حساسیت بهاریفصل بهار با همه خوبی‌هایی که برایمان هدیه می‌آورد برای بعضی‌ها حساسیت به ارمغان می‌آورد! به جای شادی و نشاط بهاری مجبورند گرفتگی بینی خود را رفع کنند، مراقب عطسه های خود باشند و اشک‌های ناخواسته خود را پاک کنند. البته کارشناسان حساسیت، معتقدند که می‌توان حساسیت‌ها را کنترل و درمان کرد.

در بسیاری از حساسیت‌ها عامل ژنتیک تاثیرگذار است. اگر پدر و مادر شما حسایت داشته باشند، احتمال اینکه شما هم حساسیت داشته باشید زیاد است. بسیاری از حساسیت‌ها در دوران کودکی توسعه می‌یابند، اما در برخی افراد،زمانی که در معرض عوامل محیطی حساسیت‌زا قرار می‌گیرند، حساسیت‌ها شکل گرفته و شروع می‌شوند.

حساسیت‌های فصلی در صورتی که با آسم همراه باشند ممکن است احتمال ابتلا به حملات آسم را افزایش دهند که می‌تواند بسیار خطرناک و حتی مرگبار است.

درمان حساسیت بهاری را زودتر شروع کنید.

گرده افشانی فصل بهار زودتر از آن چیزی که بسیاری از مردم فکر می‌کنند، شروع می‌شود. پس در صورتی که قبلا حساسیت بهاری داشته اید بهتر است زودتر داروهای مورد نیازتان را تهیه کنید.

معمولا از سه نوع داروی بدون نسخه (OTC) برای کمک به کنترل حساسیت فصلی استفاده می‌شود: اسپری‌های بینی، کورتیکو استروئیدهای استنشاقی و آنتی هیستامین‌های خوراکی ضد احتقان.

اگر حساسیت فصلی خفیف داشته باشید، اسپری های بینی و آنتی هیستامین خوراکی می‌تواند هر دو به طور موثر نشانه های حساسیت را مدیریت کند. برخی معتقدند مصرف آنتی‌هیستامین‌ها می‌تواند اعتیادآور باشد، همینطور در صورت مصرف مداوم اثر خود را از دست می‌دهند.

البته توصیه ما این است که به جای استفاده از داروهای بدون نسخه، به پزشک مراجعه کنید، تا پس از بررسی عمومی بدن شما، داروهای متناسب با وضعیت‌تان را تجویز نماید.

با کنترل محیط حساسیت خود را کنترل کنید.

سخت است که در یک روز زیبا به خاطر حساسیتی که دارید، در خانه بمانید. اما اگر قصد خروج از خانه را دارید، بهتر است از ماسک مناسب با شدت حساسیت‌تان استفاده کنید.

اگر تصمیم دارید بعد از ظهر بیرون بروید، بهتر است داروهای ضد حساسیت خود را  قبل یا بعد از ناهار مصرف کنید. استفاده از عینک دودی نیز تا حدی از حساسیت‌های چشمی شما می‌کاهد. همچنین توصیه می‌شود در شرایط آب و هوایی نا مناسب که مثلا هوا طوفانی است از خانه خارج نشوید.

استفاده از فیلتر‌های تصفیه هوای خانگی و تهویه مطبوع با فیلترهای HEPA نیز می‌تواند حساسیت های بهاری را در شما به حداقل برساند. هنگامی هم که در داخل اتومبیل خود هستید شیشه ها را ببندید. می‌توانید تاثیر سیستم فیلتر هوای خودروی خود را نیز بر حساسیت فصلی خود آزمایش کنید. کاهش رطوبت در خانه نیز می‌تواند باعث بهبود مشکلات حساسیت بهاری می‌شود.

حساسیت و درمان‌های طبیعی.

یکی از محبوب‌ترین روش‌های طبیعی استفاده از آب‌نمک است. بینی خود را با محلول آب‌نمک رقیق شستوشو دهید. مطالعات نشان داده است که این روش برای کاهش علایم آلرژی فصلی موثر است.

روشی دیگر برای درمان حساسیت‌ها طب سوزنی است. برخی معتقدند که سوزن درمانی برای حساسیت‌ها کارساز است، اما مطالعات انجام شده هنوز شواهدی بر این ادعا نیافته اند.

پزشک متخصص حساسیت، می‌تواند با انجام آزمایشات پوستی و آزمایشهای خون و ردیابی خاطرات حساسیت شما، به تعیین دقیق همان چیزی که به آن حساسیت دارید کمک کند. پس در صورت دسترسی به پزشک متخصص حساسسیت (آلرژی) حتما به او مراجعه کنید و از توصیه هایش بهره بجویید.