Take a fresh look at your lifestyle.

چگونه اعتماد به نفس بالایی داشته باشم؟

اعتماد به نفس

وبگاه ایران‌آتا هم در نوع خودش وبگاه باحالی است! بارها به ما توصیه می‌کند که باید اعتماد به نفس داشته باشیم و در عین حال، عملا هیچ دستورالعملی در مورد اینکه چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم، ارائه نمی‌کند.

در پستی از ایران‌آتا نوشته ایم که مربی آنلاین باید اعتماد به نفس داشته باشد، در پستی دیگر نوشته ایم که عادت کنید اعتماد به نفس بالایی داشته باشید، در جایی دیگر هم اینطور آورده ایم که اعتماد به نفس از خصوصیت‌های شاخص رهبران است؛ اما هیچ‌وقت توضیح ندادیم که چگونه باید اعتماد به نفس داشته باشیم.

اما حالا می‌خواهم برای افزایش اعتماد به نفس در شما چندین راهنمایی کوچک ولی کاربردی ارائه دهم:

تعیین هدف و رسیدن به آن

شما می‌توانید هدفی نه چندان بزرگ مانند کسب 50 هزار تومان دیگر علاوه بر حقوق ماهیانه تان و یا حفظ چند غزل از سعدی را برای خود تعیین کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید. در حقیقت شما با رسیدن یا نزدیک شدن به هدف‌تان اعتماد به نفس خود را افزایش خواهید داد. سعی کنید اهداف کوچک و مدت‌دار و ارزشمندی را برای افزایش اعتماد به نفس خود انتخاب کنید اما برای رسیدن به این اهداف تمام توان خود را به کار بگیرید و برایش وقت بگذارید.

به تناسب اندام و بدن خود توجه کنید

داشتن اندامی متناسب می‌تواند در شما اعتماد به نفس بالایی ایجاد کند. برای داشتن اندامی متناسب شما نیاز به برنامه ای بلندمدت (6 ماه تا یک سال تا اینکه نتیجه تمرینات خود را مشاهده کنید) دارید. در این راه از مربیان متخصص بهره بجویید و تا رسیدن به هدف خود از پای نایستید. می‌توانید بر روی تلفن هوشمند اندروید یا آیفون خود برنامه های مرتبط را نصب کنید. توصیه های طلایی تناسب اندام را هم بخوانید.

درباره تمام موفقیت‌های زندگی خود فکر کنید

حتی اگر شما تاجر میلیونر یا یک بازیکن معروف فوتبال نیستید، موفقیت‌ها و افتخارات بسیاری بسیاری دارید که  می‌توانید به آنها ببالید. در بسیاری از مواقع ما از موفقیت‌های گذشته خود چشم‌پوشی می‌کنیم و گاهی آنها را به فراموشی می‌سپاریم. درصورتی که یادآوری آنها می‌تواند اعتماد به نفس بالایی در ما برای حرکت به سوی آینده ایجاد کند.

نکات منفی خود را بشناسید و آنها را بهبود بخشید

همه آدم‌های معمولی نکات منفی دارند. یک ضرب المثل ترکی می‌گوید “هر گوزلین بیر عیبی وار” یعنی در هر زیبایی عیبی وجود دارد. پس از آنکه نکات منفی و عیب‌های خود را یافتید می‌توانید برای رفع آنها تلاش کنید. گاهی نیازی نیست عیب‌های خود را برطرف کنید، کافی است به آنها به عنوان یک فرصت نگاه کنید. ذهن خود را توسعه دهید!

به خاطر همه چیزهایی که دارید خدا را شکر کنید

برای نداشته هایتان نیازی نیست غصه بخورید، برای داشتن‌شان تلاش کنید. برای داشته هایتان خدا را شاکر باشید. با احساس نقص و نارضایتی مبارزه کنید. برای آنچه اکنون هستید و دارید، سپاس‌گزار باشید و برای آنچه خواهید شد تلاش کنید. با شکر خداوند متعال احساس خوبی از خود خواهید داشت و در نتیجه زندگی شما خوب‌تر می‌شود.

