گوگل هم همچون دیگر شرکت های بزرگ، طعم شکست را در ارایه محصولات و خدماتش چشیده است. درست در همین هفته گوگل تصمیم گرفت بزودی برخی از محصولاتش، همچون Google Video، Google Mini و iGoogle را تعطیل کند.

گورستان گوگل

برخی از سرویس های گوگل پس از آنکه توسط کاربران تجربه و آزمایش می‌شوند، پس از مدتی کاربران رغبتی به استفاده از آنها نشان نمی‌دهند و به قول معروف جایشان طاقچه مان می‌شود. چنین می‌شود که بعضی از پروژه های گوگل در همان نسخه بتا خاموش می شوند!

برای مثال به Google Wave نگاهی بیاندازید. Wave به عنوان ایمیل جایگزین و ترکیبی از ویژگی های جیمیل و گوگل درایو معرفی شد. اما در اصل گوگل ویو یک شکست برای گوگل بود. هنگامی که Wave از کار افتاد بسیاری از کاربران از این وضع ناراحت شدند.

حال در پینترست مجموعه ای از تمام خدمات و محصولات گوگل که از کار افتاده اند را با عنوان “گورستان گوگل” می‌توانید ببینید. این مجموعه نشان می‌دهد که چگونه شرکتی بزرگ و محبوب می‌تواند شکست بخورد.

برخی از محصولات برجسته  گوگل، حال در گورستان گوگل قرار دارند که با سرو صدای بسیاری از گوگل منتشر شده بودند. علاوه بر گوگل ویدیو و گوگل ویو، Google Buzz و Google Desktop به عنوان محصولاتی بودند که گوگل انتظارات بیشتری از آنها داشت.

Buzz تلاش ناموفقی از گوگل برای ارایه سرویسی چون توییتر بود. گوگل دسکتاپ سرویس نمایه سازی محلی و سرویسی برای جستوجو در دسکتاپ بود. گوگل ادعا کرده بود که این سرویس حرکتی به سوی ذخیره سازی ابری خواهد بود!