Take a fresh look at your lifestyle.

برونشیت چیست و چگونه از ابتلا به آن جلوگیری کنیم؟

برونشیتبرونشیت التهاب در ریه ها است که برخی از مردم از آن به عنوان سرماخوردگی قفسه سینه نام می‌برند. افراد سیگاری بیشتر در خطر ابتلا به برونشیت هستند. سرفه، خلط و احساس خستگی از علائم برونشیت هستند، اما این علائم با سایر بیماری ها مشترک هستند، بنابراین تشخیص درست بسیار مهم است.

هنگامی که لوله های برونش که هوا را در داخل ریه ها منتقل می‌کنند، ملتهب شوند، پوشش داخلی آنها متورم و ضخیم تر می‌شود و این لوله ها تنگ‌تر می‌شوند. این غشاء باعث تحریک ترشح خلط می‌شود، که گاهی موجب مسدود شذن راه های هوایی ریه می‌شود. بدن با استفاده از سرفه های شدید تلاش میکند تا هوا را به ریه ها برساند و خلط خارج شود.

علائم برونشیت، سرفه های مکرر است که تولید خلط می‌کند. علائم دیگری که ممکن است رخ دهد عبارتند از:

 • تب خفیف
 • خستگیخس خس صداها هنگامی که تنفس میکنید.
 • گرفتگی یا کشیدگی در قفسه سینه
 • تنگی نفس

برونشیت حاد در زمستان شایع‌تر است و 90 درصد آن به وسیله یک ویروس ایجاد می‌شود. محرک‌هایی مانند دود توتون و تنباکود، مواد شیمیایی موجود در تمیز کننده های خانگی، حتی دود یا گرد و غبار در محیط  نیز می‌تواند از عوامل ایجاد برونشیت حاد باشد.

سیگار کشیدن شایع‌ترین علت برونشیت مزمن است. گرد و غبار و گازهای سمی در محیط کار (برای کارگران معدن) نیز از عواملی است که کمتر رایج هستند. آلودگی هوا می‌تواند علایم را برای افراد مبتلا به برونشیت مزمن بیشتر کنند. تحقیقات نشان داده است که حتی یک پک سیگار نیز می‌تواند موجب بسته شدن نایژه ها شود. برونشیت مزمن، می‌تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به عفونت ریه و آسیب دائمی به ریه شود. با دوری از کسانی که سیگار میکشند تا حد زیادی می‌توانید از آسیب‌های این بیماری دوری کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بدون نظر
 1. حسن طهماسبی می گوید

  من نه متخصصم نه مقاله نویس فقط شخص زحمت کش که به دلایل شغلی گرفتار برونشیت شدید شدمکه سایتها رو جهت اطلاعات سیر میکنم واقعا قهرمانان به نویسنده این مقالات علمی که زحمت میکشند وقت خودشون رو برا یاری به دیگران میگذارند خسته نباشین

 2. میترا می گوید

  ممنونم از مطلبتون
  خیلی به دردم خورد

 3. ناشناس می گوید

  ممنون دوست عزيز

 4. جهانبخش می گوید

  سلام آموزنده بودسپاسگزارم.

 5. فرزان می گوید

  از زحمات شما سپاسگزارم مایلم بدانم که آیا در این دوران که برونشیت مزمن دارم و کورتیزون میخورم میتوانم ورزش کنم ایجاد اشکال نمیکند در این دوران باید چه کنم که زودتر خوب شوم

 6. محمود می گوید

  خسته نباشید، مطالبتون خیلی بدرد بخور بود. من سیگاری بودم یهو دو ماه سرفه کردم یه روز اینقدر سرفه کردم بالا اوردم رفتم متخصص گفت برونشیت مزمن داری الان دارو مصرف میکنم. به سیگاریا میگم اصلا دوست ندارید همچین بیماری بگیرید زندگیتون مختل میشه، میدونم سیگار حال میده شاید خیلی از جاها سیگار نکشید فکر کنید دیگه بهتون خوش نمیگذره یا بعد غذا سیگار نکشید فکر کنید یه چیزی کمه یا وقتی یه مشکل بزرگ براتون پیش بیاد فکر کنید بدون سیگار نمی تونین ردش کنید ولی اینا همش روانیه دو سه ماه دووم بیارین همش حل میشه من ترک کردم شد شما هم می تونین تنها راهش اینه از لحظه ای که تصمیم به ترک گرفتین دیگه هیچوقت و هرگز یه نخ دیگه رو روشن نکنید.
  زندگی بدون سیگار بیشتر حال میده و منتظره کشفش کنید.