فایل های آلودهاگر به تازگی فایل ناشناخته‌ای را از طریق پست الکترونیکی دریافت کرده‌اید، در وبگردی‌هایتان با سایتی مواجه شدید که قصد نصب برنامه‌ای خاصی را دارند، یا حتی فایلی را از یک فلش آلوده کپی کرده‌اید، حتماً پیش از اجرای اقدامات زیر را انجام دهید تا از آلودگی‌های ویروسی پیشگیری کنید، که بزرگان گفته‌اند پیشگیری بهتر از درمان است!

 آنتی‌ویروس

اغلب برنامه‌های آنتی‌ویروس قادرند تا سلامت فایل‌ها را پیش از کپی و یا اجرا، بررسی کنند. پس لازم است، پیش از اجرای فایل‌های ناشناخته آنها را با برنامه آنتی‌ویروس چک کنید. برای این منظور بر روی فایل مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه مربوط به آنتی‌ویروس را انتخاب نمایید. اگر برنامه فاقد چنین امکانی است، هیچ نگران نباشید، می‌توانید به بخش “اسکن” برنامه آنتی‌ویروس رفته و محل دلخواه را اسکن کنید. همیشه به خاطر داشته باشید کارایی برنامه‌های آنتی‌ویروس به بروز بودنشان است!

 تحقیقات گوگلی

اگر در وبگردی با سایتی مواجه شدید که قصد نصب برنامه ی خاصی را دارد، بهتر است تا کاملا مطمئن نشدید، چیزی را نصب نکنید. می‌توانید برای کسب اطمینان از اعتبار سایت و سلامت برنامه مورد نظر، نام آنها را در موتورهای جستجویی چون گوگل، بکاوید. در صورتی که اطلاعات بدردخوری نیافتید، عبارت‌هایی چون “malware”، “remove” و “safe” را به کلمات کلیدی جستجو اضافه کنید. مطمئناً اگر پیش از شما کسی از این سایت و برنامه‌ی آن آسیب دیده باشد، از این موضوع مطلع می‌شوید.

بروزرسانی مرورگر

خوشبختانه مرورگرهای جدید قادرند سایت‌های مخرب را شناسایی کرده و دسترسی کاربران به آنها را قطع کنند. برای همین، همیشه سعی کنید مرورگر خود را بروز نگه دارید. پیشنهاد ما استفاده از مرورگرهایی نظیر فایرفاکس، کروم و اپرا است، چرا که قادرید با نصب افزونه‌های گوناگون، امنیت و کارایی بیشتری را در وبگردی‌هایتان تجربه کنید.

از طرف دیگر مدتهاست سرویس‌دهندگان معتبر پست‌الکترونیکی همچون جیمیل و یاهو، فایل‌ها را پیش از دانلود مورد اسکن قرار می‌دهند تا از انتشار فایل‌های آلوده پیشگیری کنند.