

به خاطر همه چیزهایی که دارید خدا را شکر کنید

برای نداشته هایتان نیازی نیست غصه بخورید، برای داشتن‌شان تلاش کنید. برای داشته هایتان خدا را شاکر باشید. با احساس نقص و نارضایتی مبارزه کنید. برای آنچه اکنون هستید و دارید، سپاس‌گزار باشید و برای آنچه خواهید شد تلاش کنید. با شکر خداوند متعال احساس خوبی از خود خواهید داشت و در نتیجه زندگی شما خوب‌تر می‌شود.

تعارفات اطرافیان‌تان را بپذیرید

وقتی اطرافیان‌تان از شما تعریف و تمجید می‌کنند، به جای اینکه بگویید “نه این‌طوری هم که می‌گویید نیست” با لبخندی از آنها به خاطر احساس خوبی که در شما ایجاد می‌کنند سپاس‌گزاری کنید. توصیه می‌کنم کتاب خیلی زود پیر، خیلی دیر عاقل را بخوانید.

به دیگران کمک کنید، یاد بگیرید و یاد دهید

شما با کمک کردن به دیگران در حقیقت به افزایش اعتماد به نفس خود کمک می‌کنید. همیشه آماده کمک به دیگران باشید. چیزهای زیادی وجود دارد که شما نمی‌دانید. اما هر روز می‌توانید چیزهای جدیدی را از آدم‌های جدید یاد بگیرید. همینطور دانسته هایتان را به دیگران هم منتقل کنید. یاد گرفتن و یاد دادن می‌تواند کمک کند تا به خودتان افتخار کنید!

لباس‌های شیک بپوشید

پوشش مناسب می‌تواند حس خوبی از خودتان در شما ایجاد کند. همینطور نگاه دیگران هم به شما تغییر می‌کند. پس همیشه سعی کنید مرتب و شیک باشید.

از دیگران تعریف کنید

دیدن نکات مثبت دیگران، حس مثبت اندیشی را در ما تقویت می‌کند. با تعریف و تمجید از خوبی‌های دیگران نه تنها اعتماد به نفس آنها را بالا می‌برید بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس خود نیز می‌شوید و در باعث می‌شوید در نگاه دیگران نیز آدم خوبی باشید.

در ردیف جلو بنشینید

به یاد دارم در ایام مدرسه شاگردان زرنگ معمولا در ردیف جلو می‌نشستند. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که آیا نشستن در ردیف جلو می‌تواند باعث شاگرد اول شدن دانش‌آموزی شود؟ نوعی ترس که موجب کاهش اعتماد به نفس در افراد می‌شود باعث میشود که آنها در ردیف جلو ننشینند. پس همیشه برای غلبه بر ترس درونی خود سعی کنید در ادارات، مراسم‌ها و مدارس در ردیف جلو بنشینید.

بلند صحبت کنید و مشارکت کنید

گاهی در بحث‌های گروهی به این دلیل که دیگران برداشت بدی از صحبت‌های ما نکنند، صحبت نمی‌کنیم. در حقیقت این ترس توجیه ناپذیر و احمقانه است. در جمع‌های صمیمی سعی کنید با صدای بلند و رسا صحبت کنید. با تمرین و اعتماد به نفسی که به دست می‌آورید می‌توانید به یک سخنران حرفه ای تبدیل شوید. در کارهای گروهی سعی کنید مشارکت کنید. برای مثال در بازی‌های خانوادگی یا کمک‌های خیریه سهیم شوید. سعی کنید خود را به عضویت گروه‌ها درآورید. برای مثال یک تیم ورزشی یا یک گروه برنامه نویسی.

موسیقی نشاط بخش گوش کنید

گوش دادن به موسیقی شاد علاوه بر آنکه می‌تواند باعث افزایش تمرکز و کارایی ما شود، می‌تواند اعتماد به نفس را در ما تقویت کند. برای مبارزه با فشارهای روحی و کسب آرامش توصیه های دیگری هم داریم.

چیز جدیدی بسازید

کشف خلاقیت خود راه خوبی برای بهبود اعتماد به نفس است. شاید کار سختی باشد، اما هنگامی که شما این کار را کردید شما نه تنها احساس خوبی در مورد خودتان خواهید داشت بلکه احتمالا بخش ناشناخته ای از خودتان را هم کشف خواهید کرد. خلاق بودن راه خوبی یافتن توانایی های پنهان تان است.

مهارت‌های اجتماعی خود را بهبود ببخشید

روابط یکی از مهمترین زمینه های زندگی هستند. شما با بهبود ارتباطات خود با مردم می‌توانید اعتماد به نفس بیشتری در خود ایجاد کنید. با داشتن مهارت‌های اجتماعی خود را بخش بزرگی از اجتماع خواهید دید.

خودتان را با خودتان مقایسه کنید نه با دیگران

این کار بسیاری از درد های غیر ضروری زندگی شما را از بین می‌برد. شما باید نسبت به خودتان پیشرفت کنید. مقایسه خود با دیگران حس بدی را می‌تواند در شما ایجاد کند. خودتان را با خودتان مقایسه کنید و ببینید که چگونه رشد و پیشرفت می‌کنید و تبدیل فرد موفق‌تری می‌شوید.

