عیدیزمانی برای ایجاد لیست برای تهیه عیدی ها کنار بگذارید. لیست کسانی را که می‌خواهید برایشان عیدی بدهید را بنویسید. (هر نفر را در یک سطر جدا بنویسید.) رده سنی هر شخص را در جلوی نام او بنویسید. مانند بچه نوپا، کودک، نوجوان، جوان، میان‌سال و مسن.

میزان بودجه مالی خود را برای هزینه کردن برای عیدی مشخص کنید. وقت آن است که از قدرت حافظه خود استفاده کنید. در کنار هر نام، نقطه عطف و وضعیت هر فرد را بنویسید تا بر اساس آن هدیه مناسب را انتخاب کنید. به عنوان مثال: فارغ التحصیل از دانشگاه، شروع به کسب و کار جدید، بازنشسته، و غیره.

حال با توجه به علایق افراد و لیستی که تهیه کرده اید عیدی که قرار است برایشان تهیه کنید را انتخاب کنید. عیدی ها می‌توانند پول نقد باشند یا چیزی که می‌خرید و یا شاید بخواهید خودتان چیزی درست کنید.

اگر کسی از قبل منتظر عیدی شما است بهتر است در انتخاب آن بیشترین دقت را بکنید. مثلا برای نوجوانی که به ورزش علاقه مند است، می‌توانید پیراهن ورزشی تیم مورد علاقه اش، توپ فوتبال، آرشیو بازی‌های تیم مورد علاقه اش و … می‌توانند گزینه خوبی باشند. به خصوصیات شخصی افراد نیز دقت کنید.

هر هدیه ای با داشتن پوششی مناسب ارزشمندتر می‌شود. مثلا اگر عیدی شما کارت اعتباری است، چه بهتر که آن را کادو کنید. یا مثلا عروسکی را که خریده اید را در جعبه کادوی زیبایی قرار دهید.

هنگام ایجاد لیست و انتخاب عیدی مناسب بهتر است از خانواده و کسانی که آشنایی بیشتری نسبت به افراد لیست‌تان دارند کمک بگیرید.

به داشته های افراد هم دقت کنید. مثلا اگر می‌خواهید برای یکی از دوستان‌تان کتاب گلشن‌راز شیخ محمود شبستری را عیدی بدهید، توجه کنید که از قبل این کتاب را نداشته باشد. یا مثلا اگر می‌خواهید برای یکی از بستگان‌تان ساعت دیواری عیدی بگیرید، بهتر است توجه کنید که ساعت با دکوراسیون آنها متناسب باشد.

عیدی های گران‌قیمت همیشه بهترین نیستند. گاهی اوقات یک عیدی ساده می‌تواند نشان‌دهنده صمیمیت و علاقه وافر شما به فرد مقابل باشد. راستی گاهی هم نباید هدیه شما صمیمیت زیادی را نشان دهد!

کنار هر هدیه می‌توانید کارت پستال نوروزی نیز عیدی دهید. شما چه پیشنهادی برای انتخاب عیدی مناسب دارید؟ چه تجربه هایی در رابطه با عیدی دادن و عیدی گرفتن دارید؟