کفش مناسب

در خصوص سلامت پا تا با امروز چه کرده اید؟ این سوالات و ده‌ها سوال مشابه دیگر می‌توانند هر کسی را به اهمیت سلامتی پا و در نهایت کفشی که برای محافظت از آن استفاده می‌کند آگاه سازد. خیلی‌ها در همان برخورد اول با هر فردی ابتدا به پاهای او می‌نگرند، اندامی که اهمیتی به اندازه قلب دارد و می‌تواند به نوعی تضمین کننده سلامتی فرد باشد. پای هر فرد در واقع ساختار اصلی بدن او را تشکیل می‌دهد، پس هر فرد باید ساختار بدنی درستی داشته باشد. به لحاظ اهمیتی، کف پا، مچ پا، مفصل زانو، مفصل ران و سپس ساختار ستون فقرات در سلامتی هر فرد از اهمیت بسزایی برخوردار است.

اهمیت سنجش

متاسفانه افراد کمتر به شرایط کف پای خود و سلامتی آن توجه دارند، در حالی‌که مدام این افراد شرایط کف پای خود را دانسته یا ندانسته می‌سنجند؛ به دفعات افراد وضعیت کف پای خود را از روی اثرگذاری برروی سرامیک منازل خود، ماسه های کنار دریا، اثر پای خیس و … و راه‌های متداول دیگری که بدون شک همگان از آن اطلاع لازم دارند، می‌بینند. یکی از متداول ترین راه‌های تشخیص مشکل کف پا، شرایط کفش افراد است. سائیدگی در ناحیه پاشنه پا یا احساس درد در ناحیه داخلی و… وضعیتی هستند که به ما می‌گویند که باید هرچه زودتر برای بهبود آن اقدام کنیم.

اثرات سوء

اصولاً دختربچه ها به تبعیت از مادر، خواهر و … علاقه بسیاری به پوشیدن کفش‌هایی با پاشنه‌های بلند دارند، کفش‌هایی که سلامت آنها را به مخاطره انداخته و می‌تواند آسیب‌های جدی بسیاری برای آنها در بزرگسالی ایجاد نماید. این معضل به قدری جدی است که در بسیاری از موارد انحراف ستون فقرات را برای آنها رقم می‌زند.

راه‌های سلامت پا

یکی از روش‌هایی که خانم‌ها می‌توانند به نوعی سلامت پای خود را با آن تضمین نمایند، پوشیدن کفش مناسب است، کفشی که در آن فرد احساس آرامش و راحتی خاصی داشته و با آن دچار مشکل نشود.

بیشترین هزینه

یک خانم باید در انتخاب کفش مناسب بیشتر از خرید یک لباس زیبا دقت کند، به طوری که امروزه در اروپا خانم‌ها بیشترین هزینه‌ها را برای خرید کفش مناسب صرف می‌کنند. متخصصان اعتقاد دارند که خانم‌ها در خرید یک کفش مناسب باید بحث زیبایی آن را در اولویت آخر انتخاب خود قرار دهند، در حالی که امروزه متاسفانه چنین نیست.

کفش مناسب

لژ مناسب

لژ مناسب یک کفش خوب برای خانم ها 2 تا 2.5 سانت می باشد. هر چند که کفش‌های استاندارد نیز اغلب توصیه می‌شود. پوشیدن کفش راحتی یا کفش کتانی برای بانوان بیشتر پیشنهاد می‌گردد.

راه رفتن با پای برهنه

راه رفتن برروی سطوح نرم با پای برهنه یکی از راه‌هایی است که توصیه می شود، هر چند که هنوز خیلی‌ها اعتقاد دارند، که راه رفتن با پای برهنه می‌تواند عوارضی را با خود به همراه داشته باشد که این مسئله نشأت گرفته از یک تفکر قدیمی و منسوخ شده است.

اولویت‌ها

اولویت اول در خرید یک کفش مناسب بحث قوس کف کفش است و اولویت دوم زیره یا کف آن است که متاسفانه کمتر به این دو مقوله توجه می‌ شود. شاید برای خانم‌ها پذیرش این واقعیت که آنها باید برای داشتن وضعیت جسمانی مناسب از کفش‌های راحتی استفاده کنند سخت باشد، اما توصیه می‌شود که خانم‌ها از کفش‌های رسمی برای مدت کوتاه و نه مسیری طولانی و متمادی استفاده کنند. چرا که پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند روی زانو، مچ پا و کمر تاثیرات بسیار گذاشته و سلامتی بانو را به مخاطره می‌اندازد.

کفش مناسب

کفش مناسب برای بانوان کفشی است که پس از سه یا چهار بار پوشیدن، فرد در آن احساس آرامش کند. واقعیتی وجود دارد که می گوید: اول پایتان را بشناسید و بعد از آن به خرید کفش اقدام کنید. این واقعیتی است که کمتر به آن توجه می‌شود. اصولاً هیچ گاه دو پای یک فرد شبیه هم نیست و به همین دلیل توصیه می‌شود که خانم ها هنگام خرید کفش، کفشی را انتخاب کنند که پای بزرگ‌تر و پهن‌تر در آن راحت باشد.

کفش طبی

کفش های تنگ یا گشاد

پوشیدن کفش‌های تنگ و کفش‌های گشاد به هیچ وجه به بانوان توصیه نمی‌شود. چرا که در هردو حالت پا را با مشکلات عدیده ای مواجه می ‌سازد. کفش‌های تنگ علاوه بر اینکه گردش خون را می‌تواند مختل کند، در بیشتر مواقع دچار سائیدگی یا زخم در ناحیه کف پا می‌شود که در دراز مدت می‌تواند به بد شکلی، پینه و عوارض دیگری تبدیل شود. به همان مقدار هم پوشیدن کفش‌های گشاد می‌تواند فرم پاها را از شرایط ایده ال و دلخواه خارج کرده و اجازه راه رفتن طبیعی را از فرد بگیرد.

کفی مناسب

بدون شک داشتن یک کفی مناسب می‌تواند در سلامت ظاهری خانم‌ها نقش بسزایی داشته باشد و همین مسئله باعث شده است تا نیاز به داشتن کفی کفش مناسب برای افراد بیش از پیش احساس شود، کفی که پزشکان متخصص آن را توصیه کرده باشند. خیلی‌ها اعتقاد دارند، که اهمیت انتخاب یک کفی کفش مناسب‌تر کمتر از انتخاب یک عینک برای افراد نیست و همین واقعیت ما را برآن می دارد که به سلامت پاهای خود بیش از پیش توجه کنیم.

این مطلب از مجله بانوان برگرفته شده است. برای محافظت از پاها دو محصول محافظ پا استراتز و ژل افزایش دهنده قد را توصیه می‌کنیم.