کارهای عقب افتاده

روز های عید به سرعت پایان می‌گیرند. بعد از تعطیلاتی طولانی مثل عید حتی اگر 5 یا شش روز باشد با کوهی از کارهای انجام نشده مواجه می‌شوید. کارهایی که پیش از تعطیلات به خودتان وعده داده بودید که بعد از تعطیلات یا در بین آن انجام می‌دهید اما پس از اتمام تعطیلات تازه متوجه می‌شوید که به هیچکدام از آنها نرسیده اید. مهم نیست کارمند اداره باشید یا رئیس یک شرکت خصوصی، به هر حال دلهره به سراغ شما خواهد آمد. در کنار همه اینها فشار کارهای روتین و روزمره هم وجود دارد. اینکه چطور به همه اینها برسیم و یا چگونه این کارها را سامان بدهیم، یک چالش بزرگ برای هرکسی است که مسئولیتی بر عهده دارد. شاید راهکارهای زیر بتواند برای آرامش بیشتر در زمان مواجهه با این چالش به شما کمک کند.

به خودتان اعتماد کنید

شما لیاقت این استراحت طولانی و گذراندن زمانی با خانواده را داشته اید حتی اگر این استراحت به قیمت عقب افتادن کارهایتان باشد. شما می‌توانید با کمی برنامه ریزی تمام این عقب ماندگی ها را جبران کنید. پس آرامش‌تان را حفظ کنید و به جای به هم ریختن همه چیز یک تکه کاغذ بر دارید و لیست کارهای انجام نشده را بنویسید.

کارهای بزرگ را کوچک کنید

وقتی به یک مسئله با دقت نگاه کنیم متوجه می‌شویم که از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده. می‌توان کارهای سنگین و بزرگ را به قسمت‌های کوچکتری تقسیم کرد و با حوصله، مرحله به مرحله آن را انجام داد. اول کارهای کوچک و ساده که زیاد وقت گیر نیستند را انجام بدهید. انجام این گروه از کارها به شما حس اعتماد به نفس خواهد داد و حس پیروزی را درون شما زنده نگه خواهد داشت.

آخر هفته

مطمئن باشید استراحت عید برای یک سال در تن شما نخواهد ماند. احتمالا اواخر اولین هفته سال دوباره احساس خستگی خواهید کرد. حتی شاید لذت استراحت شما را اندکی کند کرده باشد. پس همه کارها را برای آخر هفته نگذارید. کارهای روزمره را اول انجام بدهید و بعد به کارهای باقی مانده از سال قبل بپردازید این کارها می‌توانند کمی دیگر منتظر شما بمانند. تلاش کنید در روزهای اول هفته بیشتر کارها را انجام دهید. در روزهای اول هنوز نشاط و شادی تعطیلات در وجود شما هست و توانایی بیشتری برای تکمیل کارها دارید. فرض کنید شما مسئول ثبت اسناد هستید. بهتر است ابتدا اسناد روز را تکمیل کنید و بعد اسناد باقی مانده از پیش از تعطیلات را انجام دهید. با این روش شما می‌توانید بخشی از کارهای باقی مانده را در طول روزهای هفته تکمیل کنید.

ساعت‌های تلف شده

در طول روز و در محیط کار ساعت‌های تلف شده ای وجود دارند که می‌توانیم از آنها استفاده کنیم. می‌شود در روزهای اول کمی از ساعت استراحت و ناهار کم کرد و و به جای آن کارها را انجام داد یا به جای ایستاد در آبدارخانه و صرف چای در آنجا چای را پشت میز و در حال انجام کارها خورد.

در کنار همه اینها کمی از گپ و گفت های دوستانه و تعریف خاطرات تعطیلات کم کرد. به یاد داشته باشیم که برای تعریف کجا رفته ایم و چه کرده ایم تمام سال جدید را وقت داریم.