زندگی تمرینی است برای بهبود خودمان. ما هر روز برای افزایش دانسته هایمان، کسب مدرک تحصیلی، ارتقای موقعیت شغلی و … تلاش می‌کنیم. اما گاهی فراموش می‌کنیم برای بهبود نحوه رفتارمان با خودمان و کسانی که در اطراف‌مان هستند تلاش کنیم. با فرا رسیدن سالی جدید و نو شدن طبیعت ما نیز می‌توانیم تصمیم بگیریم که بهتر شویم! در این پست سعی می‌کنیم آنچه برای شروع خوب‌تر شدن نیاز است را یادآوری کنیم:

از وضعیت خود آگاه تر شوید. اولین گام به سوی تبدیل شدن به یک فرد خوب‌تر این است که متوجه رفتار فعلی خود شوید، اعم از اینکه چگونه به استرس‌ها واکنش نشان می‌دهیم، چگونه با شکست مقابله می‌کنید، چگونه خشم خود را مدیریت میکنید، و یا اینکه چگونه مردم را که دوست دارید و چگونه با آنها رفتار می‌کنید.

تنها راه برای ایجاد بهبود در هر یک از این‌ها این است که ابتدا از رفتار فعلی خود آگاه باشید و به آن توجه داشته باشید. به یاد داشته باشید که این تغییر تا زمانی که شما به خودآگاهی نسبتا کاملی از خود نرسیده باشید، نمی‌تواند اتفاق بیافتد.

اهداف‌تان را تعیین کنید. در صورت نیاز آنها را بر روی یک تکه کاغذ بنویسید، و یا چه بهتر که دفتری برای این موضوع اختصاص دهید. این‌کار به شما کمک می‌کند تا اهداف خود را بهتر درک کنید و از خود درونی تان بیشتر آگاه شوید.

برای دست یافتن به اهداف‌تان سوالاتی این چنین از خود بپرسید: آیا می‌خواهم با دوستی رابطه خاصی داشته باشم؟ آیا می‌خواهم رابطه ام را با فردی بهبود بخشم؟ آیا می‌خواهم احساسات بشردوستانه ام را تقویت کنم؟ آیا می‌خواهم با محیط زیست بیش از پیش مهربان باشم؟ آیا می‌خواهم یاد بگیرم که با همسرم ارتباط بهتر و نزدیکتری داشته باشم؟ و سوالاتی از این دست …

یک الگوی خوب انتخاب کنید. داشتن یک الگوی بزرگ و الهام‌بخش می‌توانید در سختی‌ها و مقابله با چالش‌ها  احساس خوبی به ما بدهد.

الگوی شما ممکن است خواننده، هنرمند، سیاستمدار، شخصیت تلویزیونی، فیلسوف، چهره مذهبی و … باشد. الگوی شما ممکن است مربوط به هزار سال پیش و یا کسی در حال حاضر باشد.

وقتی که الگو (یا الگوهای) خود را انتخاب کردید، بهتر است درباره الگویتان اطلاعات خود را افزایش بدهید.

در پست‌های آتی درباره تلاش‌هایی که به بهتر شدن‌مان کمک می‌کند، بحث خواهیم کرد. برای اینکه هیچ‌یک از مطالب ایران آتا را از دست ندهید، در خبرنامه ایمیلی ایران‌آتا عضو شوید.