اگر امروز آخرین روز زندگی تان باشد، دوست دارید چه کاری انجام دهید؟ ما این سوال را از گروهی از کاربران وب پرسیدیم و پاسخ های داده شده به این سوال را در این پست به عنوان توصیه هایی برای آخرین روز زندگی تان لیست کرده ایم:

مرگ چیزی نیست که از آن بترسید، دیر یا زود فرشته مرگ به شما سلام خواهد کرد. به هرحال دیگر وقت تمام شده، پس آخرین روز خود را با گریه و ترس از دست ندهید. به دردهایی فکر کنید که از آنها رها خواهید شد. به ارزشها و یافته های بزرگی فکر کنید که پس از مرگ به آنها خواهید رسید. پس همین حالا با مرگ آشتی کنید و به یاد بیاورید این سخن پیامبر اسلام را که گفته اند: مرگ هدیه مومن است.

کنار عزیزان خود باشید، کسانی که دوستشان دارید، پدر و مادر و خواهر و برادر و همسر و فرزندان و همه کسانی که به آنها وابسته هستید و هنوز در این دنیا هستند و نقش مهمی در زندگی شما دارند. آنها را بغل کرده، ببوسید و به آنها بگویید که چقدر دوستشان دارید و سعی کنید به آنها آرامش انتقال دهید. به کسانی که از آنها دور هستید و امکان ملاقات حضوری با آنها را ندارید، زنگ بزنید و با آنها صحبت کنید.

از اطرافیان خود حلالیت بطلبید و به خاطر زحماتی که برایتان کشیده اند تقدیر و تشکر کنید. اگر با کسی قهر کرده اید پیش قدم شوید و از او دلجویی کنید. اگر کسی را آزرده اید، از او عذرخواهی کرده و طلب بخشش کنید. قرض هایی را که نسبت به دیگران دارید را پرداخت کنید.

از داشته هایتان به دیگران ببخشید و سعی کنید همه روز را به دیگران لبخند بزنید. آخرین وصیت نامه تان را بنویسید و وضعیت مالی خود را به طور دقیق مشخص کنید. برای مراسم ترحیم، وقف بخشی از اموالتان و احسان و بخشش بخشی از آن هم وصیت کنید. توصیه های مهرورزانه خود را هم در وصیت نامه یا نامه ای جدا بنویسید و دیگران را به نیکی به یکدیگر وصیت کنید. اگر در انجام واجبات دینی خود قصور کرده اید آنها را هم در وصیت نامه خود لیست کنید.

به مکانی روحانی و مقدس چون مشهد، قم، جمکران، یکی از امام زاده های نزدیک و یا هرجای دیگری که در آنجا احساس خوبی دارید بروید. آنجا نماز بخوانید. از کرده های ناپسند خود در درگاه خدا طلب بخشش کنید و برای خود و بازماندگان تان دعای خیر کنید و از خدا بخواهید که مرگ را بر شما آسان کند. قرآن بخوانید.

اکانت های شبکه های اجتماعی خود را ببندید و یا تنظیمات حریم خصوصی آن را ارتقاء دهید. آخرین برگ دفتر خاطرات خود را بنویسید و تصمیم بگیرید آن را به کسی که دوستش دارید هدیه کنید و یا آن را در جایی پنهان کنید. در مورد اطلاعات موجود در گوشی تلفن همراه، رایانه و دیگر ابزارهای الکترونیک هم تصمیم بگیرید.

سر قبر درگذشتگان بروید و آخرین فاتحه خود را برای آنها بخوانید و به آنها مژده دهید که به زودی به دنیای آنها کوچ می‌کنید. در صورت امکان مهمانی ترتیب دهید و دوستان و آشنایان خود را به این مهمانی دعوت کنید.

موسیقی، نوحه و یا روضه ای را که دوستش دارید را برای آخرین بار گوش کنید. کمی تنها باشید و به خودتان فکر کنید و به اینکه دیگر برای خودتان چه کاری می‌توانید انجام دهید. اگر از وطن دور هستید یک بلیط هواپیما گرفته و به وطن تان برگردید. سعی کنید امروز هم چیز جدیدی یاد بگیرید و چیزی جدید به کسی دیگر یاد بدهید. می‌توانید دانسته ها و تجربیاتی را که در طول این سال‌ها به دست آورده اید را در وبگاه ایران آتا منتشر کنید تا دیگران هم بتوانند از اندیشه های شما پس از مرگ تان استفاده کنند.

حمام کرده و به نظافت شخصی خود برسید. لباس های تمیز خود را بپوشید و به آنها عطر بزنید. درختی بکارید. بنده ای را خوشحال کنید و در راه آزادی قدمی بردارید. به مستحقی صدقه بدهید.

هر روزتان را طوری زندگی کنید که انگار فردایی نیست و به همه مهربانی کنید. به یاد داشته باشید که فردا جزئی از عمر شما نیست و سعی کنید با تمام داشته ها و نداشته هایتان از زندگی لذت ببرید.