جاده خطرناکپیش‌تر با 12 جاده خطرناک کشور آشنا شدیم. در این پست نیز سعی داریم چند جاده خطرناک دیگر را لیست کنیم و آرزو می‌کنیم که در آینده نزدیک این جاده ها با مسافران خود مهربان‌تر شوند! البته بایستی قبول کنیم که دلیل بیشترین نامهربانی ها و حوادث ناگواری که در جاده ها شاهد آنیم خطا و فراموش‌کاری انسان‌هاست.

سقز – بانه

مسیر سقز بانه به لحاظ وجود بازار مرزی در شهر بانه همواره مسیری پرتردد است. کوهستانی بودن این منطقه و نیز دوطرفه و تک بانده بودن جاده آن را یکی از جاده های خطرناک کشور کرده است. پس اگر قصد گذر از این جاده را دارید، بسیار احتیاط کنید؛ مخصوصا در گردنه ها و پیچ‌های جاده.

لردگان – بروجن

در سفرهای استانی رئیس‌جمهوری در سال 1385 به استان چهارمحال و بختیاری 4بانده کردن این محور تصویب شد و در هفته گذشته قطعه اول این پروژه افتتاح شد و هنوز بیش از 70 درصد از مسیر قدیمی و خطرناک می‌باشد که متناسب با حجم ترافیکی این جاده نمی‌باشد.

لامرد – شیراز

این محور طولانی که بیش از 400 کیلومتر است یکی از محورهای خطرناک ایران است. بیرم، فیشور، خنج، لاغر، قیر و فیروزآباد نیز در این محور قرار دارند. اگر در نقشه به این مسیر نگاه کنید، پیچ ها و خمیدگی های زیادی را خواهید دید. در سال‌های پیشین دولت تلاش می‌کند تا با احداث تونل و پل این گردنه ها را کاهش دهد. این‌گونه هم موقعیت‌های خطرناک این محور کاهش می‌یابد و هم طول آن.

خرم آباد – بروجرد

محور خرم آباد به بروجرد نیز یکی از محورهای ناامن است که نقاط حادثه ساز بسیاری دارد. در سال‌های گذشته مسئولین سعی کرده اند با ایجاد پل‌ها و تونل هایی در این مسیر از حادثه خیزی آن بکاهند، که البته موفق نیز بوده اند. با این حال این محور هنوز هم خطرناک است.

قم – گرمسار

از افتتاح این محور چندی نمی‌گذرد، ولی یکی از خطرناکترین جاده های کشور است. این جاده به علت داشتن عرض کم و نداشتن شانه خاکی به جاده ای حادثه خیزترین تبدیل شده است. مسئولین در حال بررسی و افزایش ایمنی این جاده هستند.

گردنه کولی کُش

این گردنه در محور شیراز – اصفهان قرار دارد و همانطور که از نامش پیداست، یکی از نقاط خطرناک حمل و نقلی است! با توجه به کوهستانی بودن آن در زمستان ها خطرناک‌تر می‌شود. قبل از گذر از محورهای کوهستانی حتما وجود زنجیرچرخ را بررسی کنید. همینطور در جاده هایی که در جوار مناطق محافظت شده، مواظب حیوانات وحشی باشید.

اورامان

جاده های کوهستانی اورامانات

مریوان – اورامان

برای رسیدن به روستاها و مناطق دیدنی منطقه اورامان که در نزدیکی مرز ایران و عراق قرار دارند، بایستی از خطرناکترین جاده های ایران گذر کنید. در زمستان این جاده ها خطرناک‌تر می‌شوند و حتی احتمال دارد زیر بهمن بمانید. پس توصیه می‌کنیم برای سفر به این منطقه تعطیلات تابستان را انتخاب کنید!

بوشهر- کازرون

محور بوشهر به کازرون یکی از جاده های خطرآفرین است. اگر در این مورد شک دارید نام این جاده را در گوگل جستوجو کنید تا در کمتر از یک ثانیه گوگل لیستی از هزاران صفحه را برایتان لیست کند که در اغلب آنها درباره تصادف در این محور نوشته شده است!

فومن – ماسوله

اگر قصد دارید پس از دیدن مجسمه های زیبای فومن کیف خود را پر از کلوچه های خوشمزه کرده و به سمت ماسوله (دومین شهر تاریخی جهان) حرکت کنید، بهتر است در جاده بسیار احتیاط کنید. جاده ماسوله قدیمی و بسیار ناهموار است و شاید از گردشگران خارجی که به ماسوله می‌آیند بابت این جاده خجالت هم بکشید!

سنندج – مریوان

جاده سنندج – مریوان یکی از جاده های پرترافیک استان کردستان به شمار می‌رود. این محور با داشتن پیچ های خطرناک یکی از جاده های خطرناک کشور است. خبرها حاکی از این است که محور جدید سنندج به مریوان در حال اجرا است.

به نظر شما خطرناک‌ترین جاده های ایران کدام‌ها هستند؟ پیشرفت پروژه های جاده ای کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