بسیاری از ما همیشه شعار می‌دهیم و در شعار هم بسیار خوب ظاهر می‌شویم، اما زمانی که بحث و پای عمل به میان می‌آید کم می‌آوریم و نمی‌توانیم به آنچه ادعا کرده‌ایم عمل کنیم. همین امر باعث می‌شود که اعتماد به نفسمان پایین بیاید و تبدیل بشویم به آدمی که در مرور زمان از خودش بیزار است.

سهل انگاری و عقب انداختن برنامه‌های جاری زندگی باعث می‌شود که اندک اندک به جایی برسیم که دیگر حتی چشم دیدن خودمان را هم نداشته باشیم. این موضوع گریبانگیر همه افراد هست. حالا یکی بیشتر و یکی کمتر.

مبارزه با اهمال کاری و سهل انگاری می‌تواند یکی از راهکارهایی باشد که باعث می‌شود کم کم با خودمان آشتی کنیم و خودمان را آنطور که هستیم دوست داشته باشیم.

روشهای زیادی برای دوست داشتن و علاقمند شدن به خود وجود دارد من راهکاری ساده و چند خطی را به شما ارائه می‌کنم تا به سوی علاقه بیشتر به خودتان قدم بردارید. ایمان داشته باشید وقتی خودتان به خویش علاقمند باشید دنیا هم به شما علاقمند خواهد شد.

1- قبل از هر چیز لیستی از کارهای عقب افتاده خودتان تهیه کنید. این کارها می‌توانند بسیار کوچک مانند مرتب کردن اتاق باشند یا خیلی بزرگ مانند یاد گرفتن یک فن یا علم یا زبان جدید.
2- کارهایی را که لیست کرده اید اولویت بندی کنید. کدام کار مهم تر و کدام کار بی اهمیت‌تر است.
3- حالا بر اساس اولویت یک کار کم اهمیت و یک کار پر اهمیت را به ترتیب در لیست از اوئل تا آخر قرار دهید تا کارها همگی لیست شوند مجدد.
4- کارها را به اجزای کوچکتر تقسیم کنید. وقتی طبقه بندی کارها تمام شد و کارها به اجزای کوچک تقسیم شدند می‌توانید ببینید که آنقدرها هم لیست شما ترسناک نیست.
5- برنامه روزانه بچینید. ساعت‌های روزتان را تقسیم کنید و با دقت آنها را طبقه بندی کنید و حالا دست به کار شوید. سعی کنید طبق برنامه روزانه تان پیش بروید و کارها را سر وقت انجام بدهید.
6- هر کاری که در لیست شما انجام می‌شود و تمام می‌شود آنرا تیک بزنید و از لیست خارج کنید. به ازای هر کار که انجام می‌شود و اهمیت آن امتیازهایی روزانه برای خودتان ثبت کنید. قرار بگذارید در ازای هر مقدار از امتیاز بدست آمده یک جایزه برای خودتان قرار دهید. مثلا 100 امتیاز یک رستوران یا 2000 امتیاز یک مسافرت. با این سبک انجام دادن وظایف روزانه و کارهای عقب افتاده تبدیل می‌شود به یک بازی مفرح و شاد.

هر چه بیشتر وظایف روزانه تان را انجام دهید و کارهای عقب افتاده تان را به سر انجام برسانید و تمام کنید بیشتر به خودتان اعتماد پیدا می‌کنید و اعتماد به نفس‌تان به طور خود به خودی بالاتر می‌رود.

از همین الان دست به کار شوید. یک قلم و کاغذ بردارید و ببینید چه کارهایی بوده که در انجام آنها اهمال کاری به خرج داده اید. آنها را لیست کنید. دست به کار شوید. فردا و یک ساعت دیگر خیلی دیر است. همین الان شروع کنید.