تمرکز حواسما در دنیایی زندگی می‌کنیم که در آن زمان با سرعت می‌گذرد و ما برای انجام کارهای بسیاری که داریم، زمان بسیار کوتاهی در اختیار داریم. یکی از عوارض زندگی در قرن 21 که می‌توانید دچار آن شوید، از دست دادن تمرکز حواس است. در این پست سعی داریم عواملی را که باعث حواس پرتی ما در این زندگی شلوغ می‌شود را بررسی کنیم:

1. شبکه های اجتماعی

اطلاعات انبوه و پراکنده با موضوعات مختلف که به صورت برخط در اختیار شما قرار می‌گیرند؛ شبکه های اجتماعی یکی از قاتلان تمرکز حواس بالا است. می‌خواهید پست الکترونیک خود را چک کنید که یک اطلاع‌رسانی از فیسبوک، لینکدین، گوگل‌پلاس، کلوب ویا شبکه های اجتماعی دیگری دریافت می‌کنید که شما را به جمع دوستان‌تان در این شبکه های اجتماعی دعوت می‌کنند. تا بخواهید به خودتان بیایید متوجه می‌شوید که چندین تب در مرورگرتان باز کرده اید و ساعتی گذشته و هنوز شما همه ایمیل‌های دریافتی خود را نخوانده اید.

شبکه های اجتماعی و کارهای آنلاین خود را مدیریت کنید.

تمرین کنید که وقت کمتری را در شبکه های اجتماعی بگذرانید. اگر شما احساس می‌کنید نیاز دارید تا به صورت مداوم شبکه های اجتماعی را رسد کنید بهتر است برای این کار برنامه ریزی کنید و در این شبکه ها تنها به دنبال اهداف از پیش تعیین شده خود باشید. اگر نمی‌توانید در برابر ورود به شبکه های اجتماعی مقاومت کنید به سادگی می‌توانید کابل اینترنت خود را قطع کنید! برای ارتباط با دوستان و همکاران و حتی مشتریان خود نیاز به فعالیت در چند شبکه اجتماعی ندارید و با استفاده از یکی از شبکه های اجتماعی نیز می‌توانید این کار را انجام دهید. شاید بهتر باشد با  شبکه های اجتماعی خداحافظی کنید!

2. پست الکترونیک اضافی

با داشتن چندین آدرس پست الکترونیک که احتمالا برای موقعیت‌های مختلف ساخته اید؛ مثلا آدرس پست الکترونیک شخصی، برای شبکه های اجتماعی، برای ارتباطات شغلی و … زمان و حضور ذهن خود را برای مدیریت و پاسخ به نامه های الکترونیک از دست می‌دهید. اینکه به طور مداوم بخواهید رایانامه های خود را چک کنید، تمرکز حواس خود را از دست می‌دهید.

اجازه ندهید چک کردن ایمیل‌ها وقت زیادی از شما را بگیرند.

به جای استفاده از چندین آدرس پست الکترونیک می‌توانید از یک آدرس پست الکترونیک استفاده کنید و نامه‌های الکترونیک خود را دسته بندی و برچسب‌گذاری کنید. همین‌طور می‌توایند آدرس‌های مختلف پست الکترونیکی خود را به یک آدرس فوروارد کنید. همچنین می‌توانید برای مدیریت آدرس‌های ایمیل مختلف خود از برنامه های مدیریت ایمیل چون Thunderbird استفاده کنید.
برای چک کردن ایمیل خود زمان‌بندی مناسبی در طول روز داشته باشید. مثلا می‌توانید هر روز صبح، ظهر و شب‌ها پست الکترونیک خود را بررسی کنید.

3. تلفن همراه

شما در جلسه کاری هستید یا درحال رانندگی هستید ویا در خانه مشغول انجام کاری هستید که تلفن همراه شما به صدا در می‌آید. با پاسخ به تماس نه تنها زمان خود را صرف صحبت با تلفن می‌کنید، بلکه از انجام کاری که در حال انجامش بودید نیز بازمی‌مانید.

جلوی زنگ خوردن تلفن همراه خود را بگیرید.

اگر فکر می‌کنید تماس ضروری نیست، می‌توانید پس از پایان کارتان با آن شماره تماس بگیرید. همینطور می‌توانید از پیامگیر استفاده کنید. اگر نیاز به آرامش بیشتری دارید، می‌توانید از حالت سکوت تلفن همراه استفاده کنید.

