بارداری مشکلات مختلفی برای مادر به همراه دارد، به ویژه این مشکلات در پوست بیشتر نمایان است. در این دوران به همراه تغییرات هورمونی شدید در بدن، اندام ظاهری انسان به سرعت تغییر می‌کند و همین موضوع باعث تغییرات شخصی در ظاهر و چهره انسان می‌شود. به همین دلیل، ادامه و استمرار عادت‌های قبلی مربوط به زیبایی و استفاده از پمادها و کرم های مخصوص در این دوران از اهمیت خاصی برخوردار است.

زیبایی عمومی:

1. در دوران بارداری، رژیم غذایی سالم و مغذی سرشار از سبزی و میوه های مختلف داشته باشید تا بتوانید زیبایی خود را حفظ کنید.

این نوع رژیم غذایی، ظاهر پوست شما را بهتر می کند. به همین دلیل :

  • به سراغ مواد غذایی سرشار از ویتامین A بروید. این ویتامین برای سالم نگه داشتن پوست مفید است. ماهی، هویج، شیرو تخم مرغ سرشار از ویتامین A است. توجه داشته باشید هرگز از مکمل های غذایی ویتامین A استفاده نکنید، چون می تواند باعث بروز ناراحتی های مادرزادی شود.
  • مواد غذایی سرشار از ویتامین C و E موادی که غنی از آنتی اکسیدان است، مانع روند پیری پوست می‌شود.

2. میزان آب آشامیدنی مصرفی خود را افزایش دهید. آب عامل اساسی در زیبایی دوران بارداری است که باعث سلامتی عمومی و سلامتی پوست مادر می‌شود.

3. هر زمان که برایتان امکان داشت، استراحت کنید. زن باردار به 8 الی 10 ساعت خواب شبانه نیاز دارد استراحت زیاد، انرژی روزانه شما را تامین می‌کند و مانع ایجاد پف زیر چشم و تیرگی اطراف چشم می‌شود.

4. از صابون‌های قوی و غیرملایم بپرهیزید. زیرا این نوع صابون ها چربی طبیعی پوست را از بین می‌برد. به جای صابون‌های معمولی بهتر است از شامپو بدن مرطوب کننده یا تمیز کننده پوست صورت استفاده کنید.

5. هر روز از کرم‌های مرطوب کننده و ضد آفتاب استفاده کنید و به سراغ کرم‌های بدون چربی بروید.

توصیه های بعد از بارداری

آکنه

1. حتماً از پزشک بپرسید از چه داروهای موضعی می‌توانید استفاده کنید. این داروها اغلب فقط با نسخه پزشک قابل خریداری است. به پزشک معالج خود بگویید که بادار هستید.

2. روزی دوبار پوست صورت خود را با یک تمیزکننده ملایم پاک و سپس آبکشی کنید.

3. موها را مرتب بشوئید ولی در این کار زیاده روی نکنید. شستن کم موها باعث چرب شدن آن می‌شود و در عین حال شستن بیش از حد آن، چربی‌های طبیعی پوست سر را از بین می‌برد و باعث خارش می‌شود.

4. به طور مرتب حوله، روبالشی و روسری خود را بشوئید. این کار باعث می‌شود که کمتر در ناحیه سر و صورت آکنه داشته باشید.

اگزما

1. اگر دچار اگزما شدید، بهتر است طبق نظر پزشک متخصص از دارو استفاده کنید.

2. سعی کنید در معرض مواد خارش زا مثل عطر و شوینده های خانگی قرار نگیرید.

3. زمان حمام رفتن را کوتاه کنید و کمتر دست‌هایتان را بشوئید. این کار باعث می شود پوستتان کمتر خشک شود و خارش کمتری داشته باشد.

4. خود را خنک نگهدارید. عرق عاملی قوی در بروز مشکلات اگزمایی است. لباس‌های گشاد بپوشید. لباس‌هایی که جنس نخی داشته باشند.

5. اگر پوستتان خارش دارد، به جای خاراندن، کمپرس خنک روی آن قرار دهید. ناختن اگزما را شدیدتر و در نتیجه زیبایی شما را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد.

6. همچنین اگر ناخن باعث خراشیدگی پوست شود، خطر بروز عفونت نیز وجود دارد. بنابراین همیشه ناخن‌ها کوتاه کنید.

ترک‌های پوستی

1. بهتر است بدانید که برای جلوگیری از این ترک‌های پوستی در دوران بارداری کار زیادی نمی‌توان انجام داد. وزن یکنواخت، آهسته و مناسب با سایز بدن می‌تواند احتمال ایجاد این ترک ها را کم کند ولی هنوز ثابت نشده است که لوسیون، کرم یا روغن خاصی مانع بروز این ترک ها می‌شود.

2. پس از زایمان به پزشک متخصص پوست مراجعه و در رابطه با درمان آن با وی مشورت کنید. این ترک‌ها به مرور زمان کمرنگ می شوند.

زیبایی

1. رنگ مو حاوی مواد شیمیایی بسیاری است ولی تحقیقات ثابت نکرده است که این مواد تاثیری بر سقط جنین یا نقص عضو داشته باشند. با این وجود، بهتر است در دوران بارداری به سراغ این مواد نروید. یا حداقل در سه ماهه دوم یا سوم که اندام های جنین شکل گرفته است، موها را رنگ کنید.

برای اطمینان بیشتر موها را فقط هایلایت کنید تا رنگ به پوست سر نرسد و احتمال ورود مواد شیمیایی به بدن کاهش یابد.

2. مانیکور و پدیکور در دوران بارداری هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. بنابراین در این دوران مرتب می‌توانید این کار را انجام دهید. لاک مواد شیمیایی زیادی را دارد ولی جذب ناخن نمی‌شود.

3. دقت داشته باشید که در دوران بارداری، پوست حساس‌تر است. بنابراین بهتر است از مواد شیمیایی کمتر استفاده شود. در سه ماهه سوم دوران بارداری به هنگام استفاده از داروهای پوستی و ماسک‌ها بهتر است روی صندلی بنشینید و تکیه بدهید چون دراز کشیدن به پشت روی جریان خون شما تاثیر می‌گذارد.

4. اگر تاکنون برای مو زدایی بدن از موم استفاده نکرده اید. در دوران باداری از آن را آزمانش نکنید ولی اگر در این کار سابقه دارید. بهتر از در سه ماهه اول و دوم از آن استفاده کنید.

5. در دوران بارداری از سفیدکننده های دندان، حمام و وان داغ، سونا و جکوزی و برنزه کردن پوست بپرهیزید. تاثیر دقیق سفیدکننده دندان مشخص نشده است ولی دندان ها در دوران بارداری بسیار حساس است. بنابراین از سفیدکننده استفاده نکنید.

حمام داغ، سونا و جکوزی و برنزه کردن پوست نیز حرارت داخلی بدن را افزایش می دهد و ممکن است مضر باشد.

برگرفته از مجله زیبایی سالم