اقدام کنید

تصمیم بگیرید و برای رسیدن به هدفی خاص خستگی‌ها و بی‌میلی‌ها را کنار گذاشته و اقدام کنید. افزایش اعتماد به نفس پس از انجام یک کار خسته کننده بسیار زیاد است. اقدام کردن یکی از چیزهایی است که در مدرسه فراموش کرده اید!

شکست را بشناسید

شکست خوردن شما را نمی‌کشد. در بسیاری از مواقع هم شکست همان چیزی نیست که شما فکر می‌کنید. به پیروزی فکر کنید. شکست چیز ترسناکی نیست و شما را برای پیروزی آینده آماده می‌کند. وقتی ابعاد و احتمالات شکست در کاری را خوب بشناسید، اعتماد به نفس شما پایین نخواهد آمد. با ۶ ویژگی متمایز کننده افراد برنده و بازنده آشنا شوید.

برنده و بازنده خوبی باشید

در پیروزی‌ها نه چندان خوشحال شوید و در شکست‌ها هم نه آن‌قدر غمگین شوید که در هر دو حالت ادامه راه را از یاد خواهید برد. افراد دارای اعتماد به نفس بالا در پیروزی‌ها دیگران را هم سهیم شادی خود می‌کنند و در باخت‌ها در فکر پیروزی هستند و دلایل باخت را بررسی می‌کنند.

یکی از نویسندگان ایران‌آتا باشید

برای تمرین اعتماد به نفس همین حالا می‌توانید در وبگاه ایران آتا عضو شوید و به انتشار دانسته ها و تجربیات خود بپردازید. اگر فکر می‌کنید توانایی این کار را ندارید مرا ببخشید که برای خواندن این پست وقت‌تان را گرفتم!

به نظر شما برای افزایش اعتماد به نفس چه کارهای دیگری می‌توانیم انجام دهیم؟

نوشته شده توسط حسین قبیله

کارشناس نرم‌افزار رایانه از دانشگاه پیام‌نور، دوستار فناوری‌های پیشرفته، عاشق طبیعت و ...

179 posts

47 Comments

پاسخی بنویسید
 1. ايول مصطفي راس ميگه! دنيا اونجاي رويايي كه فكر ميكنيم نيس…الان ديگه هر خوبي كني بر عكسشو رو سرت خراب ميكنن :|

 2. ممنون از مطالب خوبتون
  فونت صفحه هم خيلي عاليه و وقت خوندن ، خسته كننده نيست
  به كار تون ادامه بديد .
  پر انرژي باشيد

 3. ﻣﻦ ﻓﻘﻄ ﮔﻮﺵ ﺩاﺩﻡ ﺧﻮاﻫﺮﻡ ﺑﺮاﻡ ﺗﻮﺿﻴﺢ ﺩاﺩ ﭼﻴﺰﻱ ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻡ ﻭﺳﺮ ﺩﺭ ﻧﻴﺎﻭﺭﺩﻡ ﻫﻫﻪ ﻫﻬﻪ

 4. خوب بود … اگه ادم واقعا بتونه این چیزارو تو خودش تقویت کنه اعتماد ب نفس خوبی بش دست میده

 5. باسلام و درود بر شما دوستان…مطالب خوبی بود امیدوارم این مطالب خوب و شنیدنی گسترده تر بشود و به گوش و چشم مردم خوبمون تازگی داشته باشد تا هیچ عزیزی اعتماد به نفس خود رو از دست ندهد … انشالا روزهای خوبی رو براتون ارزو دارم .بدرود

 6. خوب و تاثیرگزاراست ولی پربار تر میشد بهتر بود .امیدوارم که مطالب جدید و نویی را بنویسید تا دوستان ااستفاده کنند .

 7. خیلی خوب بود من خیلی ادم بی ضرفيتی هستم اصلا اعتماد به نفس ندارم چون خیلی ادم استرسی هستم

 8. کی گفته اعتماد ب نفس تو ذات ادماس؟؟؟؟اعتماد ب نفس قوی میتونه یه ریشش برگرده ب رفتار خانواده و بها دادن به اون فرد تو بچگیش.خوب معلومه کسی ک تو بچگی مادر و بدرش همش میزدن تو سرشو ادم حسابش نمیکردن تو بزرگسالی ی ادم گوشه گیره بیچاره میشه.اما اعتماد ب نفس اکتسابی ام هست.چ ادمای بزرگ و سخنرانای قهاری هستن ک میگن در نوجوانی جزو خجالتی ترین افراد بودن.اعتماد ب نفس اکتسابیه و بدست اوردنش ب خود انسان بستگی داره.تمرین میخواد.

 9. لام بابت این مطالب واقعا ممنونم ولی من فک میکنم که با ایمان به خدا و تقویت ارتباط با اونه که اعتماد به نفس ادم میره بالا

 10. با تشکر و خسته نباشيد سايت خيلي خوب و مفيدي داريد موفق و پيروز باشيد

 11. سلام به نظرم اعتماد به نفس کلا چیزی واقعی و غیرحقیقی هست چرا که شما به چیزی اعتماد میکنی (نفس)که خود حقیقتی ندارد.ما باید افوض امری الی الله کنیم و تسلیم باشیم و جز خدا نبینیم.ان وقت هست که خدا خود ما را به بالاترین مراتب خواهد رساند.یادمان باشد که دشمنترین دشمن مان نفس ماست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.