هر روز حدود ده‌ها پیامک تبلیغاتی از طرف اپراتور تلفن همراهم دریافت می‌کنم که تمایل به دریافت هیچ‌یک از آنها ندارم و امکان لغو دریافت گزینشی این پیامک‌ها نیز وجود ندارد.

یکی می‌خواهد مرا پولدار کند٬ آن‌یکی اطلاعاتی درباره مناسبتی که در پیش داریم می‌گوید٬ دیگری مرا برنده می‌خواند و می‌خواهد برایم هدیه ارسال کند. یکی از پیامک‌ها می‌خواهد از من دانشمندی نابغه بسازد و در دیگری نوشته است که استعداد خوبی برای بدنساز شدن دارم! خلاصه هر کدام داستانی متفاوت با سرانجامی واحد دارند. در انتهای همه این پیامک‌ها نوشته: پیامکی 100 تومان! (کمی بالاتر یا پایین‌تر.) همه آنها از من پول می‌خواهند٬ حتی آنی که می‌گوید برنده 5 هزار تومان اعتبار رایگان شده‌ام هم چشمش به 200 تومان اعتبار من است که با آن به دوستانم تک‌زنگ می‌زنم!

دیروز یکی از دوستان زنگ زده و با لحنی طلبکارانه می‌گوید: «یک بار کارمان گیر تو افتاد٬‌ لااقل می‌گفتی ندارم. چرا دیگر جواب پیامک را نمی‌دهی؟!» بعد که تحقیق می‌کنم! می‌بینم چند روز پیش پیامکی مبنی بر درخواست مبلغی بابت قرض از این دوست برایم رسیده که میان انبوه پیامک‌های تبلیغاتی یا همان ارزش افزوده! گم شده است.

به طور متوسط این پیامک‌ها هر روز 15 دقیقه از وقت مرا تلف می‌کنند! همچنین گاهی چنان تمرکز ما را به هم می‌ریزند که حتی شاید تا دقایقی نتوانیم سر رشته افکارمان را دوباره در دست بگیریم. لحظه‌ای این صحنه را تصور کنید: عصر یکی از آخرین روزهای ماه است و هنوز حقوق ماه قبل را دریافت نکرده‌اید٬‌ سوار تاکسی توی ترافیک هستید و دارید مجموع مبالغی که به دوستان و آشنایان و سوپری محل بدهکار هستد را حساب می‌کنید که پیامکی با محتوایی مشابه این‌ها دریافت می‌کنید:

امکان غیرفعال کردن پیامک‌هایی از این دست وجود دارد٬ اما متاسفانه با غیرفعال کردن دریافت پیامک‌های تبلیغاتی دیگر پیامک‌های بانکی و سرویس‌های اینترنتی را نیز نمی‌توانیم دریافت کنیم. به نظر می‌رسد فعلا راهی جز استفاده از برنامه‌های مسدودکننده شماره‌های این پیامک‌ها نداریم!

متاسفانه نه پلیس فتا و نه هیچ نهاد دیگری با چنین مزاحمت‌هایی مقابله نمی‌کند. اخیرا متوجه شدم پلیس فضای مجازی شروع به مقابله با وب‌سایت‌های اسپم کرده است. از این بابت خوشحال شدم و امیدوارم دایره فعالیت‌های خود را به اسپم‌های پیامکی نیز گسترش دهد.

در حال حاضر امکان ثبت شکایت به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود دارد٬‌ من الان شکایتم را ارسال کردم و شما هم می‌توانید از طریق این لینک نسبت به ثبت شکایت خود اقدام کنید.