تعارفات اطرافیان‌تان را بپذیرید

وقتی اطرافیان‌تان از شما تعریف و تمجید می‌کنند، به جای اینکه بگویید “نه این‌طوری هم که می‌گویید نیست” با لبخندی از آنها به خاطر احساس خوبی که در شما ایجاد می‌کنند سپاس‌گزاری کنید. توصیه می‌کنم کتاب خیلی زود پیر، خیلی دیر عاقل را بخوانید.

به دیگران کمک کنید، یاد بگیرید و یاد دهید

شما با کمک کردن به دیگران در حقیقت به افزایش اعتماد به نفس خود کمک می‌کنید. همیشه آماده کمک به دیگران باشید. چیزهای زیادی وجود دارد که شما نمی‌دانید. اما هر روز می‌توانید چیزهای جدیدی را از آدم‌های جدید یاد بگیرید. همینطور دانسته هایتان را به دیگران هم منتقل کنید. یاد گرفتن و یاد دادن می‌تواند کمک کند تا به خودتان افتخار کنید!

لباس‌های شیک بپوشید

پوشش مناسب می‌تواند حس خوبی از خودتان در شما ایجاد کند. همینطور نگاه دیگران هم به شما تغییر می‌کند. پس همیشه سعی کنید مرتب و شیک باشید.

از دیگران تعریف کنید

دیدن نکات مثبت دیگران، حس مثبت اندیشی را در ما تقویت می‌کند. با تعریف و تمجید از خوبی‌های دیگران نه تنها اعتماد به نفس آنها را بالا می‌برید بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس خود نیز می‌شوید و در باعث می‌شوید در نگاه دیگران نیز آدم خوبی باشید.

در ردیف جلو بنشینید

به یاد دارم در ایام مدرسه شاگردان زرنگ معمولا در ردیف جلو می‌نشستند. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که آیا نشستن در ردیف جلو می‌تواند باعث شاگرد اول شدن دانش‌آموزی شود؟ نوعی ترس که موجب کاهش اعتماد به نفس در افراد می‌شود باعث میشود که آنها در ردیف جلو ننشینند. پس همیشه برای غلبه بر ترس درونی خود سعی کنید در ادارات، مراسم‌ها و مدارس در ردیف جلو بنشینید.

بلند صحبت کنید و مشارکت کنید

گاهی در بحث‌های گروهی به این دلیل که دیگران برداشت بدی از صحبت‌های ما نکنند، صحبت نمی‌کنیم. در حقیقت این ترس توجیه ناپذیر و احمقانه است. در جمع‌های صمیمی سعی کنید با صدای بلند و رسا صحبت کنید. با تمرین و اعتماد به نفسی که به دست می‌آورید می‌توانید به یک سخنران حرفه ای تبدیل شوید. در کارهای گروهی سعی کنید مشارکت کنید. برای مثال در بازی‌های خانوادگی یا کمک‌های خیریه سهیم شوید. سعی کنید خود را به عضویت گروه‌ها درآورید. برای مثال یک تیم ورزشی یا یک گروه برنامه نویسی.

موسیقی نشاط بخش گوش کنید

گوش دادن به موسیقی شاد علاوه بر آنکه می‌تواند باعث افزایش تمرکز و کارایی ما شود، می‌تواند اعتماد به نفس را در ما تقویت کند. برای مبارزه با فشارهای روحی و کسب آرامش توصیه های دیگری هم داریم.

چیز جدیدی بسازید

کشف خلاقیت خود راه خوبی برای بهبود اعتماد به نفس است. شاید کار سختی باشد، اما هنگامی که شما این کار را کردید شما نه تنها احساس خوبی در مورد خودتان خواهید داشت بلکه احتمالا بخش ناشناخته ای از خودتان را هم کشف خواهید کرد. خلاق بودن راه خوبی یافتن توانایی های پنهان تان است.

