خانواده فیل

1. آیا می‌دانستید امروزه تنها سه گونه از فیل وجود دارد؟ آنها عبارتند از: فیل بوش آفریقایی، فیل جنگلی آفریقایی و فیل آسیایی (که به عنوان فیل هندی نیز شناخته می‌شود). سایر گونه ها منقرض شده است.

2. فیلها بزرگترین حیواناتی هستند که بر روی خشکی زندگی می‌کنند. بزرگترین فیل که تاکنون ثبت شده، در آنگولا در سال 1956 به ضرب گلوله کشته شده است. این فیل نر وزن در حدود £ 24،000 (11،000 کیلوگرم)، با ارتفاع شانه 3.96 متر (13.0 فوت)، یک متر بلندتر از متوسط طول فیل آفریقایی بود.

گوش های فیل3. دوران بارداری فیل 22 ماه است که طولانی ترین دوره بارداری در میان حیوانات خشکی است. در هنگام تولد، بچه فیل دارای وزنی معادل 120 کیلوگرم (260 پوند) است. آنها به طور معمول 50 تا 70 سال زندگی می‌کنند، اما پیرترین فیل ثبت شده برای 82 سال زندگی کرده بود. فیل بالغ شکارچیان طبیعی ندارد، اگر چه ممکن است بچه فیل ها و یا جمعیت ضعیف فیل ها توسط شیر شکار شوند.

4. مغز فیل با جرم بیش از 5 کیلوگرم (11 پوند)، بزرگتر از مغز هر حیوان دیگری در خشکی است. طیف گسترده ای از رفتارهای مرتبط با هوش فیل‌ها، از جمله رفتارهایی در ارتباط با غم و اندوه، موسیقی، هنر، نوع دوستی، بازی، استفاده از ابزار، شفقت و خود آگاهی در فیل‌ها مشاهده می‌شود.

5. فیل‌ها با ساختار منظم اجتماعی زندگی می‌کنند. زندگی اجتماعی فیل های نر و ماده بسیار متفاوت است. فیل ماده تمام زندگی خود را در گروه های خانوادگی از مادران، دختران، خواهران، و خاله ها می‌گذراند. این گروه ها توسط فرزند ارشد دختر، یا مادر ایجاد می‌شود. از سوی دیگر، فیل‌های نر بالغ، اغلب زندگی انفرادی دارند.

6. عاج‌های فیل دومین دندان‌هایش هستند. عاج‌ها به طور مداوم رشد می‌کنند، عاج‌های فیل نر بالغ حدود 18 سانتی متر در سال رشد می‌کنند. فیل از عاج‌هایش برای کاوش آب، نمک، و ریشه ها استفاده می‌کند، برای پوست کندن درختان و حرکت دادن درختان و شاخه ها در هنگام پاکسازی یک مسیر نیز از آنها استفاده می‌کند. علاوه بر این، آنها برای علامت گذاری درختان برای ایجاد سرزمین استفاده می شود، و گاهی نیز به عنوان سلاح.

فیل آفریقایی

7. خرطوم فیل، تلفیقی از بینی و لب فوقانی است که مهم ترین و همه کاره ترین اندام فیل است. خرطوم فیل به اندازه کافی حساس استکه می‌تواند یک تیغه کوچک را در چمنزار پیدا کند، در عین حال به اندازه کافی قوی است که می‌تواند درختی را بشکند.

فیل از خرطوم برای نوشیدن نیز استفاده می‌کند. فیلها با خرطوم خود می‌توانند 15 لیتر آب را در یک زمان بمکند و سپس آن را به دهان خود بفرستند. فیل‌ها همچنین با پرکردن خرطوم خود از آب، از آن برای حمام کردن نیز استفاده می‌کنند. هنگام شنا، خرطوم به عنوان لوله تنفس بسیار عالی است.

8. فیلها به خوبی شنا می‌کنند، اما نمی‌توانند یورتمه بروند، پرش کنند، یا بتازند. آنها راه تنها می‌توانند سریع راه بروند.

مهاجرت خطی فیل ها

9. فیل آفریقایی، در حال حاضر در 37 کشور در آفریقا یافت می‌شود. آنها از فیل آسیایی به طرق مختلف قابل شناسایی هستند. قابل توجه ترین نکته تمایز آنها گوش‌های بزرگترشان است. همچنین، فیل‌های آفریقایی معمولا بزرگتر از فیل‌های آسیایی هستند و پشت مقعری دارند. در فیل آسیایی، تنها نرها عاج‌ دارند، اما فیل های آفریقایی نر و ماده عاج دارند و معمولا کمتر از گونه آسیایی مو دارند.

10. فیل‌ها گیاه‌خوار هستند و تا 16 ساعت در روز برای غذا خوردن صرف می‌کنند. رژیم غذایی آنها در فصول مختلف سال و مناطق مختلف بسیار متغیر است. فیل ها در درجه اول به دنبال برگ و میوه درختان و درختچه ها هستند، آنها همچنین از علف و شاخ و برگ درختان نیز استفاده می‌کنند.