امروزه با رشد اینترنت و تسهیل در اتصال، پدر و مادران جوانی را می‌بینیم که کودکان خود را نیز وارد دنیای مجازی می‌کنند. اینترنت باوجود همه چیزهای سرگرم کننده و آموزنده به کودکان، خطری جدی نیز برای آنها محسوب می‌شود. شکارچیان جنسی اینترنتی با استفاده از گمنامی در اینترنت در کمین قربانیان بی‌گناه خود می‌نشینند.

برای والدین این مهم است که از روش های شکارچیان اینترنتی کودک آگاه باشند. در اینجا 10 نکته برای حفاظت از کودکان در دنیای مجازی را بیان می‌کنیم.

بازی های آنلاین: یکی از جاهایی که شکارچیان اینترنتی در کمین کودکان می‌نشینند، بازی های آنلاین است. آنها با استفاده از بازی های گروه سنی کودکان اطلاعاتی چون جنسیت، محل سکونت و یا سایر اطلاعاتی که می‌تواند برایشان مفید باشد را دریافت می‌کنند.

چت روم: شکارچیان آنلاین در اتاق های چت نیز حضور دارند. چت کردن یک راه آسان برای کسب اطلاعات از گروه هدف می‌باشد. معمولا در چت هنگامی که اعتماد کودک را به دست آوردند، ممکن است سعی کنند تا با کودک ملاقاتی را ترتیب دهند.

فیس‌بوک: پدر و مادر بایستی در مورد اجازه دادن به کودکانشان درباره داشتن حساب شخصی فیسبوک بسیار مراقب باشند. فیسبوک نخستین شکارگاه برای تعقیب‌گران اینترنتی است که کودکان را هدف قرار می‌دهند. راه اندازی صفحات فیس بوک جعلی و درخواست دوستی با کودکان و نوجوانان بسیار آسان است.

توییتر: رسانه های اجتماعی راه بسیار خوبی برای برقراری ارتباط با قربانیان است و توییتر از این قاعده مستثنی نیست. بسیاری از نوجوانان از توییتر به عنوان اطلاع‌رسانی از وضعیت خود و افزایش ارتباطات استفاده می‌کنند، که به مجرمان اجازه می‌دهد تا با آنها بیش از پیش آشنا شوند.

وب سایت های مخصوص کودکان: – پدر و مادر ممکن است فکر کنند که وب سایت های بزرگ و معتبری که مخصوص کودکان و نوجوانان است، برای فرزندان آنها امن است، اما شکارچیان اینطور فکر نمی‌کنند! چه جایی بهتر از وبگاهی که مخاطب اصلی آن کودکان هستند؟

پیام های فوری: از آنجایی که ایمیل ها تا زمانی که حذف نکنیم وجود خواهند داشت، شکارچیان اینترنت ترجیح می دهند از پیام رسانی فوری استفاده کنند که پس از بستن پنجره از بین میرود و این باعث می شود نظارت بر رفتار کودکان برای پدر و مادر سخت تر شود.

مای‌اسپیس: ازنظر برخی مای‌اسپیس از بدترین سایت‌هایی است که شکارچیان آنلاین در آن با کودکان ارتباط برقرار می‌کنند. نظرسنجی های آنلاین برای پر کردن سرگرم کننده هستند، اما آنها نیز مقدار زیادی از اطلاعات را ارائه می‌دهند که می تواند برای به دست آوردن اعتماد نوجوانان بیگناه مورد سوء استفاده قرار گیرد.

عکس: نیاز است تا پدر و مادر به فرزندان خود آموزش دهند که شکارچیان می‌توانند از تصاویر آنلاین استفاده سوء کنند و بگوییم که هر تصویر آنلاین را هر کسی می‌تواند دستکاری کند.

هدف آسیب پذیر: شکارچیان اینترنت همیشه به دنبال کودکان آسیب پذیر هستند تا بتوانند از آنها در راستای اهداف خود بهره برداری کنند. کودکان و نوجوانانی که تنها و غمگین هستند، آنهایی که در مدرسه مشکل دارند، یا کودکانی که روابط ضعیف با پدر و مادر خود دارند اهداف خوبی برای شکارچیان دنیای مجازی هستند. آنها همچنین دوست دارند بچه ها اسرار آنها را از پدر و مادر خود و یا مقامات دیگر پنهان کنند.

آگاه بودن از خطراتی که در اینترنت کودکان بی‌گناه را تهدید می‌کند، اولین قدم برای پدر و مادرهایی است که می خواهند، محیطی ایمن برای فرزندان خود ایجاد کنند. والدین نیاز دارند تا خود و فرزندان خود را تحت آموزش قرار دهند تا از خطرات ناشی از شکارچیان اینترنتی در محیط وب در امان باشند. ایجاد قوانین و دستورالعمل هایی برای استفاده از تلفن همراه و کامپیوتر در یک منطقه مشترک که به راحتی توسط پدر و مادر و خواهر و برادر قابل رویت باشد، می‌تواند ایده خوبی باشد. استفاده از تنظیمات حریم خصوصی در شبکه های اجتماعی نیز می‌تواند مفید باشد.

به یاد داشته باشیم که مشارکت والدین در دنیای مجازی کودکان، چون دنیای واقعی می‌تواند کمک بزرگی برای در امان ماندن آنها از آسیب های جسمانی و روحانی باشد.