مهارت‌های اجتماعی خود را بهبود ببخشید

روابط یکی از مهمترین زمینه های زندگی هستند. شما با بهبود ارتباطات خود با مردم می‌توانید اعتماد به نفس بیشتری در خود ایجاد کنید. با داشتن مهارت‌های اجتماعی خود را بخش بزرگی از اجتماع خواهید دید.

خودتان را با خودتان مقایسه کنید نه با دیگران

این کار بسیاری از درد های غیر ضروری زندگی شما را از بین می‌برد. شما باید نسبت به خودتان پیشرفت کنید. مقایسه خود با دیگران حس بدی را می‌تواند در شما ایجاد کند. خودتان را با خودتان مقایسه کنید و ببینید که چگونه رشد و پیشرفت می‌کنید و تبدیل فرد موفق‌تری می‌شوید.

اقدام کنید

تصمیم بگیرید و برای رسیدن به هدفی خاص خستگی‌ها و بی‌میلی‌ها را کنار گذاشته و اقدام کنید. افزایش اعتماد به نفس پس از انجام یک کار خسته کننده بسیار زیاد است. اقدام کردن یکی از چیزهایی است که در مدرسه فراموش کرده اید!

شکست را بشناسید

شکست خوردن شما را نمی‌کشد. در بسیاری از مواقع هم شکست همان چیزی نیست که شما فکر می‌کنید. به پیروزی فکر کنید. شکست چیز ترسناکی نیست و شما را برای پیروزی آینده آماده می‌کند. وقتی ابعاد و احتمالات شکست در کاری را خوب بشناسید، اعتماد به نفس شما پایین نخواهد آمد. با ۶ ویژگی متمایز کننده افراد برنده و بازنده آشنا شوید.

برنده و بازنده خوبی باشید

در پیروزی‌ها نه چندان خوشحال شوید و در شکست‌ها هم نه آن‌قدر غمگین شوید که در هر دو حالت ادامه راه را از یاد خواهید برد. افراد دارای اعتماد به نفس بالا در پیروزی‌ها دیگران را هم سهیم شادی خود می‌کنند و در باخت‌ها در فکر پیروزی هستند و دلایل باخت را بررسی می‌کنند.

یکی از نویسندگان ایران‌آتا باشید

برای تمرین اعتماد به نفس همین حالا می‌توانید در وبگاه ایران آتا عضو شوید و به انتشار دانسته ها و تجربیات خود بپردازید. اگر فکر می‌کنید توانایی این کار را ندارید مرا ببخشید که برای خواندن این پست وقت‌تان را گرفتم!

به نظر شما برای افزایش اعتماد به نفس چه کارهای دیگری می‌توانیم انجام دهیم؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

100 نظرات
 1. parisa می گوید

  sepas gozozaram.khobo mofid bod

 2. مژگان می گوید

  بسيار تاثير گذار بود ممنون كمتر كساني اين چيز ها راميدانند

 3. مهتا می گوید

  من ک نخوندمش فقط رد کردم هه هه هه

 4. مهرسا می گوید

  فقط تیترهارو خوندم ممنون .

 5. ناشناس می گوید

  خیلی عالی بود

 6. hadis می گوید

  من برای تحقیق میخواستم اما…

 7. ناشناس می گوید

  خیلی عالی

 8. ladan می گوید

  من خودم پیش مشاور می رفتم ، مطالب شما بسیار خوب و به نکات خوبی اشاره کرده بودید .ممنون

 9. مه می گوید

  ممنون/استفاده کردم.مرررسی

 10. کمال می گوید

  سلام خوب بودن سعی کنید یکم بیشتر توضیح بدید حتما جوابه ایمیلا بده چون

 11. سیما می گوید

  هی بدک نبود .

 12. bahar می گوید

  baaaaaaaaad

 13. سحر می گوید

  Slm vaght b kheir ,talangore khoobi baray man bood hadeaghal ,khaheshan 2stan bi ensafi nakonid ,dar kol mamnoon.

