پرینت بعد از بحران‌های مالی که دنیا را درنوردید توجه همگان بیش از پیش به کم کردن از هزینه‌ها معطوف شده است. از آن گذشته با رشد شعور اجتماعی بشر، حفظ و حراست هر چه بیشتر از محیط زیست یکی از دغدغه‌های مردم شده است، چرا که همین یک زمین را بیشتر نداریم. در این مقاله راه‌کارهایی برای کاهش هزینه‌های چاپ، صرفه‌جویی در مصرف کاغذ و کاربری هوشمندانه‌تر از چاپگرها را معرفی کرده‌ایم.

1- چاپ در حالت پیش‌نویس

اگر صفحاتی که چاپ می‌کنید را صرفاً جهت استفاده شخصی می‌خواهید، بهتر است به جای چاپ با کیفیت بالا، حالت چاپ Draft Mode را انتخاب کنید تا جوهر کمتری مصرف شود. برای تنظیم این حالت به عنوان پیش‌فرض چاپ ویندوز، به پوشه چاپگرها در کنترل‌پنل رفته، بر روی چاپگر کلیک راست بزنید و گزینه Printing Preferences را انتخاب نمایید. حال در بخش Print Quality گزینه‌ی Draft را برگزینید.

2- چاپ بیش از یک صفحه در هر برگ

اگر قرار است از یک فایل پاورپوینت (PowerPoint) طولانی چاپ بگیرید، که حاوی جزوه درسی‌تان است و نوشته‌های آن خیلی درشت است، بهتر است که بر روی هر برگ کاغذ، دو یا چند صفحه را جا داده و از تعداد کل صفحات چاپی کم کنید. بدین ترتیب قادرید حداقل 50 درصد در مصرف کاغذ صرفه جویی نمایید. برای این منظور در کادر چاپ، گزینه Properties را زده و در زبانه Layout تعداد 2 یا 4 یا هر عدد دلخواه دیگری را انتخاب کنید.

جالب اینکه اگر چاپگر شما قابلیت چاپ دو رو را داشته‌ باشد، می‌توانید با فعال کردن گزینه Duplex یا Two-sided پنجاه درصد دیگر در مصرف کاغذ صرفه جویی نمایید. بدین ترتیب می‌توانید در حفظ و حراست هرچه بیشتر از درختان سهم مهمی داشته باشید.

3- صفحات و متعلقات اضافی، حذف!

در برخی از فایل‌های متنی بخصوص کتاب‌های الکترونیکی، چندین صفحه اول و آخر حاوی چند خطی توضیحات کوتاه و اطلاعات نه چندان مهمی است که می‌توان با حذف آن، هم در مصرف کاغذ و هم در مصرف جوهر صرفه جویی نمایید. برای این منظور برنامه‌های کاربردی گوناگونی در اینترنت وجود دارد که PrintGreener نمونه خوبی است، به کمک این برنامه قادرید تا صفحات یا تصاویر اضافی را از چاپ حذف کنید.

در کنار نرم‌افزارهای قابل نصب، برخی از سایت‌ها نیز چنین امکانی را به رایگان و به صورت آن‌لاین ارائه می‌کنند. سایت PrintWhatYouLike از این جمله است. می‌توانید نشانی صفحه‌ای که قصد چاپ آن را دارید وارد کنید تا صفحه مورد نظر بارگزاری شده و آنگاه قادرید تا بخش‌های زائد را حذف کنید.

برای چاپ مقالات و مطالب موجود در اینترنت بهتر است که از نسخه مناسب چاپ مقالات استفاده کنید، برای این منظور یک نشانه کوچک به شکل چاپگر در ابتدا یا انتهای مقاله قابل مشاهده است که با حذف مطالب اضافی، محتوای مورد نظر را به شما ارائه می‌کند.

اگر صفحه اینترنتی دلخواه فاقد چنین امکانی بود، می‌توانید با نصب افزونه‌ی Print Edit مخصوص مرورگر فایرفاکس پیش از چاپ، تصاویر، کادرهای آگهی و متون اضافی را از صفحه حذف کرده و فقط متن مورد نظر را چاپ کنید.

