مدیریت زمان یکی از مهمترین مهارت‌هایی است که می‌توانید در زندگی یادگرفته و برای موفقت‌های بیشتر به‌کاربگیرید. متاسفانه این مهارت مهم را همچون بسیاری از مهارت‌های مهم در مدرسه یاد نمی‌دهند. بسیاری از ما سعی می‌کنیم کارهای خود را در طول روز به انجام برسانیم، اما این کار کمی سخت به نظر می‌رسد! و معمولا موفق نمی‌شویم و کارهای بسیاری برای فردا و فرداها باقی می‌ماند. در ادامه سعی می‌کنم نکاتی مهم از مبحث مدیریت زمان را لیست کنم.

1. کارهایی که هر روز انجام می‌دهید را پیگیری کنید.

شاید بهتر باشد هر روز به مدت یک هفته، همه کارهایی را که انجام می‌دهید را پیگیری کنید. با این کار می‌فهمید که چه کارهایی وقت زیادی از شما می‌گیرند. این کار می‌تواند برای برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی کارها به شما کمک کند.

2. کارهایتان را به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم کنید.

این کار نه تنها برای مبارزه با اهمال‌کاری مفید است، بلکه به شما کمک می‌کند برای انجام آنها تمرکز بیشتری داشتیه باشید و بهتر بتوانید روی تکه کارهایتان مدیریت کنید.

3. در برنامه‌ریزی روزانه‌تان زمان‌های خالی را فرامو نکنید.

این کار به شما احساس خوبی در انجام کارها می‌دهد و استرس انجام کارها براساس برنامه زمانی را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد.

4. با دشمنان تمرکز حواس مبارزه کنید!

شبکه‌های اجتماعی، تلفن همراه و غیره! اینها نه تنها باعث حواس پرتی شما می‌شوند، بلکه باعث می‌شوند مدیریت زمان از دست‌تان دربرود. مطالعه این نوشته را در برنامه خود قرار دهید: با قاتلان تمرکز حواس آشنا شوید!

5. کارهایتان را اولویت بندی کنید.

هر روز سه کار مهمی که باید انجام دهید را انتخاب کنید و تا این کارها تمام نشده کار دیگری انجام ندهید. برای این سه کار هم باز اولویت بندی کنید که کدامیک مهمتر از بقیه است.

6. برنامه ریزی و اولویت بندی هفتگی داشته باشید.

در آغازین روز هفته برای طول هفته 5 کار مهم را برای انجام انتخاب کنید و آنها را اولویت بندی کنید و تصمیم بگیرید که برای هر یک چقدر زمان نیاز خواهید داشت.

7. محیط کاری منظمی داشته باشید.

فکر کنید وقتی مثلا می‌خواهید شروع به نوشتن نامه‌ای کنید، به دلیل مرتب نبودن محل کارتان نتوانید خودکارتان را پیدا کنید! پس سعی کنید آدم منظم‌تری باشید.

8. کارهای ساده را زود انجام دهید.

اگر کارهایی وجود دارد که به سادگی و در زمان کمی می‌توانید انجام دهید، آنها را به وقت دیگری موکول نکنید، همان لحظه آن کار را تمام کنید و از بار اضافی فکری آن آزاد شوید.

9. در هر لحظه روی یک کار تمرکز کنید.

اینکه در زمان واحدی بر روی دو کار متفاوت فکر کنید و برای انجام آنها تلاش کنید، بهره‌وری و تمرکز شما پایین می‌آید. کارها را یکی یکی انجام دهید.

10. نه گفتن را یاد بگیرید.

وقتی پیشنهاد انجام کار یا پروژه جدید می‌شود، در صورتی که وقت کافی برای انجام آن نداشته باشید بهتر است از پذیرفتن آن خودداری کنید. همچنین پیشنهادات همکاری یا کمک را با توجه برنامه‌ریزی‌های خود بررسی کنید. شاید حتی بهتر باشد در روابط خود بازنگری کنید.

11. سحرخیز باشید.

وقتی شما 30 دقیقه زودتر از همیشه از خواب بیدار شوید، 30 دقیقه زمان بیشتری خواهید داشت! می‌دانید افراد موفق قبل از ساعت ۸ صبح چه کارهایی انجام می‌دهند!

12. فعالیت‌هایی را که انجام می‌دهید را پیگیری کنید.

این همان مورد یک هست! پیگیری فعالیت‌ها و تاثیر هر فعالیت و اقدامی جدید که برای مدیریت زمان انجام می‌دهید را فراموش نکنید.

راستی شما زمان خود را چگونه مدیریت می‌کنید؟