دو سال پیش مطلبی با عنوان «چگونه تغییر بزرگی در زندگی خود ایجاد کنیم؟» را در ایران‌آتا منتشر کردم٬ این پست برای خودم بسیار مفید بود: برای تغییرات بزرگ در زندگی بایستی تغییراتی در زندگی روزانه خود ایجاد کنم. اساس تغییر روزمرگی‌ها تغییر عادات بد به عادات خوب است. گرچه در بیان بسیار ساده است اما در عمل نیاز به تلاش٬ همت و برنامه دقیق دارد. پس از مطالعه کتاب خداحافظی با اهمال‌کاری مشکل اصلی خودم را که اهمال‌کاری در تلاش برای تغییر عادات بود شناختم و تاحدود بسیاری توانستم بر این مشکل فایق بیایم تا اینکه اخیرا یکی از دوستانم کتابی با عنوان «The Power of Habit» نوشته Charles Duhigg را معرفی کرد. این کتاب که به بررسی عادت‌ها می‌پردازد راهکاری بسیار جالب برای تغییر عادات ارائه کرده است که سعی می‌کنم در این پست به آن بپردازم:

تغییر عادات یعنی کشف دوباره خودتان!

عادات کارهایی هستند که شما برای انجام آنها فکر نمی‌کنید. عادت‌ها را نمی‌توانید از بین ببرید. برای داشتن عادت جدید٬ باید عادت جدید (عادتی خوب) را جایگزین عادت دیگری (که چندان خوب نیست) کنید. اما چگونه؟

با قانون طلایی تغییر عادت‌ها چندان هم سخت نخواهد بود!

اجازه دهید قانون طلایی را با مثالی توضیح دهم:

شما می‌خواهید یک نویسنده شوید. برای این‌کار تصمیم گرفته‌اید هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوید مدتی تمرین نویسندگی کنید.

در حال حاضر شما صبح‌ها ساعت 6 از خواب بیدار می‌شوید و  تا ساعت 7 تنها کاری که می‌کنید٬ آماده کردن صبحانه برای فرزند دلبندتان است و در مدت این یک ساعت معمولا برنامه‌های صبحگاهی تلویزیون را تماشا می‌کنید و یا از پنجره اتاق‌تان به خیابان خیره می‌شوید. سپس ساعت 7 صبح چای مخصوص خودتان که به آن علاقه دارید را میل می‌کنید.

حال تصمیم گرفته‌اید هر روز صبح حداقل 45 دقیقه تمرین نویسندگی کنید. باید عادت نوشتن سحرگاهی را در خود ایجاد کنید! قانون طلایی به شما می‌گوید نیازی نیست (و اصلا کارساز نیست) برای این‌کار زودتر از هر روز از خواب بیدار شوید.

مثل هر روز ساعت 6 از خواب بیدار شوید. قبل از آنکه تلویزیون را روشن کنید و یا به سمت پنجره بروید مداد و دفتر را بردارید و 15 دقیقه بنویسید. تا وقتی 15 دقیقه تمرین نوشتن را انجام نداده‌اید٬ نباید چای دارچینی مخصوص‌تان (پاداش) را میل کنید.

توجه کنید که شما زمان بیدار شدن خود را تغییر نداده‌اید. زمانی که به سراغ نوشتن می‌روید درست قبل از زمانی است که وقت آزاد شما شروع می‌شود٬ یعنی شما دست و صورت‌تان را شسته‌اید٬ نمازتان را خوانده‌اید٬ سماور را روشن کرده‌اید و حالا می‌خواهید تلویزیون را روشن کنید. همچنین توجه کنید که پاداش خارجی نیز وارد مساله نکرده‌اید و همان چایی است که هر روز میل می‌کنید. تنها تغییری که ایجاد کرده‌اید 15 دقیقه از زمان آزاد (تلف‌شده) شما است که برای تمرین نوشتن اختصاص داده شده است.

خوب حالا پس از چند روز می‌توانید 15 دقیقه را به 30 دقیقه افزایش دهید و همینطور در روزهای بعد آن را به 45 دقیقه افزایش دهید.

مورد دیگر که وجود دارد این است که سعی کنید هر روز صبح را برای تغییر عادت انتخاب کنید. (قورباغه تان را قورت دهید!) چرا که صبح‌ها شما انرژی بیشتری دارید. اگر نمی‌توانید صبح زود از خواب بیدار شوید، راهنمای سحرخیزی را بخوانید.