 14. مریم می گوید

  ممنون عالی بود

 15. avan می گوید

  عالیییییییییییییییییییییییییییییییییییی بود مرسییییییییییییییییییییییییییییییییییی

 16. era می گوید

  مررررر30 خوب بود

 17. mohamad می گوید

  سلام خیلی ممنون خیلی خوب بود

 18. رضا می گوید

  خوب بود

 19. ناشناس می گوید

  خوب بود

 20. raha می گوید

  very..nice

 21. زهرا می گوید

  تکراری

  1. سینا می گوید

   اگه تکراری بود چرا نظر دادی
   میرفتی یه جای دیگه که تکراری نباشه

 22. فاطمه می گوید

  خیلی خوب بود ازتون تشکر میکنم

 23. shima می گوید

  برای منی که دنبال مقالات افزایش اعتماد به نفس هستم تکراری بود ولی عملی هستند ودارم کم کم موفق میشم چون میتونم.

 24. سیما می گوید

  خیییییییییلییییییییییییییی متشکر .خیییییییییییییییییلییییییییی عالییییییی بود.دوستم!:-)

 25. مهلا می گوید

  بی نظیر بود.

  1. هیوا می گوید

   من باهات موافقم .مهلا

 26. sadegh می گوید

  Commentچیزی ازش نفهمیدم

 27. ELNAZ می گوید

  ممنون مطالب مفيدي بود.استفاده كردم

 28. peyman می گوید

  خیلی ممنون عالی بود

 29. حمید می گوید

  با سلام ممنون از لطفت عالی بود موفق باشی

 30. mah می گوید

  sepas gozaram allllllllliiiiiiii boud say mikonam ravesh haro donbal konam enshalah natije begiram. bazam mamnoun.

 31. pezhman می گوید

  واقعا از خوندن این مطالب لذت بردم.اونی که اعتماد به نفس داشته باشه.به هر چی که بخاد میرسه به هرچی……..

 32. میترا می گوید

  مطالب بیشتر از اعتماد بنفس میخوام لطفا

 33. سینا می گوید

  عالی بود ممنون

 34. ممد می گوید

  ممنون خیلی عالی بود حسابی روحیه ام رو عوض کرد

 35. ti ti می گوید

  سلام.مطالب خیلی خوبی بود
  من واقعا از این بابت دچار مشکلم اعتماد به نفس دارم ولی بعضی مواقع اونو از دست میدم
  نمیدونم چکار باید بکنم?
  دوست دارم راهنماییم کنید

 36. ناشناس می گوید

  مرسی خیلی خوب بود

 37. ندا می گوید

  خوب بود

 38. پانیز می گوید

  سلام خیلی عالی بود. ولی من به خاطر علاقه به همسرم خیلی حرف ها رو نمیگم که مبادا ناراحت بشه تصمیم میگیرم حرف دلم و بزنم متاسفانه گریم میگیره کمکم کنید مشکلم و بر طرف کنم

 39. پانیز می گوید

  من دختری بودم با نشاط و پرحرف 12 سال ازدواج کردم 2 سال اعتماد به نفسم و ازدست دادم احساس میکنم خیلی تنها هستم نمیتونم حرف دلم و به کسی بگم حتی برادرم که باهاش خیلی صمیمی هستم تازگی ها اعتمادم به همسرم هم کم شده همیشه ارزوی مرگ میکنم لطفا کمکم کنید بگیدچیکار کنم

 40. محمد می گوید

  سلام دوست عزیز مطالبتون عالی بودن خیلی تاثیر گذار بودن بنده اعتماد به نفس خوبی نداشتم ولی با این چنین مطالبی ادم میتونه اعتماد خودشو کم کم به دست بیاره امید وارم کسایی ک این نوع مشکلات رو سپری میکنند مشکلاتشون با خوندن مطالب شما و مطالب دیگران حل بشه من توضیه میکنم دوستان به داستان و ها و رمان ها هم یه سر بزنن اونم یه کارایی هایی داره با تشکر راوان

 41. غزل می گوید

  به نظر من خوب بود یکم تکراری بود فقط

 42. میلاد می گوید

  مرسی خیلی مفیدبود!

