شخصا آدم چندان منظمی نیستم، مثلا همین الان که دارم این مطلب را می‌نویسم، روی میزم پر است از کاغذهای یادداشت، فلش‌کارت، چند استکان خالی چایی، چند کتاب، عینک، چند مداد، جاعینکی، چند کارت ویزیت و …

با اینکه آدم خیلی منظمی نیستم، ولی از بی‌نظمی خوشم نمیاد! و حتی از کودکی عاشق طبقه‌بندی ارسطویی بودم. اما خوب ناامید نیستم و به نظرم با کمی تلاش و همت و تغییر چند عادت بد به عادت خوب می‌توانم آدم منظمی شوم!

اما چگونه می‌خواهم به این هدف برسم؟ خوب در این مورد فکر کردم و نتیجه شد این:

1- عادت‌های بد بی‌نظمی را لیست کنم. مثلا اینکه بعد از خوردن چایی، استکانش را بشویم و در جای خودش قرار دهم. کاغذهای باطله اضافی را جمع کنم و … به نظرم نوشتن و ایجاد لیست کارهای اشتباه و کارهای جایگزین می‌تواند شروعی باشد برای انجام.

2- برای هر چیز جایی داشته باشم. مثلا مدادها و پاککن روی میزم جای مناسبی ندارند و بهتر است جای مناسبی برایشان تعبیه کنم و یا برای بسته کاغذهای باطله یک رویه جایی در قفسه کتاب‌ها باز کنم. وقتی وسیله‌ای جایی نداشته باشد، بی‌شک باعث ایجاد بی‌نظمی می‌شود.

3- هر چیز را به جای خودش برگردانم. اینکه مثلا کتاب‌های شعر را پس از خواندن، به جای قراردادن دوباره در کتابخانه روی میز باقی می‌گذارم، عادت بدی هست. باید بعد از استفاده از هر چیزی آن را در جای خود قرار دهم. مثل لباس‌ها که باید در جالباسی قرار گیرند.

4- وسایل را روی سطح پخش نکنم. مثلا کتاب‌های روی میز را اگر به صورت عمودی روی هم بچینم به نظرم کمی از شلوغی میز کاسته می‌شود. که البته باید بعدا آنها را بعد از خواندن (براساس مورد3) در کتابخانه قرار دهم.

5- چیزهای اضافی را منهدم کنم! مثلا بسیاری از صورتحساب‌های داخل کشوی میز را بهتر است بایگانی کنم. مودم قدیمی را که بعد از خرید مودم wifi در کمد گذاشته ام را بفروشم که توی کمد جا باز شود و …

به نظر شما برای اینکه آدم منظم‌تری شوم چه کارهای دیگری باید انجام دهم؟ منتظر خواندن نظرات و پیشنهادات شما هستم 🙂