4- پیش‌نمایش فراموش نشود!

پیش پا افتاده به نظر می‌رسد، اما باور کنید بارها اتفاق افتاده که بعد از چاپ متوجه شده‌ایم که چند صفحه اضافی چاپ گرفته‌ایم یا اینکه موارد اضافی و ناخواسته‌ای در صفحه وجود داشته‌ است. اگر از بسته آفیس، مرورگر اینترنت یا برنامه مدیریت نامه‌های الکترونیکی استفاده می‌کنید، بهتر است همیشه پیش از چاپ، پیش‌نمایش (Print Preview) آن را ملاحظه فرمایید تا از هدر رفتن کاغذ و جوهر و وارد آمدن استهلاک به چاپگر جلوگیری نمایید.

5- مدیریت جوهر مصرفی

برنامه‌های کاربردی وجود دارند که با مدیریت میزان جوهر مصرفی چاپگر، به طرز چشمگیری هزینه چاپ را کاهش می‌دهند. Preton Saver یکی از این برنامه‌ها است. با استفاده از این برنامه قادرید با حفظ تقریبی کیفیت، تا 70 درصد در مصرف جوهر صرفه جویی نمایید. برای دریافت نسخه رایگان که مخصوص کاربران خانگی و مصارف غیر تجاری است به وبگاه Preton Saver مراجعه فرمایید. البته لازم است تا به رایگان در سایت ثبت نام کنید تا مجوز استفاده و لینک دانلود نرم‌افزار را با پست الکترونیک دریافت کنید.

این برنامه به طور خودکار محتوای متنی را از تصاویر تمیز داده و با اختصاص میزان مناسب جوهر از میزان مصرف آن می‌کاهد. از آن گذشته می‌توانید میزان صرفه جویی را نیز تعیین نمایید که میزان پیشنهادی ما 35 درصد است.

6- صفحات عریض را کوچک‌تر کنید

اغلب اوقات زمانی که عرض صفحات وب بیشتر از عرض کاغذ است، بخش‌های جا افتاده در صفحات مجزا چاپ می‌شود. لازم است برای جادادن بخش‌های اضافی درصد بزرگنمایی صفحه را کم کرده، چاپ را به صورت افقی کرده یا محتوا را در صفحه جا دهید، برای این منظور در پنجره چاپ گزینه‌ی Shrink to fit یا Fit to paper را علامتگذاری نمایید.

اگر از برنامه مایکروسافت ورد استفاده می‌کنید از گزینه Scale to paper size استفاده کنید یا در مرورگر اینترنت اکسپلورر یا فایرفاکس گزینه Shrink to fit Page Width را برگزینید.

7- چاپ‌ اضافی ممنوع!

برای صرفه جویی هرچه بیشتر لازم است تا از چاپ‌های بیهوده اجتناب نمایید. بدین ترتیب می‌توانید با مطالعه‌ی فایل‌ها در رایانه و درج نقطه نظرات خود پیش از چاپ نهایی از هدر رفت میزان زیادی کاغذ و جوهر جلوگیری نمایید. به همین خاطر یک شبکه داخلی بین رایانه‌ها ایجاد نمایید و به راحتی فایل‌ها را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

جالب اینکه چنین تمهیدی از قبل در برنامه‌های کاربردی پیش‌بینی شده است، مثلاً در برنامه مایکروسافت ورد (Word)، امکان نظردهی وجود دارد، برای بهره از این امکان به زبانه Review رفته متن مورد نظر خود را انتخاب کرده و نشانه‌ی Comments را بفشارید تا نقطه نظرات خود را درج کنید. بدین ترتیب بدون نیاز به چاپ و نظردهی دستی با خودکار و تایپ و چاپ مجدد می‌توانید هم کارها را سریعتر مدیریت کرده و از مچاله درختان بی‌زبان را در سطل آشغال جلوگیری کنید!