 43. امنه می گوید

  عالی بود ممنونممممممممممممممممممممممم
  منم اعتماد بنفس پایینی دارم.سعی میکنم این گفته ها رو روخودم پیاده کنم انشالله تاثیر گذار باشه

 44. س س می گوید

  خوب بود

 45. مهسا می گوید

  هرکی درزندگی اش موارد فوق را بکارگیرد حتما موفق میشود ولی درهمه حال خدافراموش نشود

 46. فییروزه می گوید

  مرسی

 47. mostafa می گوید

  ما هم وقت اومدیم تو مدرسه با یکی حرفی بزنیم یه چیز بدی به ما گفتن
  رک بگم
  هر بار از کسی تعریف کردیم گفتن چابلوسه

  هر بار اومدم مشارکت کنم یا حرفی بزنم گفتن گوه نخور!!!

  دارم دیونه میشم از اینکه نمیتونم دانسته هامو با کسی درمیون بزارم
  چرا هیچکی مث من پیدا نمیشه
  انگار من با همه فرق دارم

 48. sani می گوید

  داشتن

 49. احسان می گوید

  خوب بود

 50. فرشته می گوید

  ممنون

 51. ناشناس می گوید

  ايول مصطفي راس ميگه! دنيا اونجاي رويايي كه فكر ميكنيم نيس…الان ديگه هر خوبي كني بر عكسشو رو سرت خراب ميكنن 😐

 52. روح اله خليلي می گوید

  خوب بود

 53. نرگس می گوید

  خوب بود

 54. مينا می گوید

  ممنون از مطالب خوبتون
  فونت صفحه هم خيلي عاليه و وقت خوندن ، خسته كننده نيست
  به كار تون ادامه بديد .
  پر انرژي باشيد

 55. ﻓﺎﻃﻤﻪ می گوید

  ﻋﺎﻟﻲ ﺑﻮﺩ

 56. ﻋﻠﻲ ﺳﻴﻨﺎ می گوید

  ﻣﻦ ﻓﻘﻄ ﮔﻮﺵ ﺩاﺩﻡ ﺧﻮاﻫﺮﻡ ﺑﺮاﻡ ﺗﻮﺿﻴﺢ ﺩاﺩ ﭼﻴﺰﻱ ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻡ ﻭﺳﺮ ﺩﺭ ﻧﻴﺎﻭﺭﺩﻡ ﻫﻫﻪ ﻫﻬﻪ

 57. زهره می گوید

  خیلی خوب بود

 58. amir می گوید

  خوب بود … اگه ادم واقعا بتونه این چیزارو تو خودش تقویت کنه اعتماد ب نفس خوبی بش دست میده

 59. مهندس عباس نایبی می گوید

  باسلام و درود بر شما دوستان…مطالب خوبی بود امیدوارم این مطالب خوب و شنیدنی گسترده تر بشود و به گوش و چشم مردم خوبمون تازگی داشته باشد تا هیچ عزیزی اعتماد به نفس خود رو از دست ندهد … انشالا روزهای خوبی رو براتون ارزو دارم .بدرود

 60. ناشناس می گوید

  دمت گرم دوست خوب من

 61. سیدعزیز می گوید

  مطالب پرمفهومی بود،لااقل واسه منچ

 62. سهیلا می گوید

  عالی بود و کاربردی

 63. فاطمه می گوید

  عالی بودخیلی چیزایادگرفتم وکمک زیادی بهم کردیدممنون

 64. ح می گوید

  سپاسگزارم-بخاطراین این مطا لب مفید

 65. ناشناس می گوید

  خوب و تاثیرگزاراست ولی پربار تر میشد بهتر بود .امیدوارم که مطالب جدید و نویی را بنویسید تا دوستان ااستفاده کنند .