4. انجام همزمان چند کار (مولتی تسکینگ)

شاید بسیاری از ما عادت کرده باشیم که هنگام پاسخ به ایمیل‌های دریافتی یک فنجان چای یا قهوه نیز میل کنیم، اما آیا متوجه شده اید که هنگام پاسخ به ایمیل‌ها همراه با نوشیدن قهوه غلط‌های املایی بیشتری داشته اید؟ البته شاید نوشیدن قهوه هنگام بررسی پست الکترونیک تاثیر چندانی نداشته باشد. مثلا به این فکر کنید که همزمان با نوشتن پستی برای وبلاگ‌تان، در حال گوش دادن به اخبار تلویزیون هم باشید و نیز بخواهید به پیامک دریافتی از دوستتان نیز پاسخ دهید.
تحقیقات نشان می‌دهد که انجام همزمان کارها باعث هدر رفت زمان شده و نتیجه مطلوب نیز بدست نمی‌آید. مثلا انجام سه پروژه به طور همزمان معمولا بیشتر از زمانی طول می‌کشد که آنها را یکی پس از دیگری انجام دهیم.

کارها را یکی یکی انجام داده و به پایان برسانید.

عادت کنید که کارهایتان را یکی پس از دیگری انجام دهید، به خصوص اگر در حال انجام کاری مهم و با اولویت بالا هستید. مهارت‌های مولتی تسکینگ خود را برای انجام کارهای سریع و با اولویت پایین اختصاص دهید. این‌گونه حواس ذهنی شما نیز متمرکز کاری خواهد بود که انجام می‌دهید.

5. استرس، خستگی و افسردگی

هنگام خستگی و افسردگی ذهن شما قادر به تمرکز برای انجام کارهای دیگر نیست. انجام وظایف‌تان در حالت داشتن استرس می‌تواند به توانایی شما برای تمرکز لطمه بزند.

از معالجه و درمان نترسید.

افسردگی را معمولا به سرعت می‌توان درمان کرد. پیش‌تر در ایران آتا مطالب زیادی در رابطه با استرس و افسردگی منتشر شده است که نوصیه می‌کنم آنها را مطالعه کنید. + فرار از کسالت +مواد غذایی شادی زا + افزایش نیروی زندگی + مدیریت استرس

6. گرسنگی

مغز برای تمرکز نیاز به انرژی دارد، بنابراین از دست دادن وعده های غذایی – به ویژه صبحانه – یکی از قاتلان تمرکز حواس بالا است. تحقیقات نشان می‌دهد که زمانی که شما غذا نخورید، حافظه کوتاه مدت و تمرکز حواس رنج می برند.

به خودتان انرژی رسانی کنید.

همیشه صبحانه کاملی بخورید. همینطور همیشه سر سفره ناهار هم بنشینید. میان وعده با پروتئین بالا (پنیر، آجیل) را به یاد داشته باشید. از کربوهیدرات های ساده (شیرینی، ماکارونی سفید) اجتناب کنید چرا که آنها شما را بی حال می‌کنند، به جای آن از کربوهیدرات های پیچیده (غلات سبوس دار) برای دریافت سریع انرژی استفاده کنید. توصیه های تغذیه ای را هم توصیه می‌کنم که بخوانید.

7. دارو

بسیاری از داروها می‌توانند باعث کاهش تمرکز حواس موقت شما شوند. همچنین تداخل مصرف چند دارو نیز می‌تواند همین اثر را به همراه داشته باشد.

با پزشک خود صحبت کنید.

اگر فکر می‌کنید مصرف دارویی باعث اختلال در تمرکز حواس شما می‌شود با پزشک معالج خود در این‌باره صحبت کنید. در صورت نیاز و امکان پزشک می‌تواند دوز دارو را تغییر دهد و یا اینکه آن را با داروی دیگری جایگزین نماید.

از دست دادن تمرکز حواس در این روزها مساله بسیار شایعی است و نباید در خود استرس ایجاد کنید.  با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی می‌توانید تغییرات مثبتی در خود ببینید.
به نظر شما امروزه دیگر چه چیزهایی باعث اختلال در تمرکز حواس ما می‌شوند؟ و ما برای افزایش تمرکز حواس خودمان چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم؟