 66. نرگس می گوید

  اعتماد به نفس توی ذات آدماست

 67. سمانه می گوید

  خیلی خوب بود مرسی

 68. سارا می گوید

  خیلی خوب بود من خیلی ادم بی ضرفيتی هستم اصلا اعتماد به نفس ندارم چون خیلی ادم استرسی هستم

 69. ناشناس می گوید

  خیلی عالی بود ممنون

 70. mohammad reza می گوید

  عالی بود

 71. ARMINA می گوید

  عالی بود
  واقعا به دردم خورد!

 72. aki می گوید

  Khub bod perfect

 73. ستاره ی درخشان می گوید

  کی گفته اعتماد ب نفس تو ذات ادماس؟؟؟؟اعتماد ب نفس قوی میتونه یه ریشش برگرده ب رفتار خانواده و بها دادن به اون فرد تو بچگیش.خوب معلومه کسی ک تو بچگی مادر و بدرش همش میزدن تو سرشو ادم حسابش نمیکردن تو بزرگسالی ی ادم گوشه گیره بیچاره میشه.اما اعتماد ب نفس اکتسابی ام هست.چ ادمای بزرگ و سخنرانای قهاری هستن ک میگن در نوجوانی جزو خجالتی ترین افراد بودن.اعتماد ب نفس اکتسابیه و بدست اوردنش ب خود انسان بستگی داره.تمرین میخواد.

 74. فاطمه می گوید

  بعد از روزهای سخت واقعا به دردم خورد..سپاس

 75. bita5523@yaho.com می گوید

  لام بابت این مطالب واقعا ممنونم ولی من فک میکنم که با ایمان به خدا و تقویت ارتباط با اونه که اعتماد به نفس ادم میره بالا

 76. ذاکز می گوید

  خیلی مفید بود. ممنون.

 77. خريد گوشي کار کرده می گوید

  با تشکر و خسته نباشيد سايت خيلي خوب و مفيدي داريد موفق و پيروز باشيد

 78. mohamadreza8 می گوید

  سلام به نظرم اعتماد به نفس کلا چیزی واقعی و غیرحقیقی هست چرا که شما به چیزی اعتماد میکنی (نفس)که خود حقیقتی ندارد.ما باید افوض امری الی الله کنیم و تسلیم باشیم و جز خدا نبینیم.ان وقت هست که خدا خود ما را به بالاترین مراتب خواهد رساند.یادمان باشد که دشمنترین دشمن مان نفس ماست

 79. هادی می گوید

  یاشا قارداش، عالی بود.

 80. احمد می گوید

  خیلی خوب بودخسته نباشید

 81. bahar می گوید

  خوب بود…

 82. ساناز می گوید

  واقعا عالی بود کلی انرژی گرفتم

 83. SS می گوید

  مرسی امید وارم کمکم کنه

 84. MSS می گوید

  مرسی فکر کنم خیلی کمکم کنه

 85. رضا ص می گوید

  دستتون درد نکنه
  خیلی انرژی گرفتم

 86. ناشناس می گوید

  عالی بود

 87. ناهید می گوید

  ممنونم عالی بود

 88. حبيب می گوید

  باسلام همه چيز با تمرين صحيح بدست مياد فقط تمرين تمرين

 89. سحر می گوید

  واقعا بهش نیاز داشتم .ممنون

 90. Best می گوید

  خوب بود مرسی.

 91. ناشناس می گوید

  عالی بود

 92. nazanin می گوید

  aliiiiiiiii bod merccccc

 93. دیلا می گوید

  مطالعه کردم خوب بود.انشاالله……

 94. ناشناس می گوید

  ماله من هم همین طور شده

 95. صادق می گوید

  عالی بود

 96. elaheh می گوید

  تکراری بود

 97. ناشناس می گوید

  واقعا جالب بود

 98. مهدیه می گوید

  سلامدستتون درد نکنه بابت متن زیباتون ایشالا موفق باشیدعالی بود