این کارها را نکنیدهنگامی که از دنبال نمودن امور اشتباه دست برمی‌دارید، به امور درست این فرصت را می‌بخشید که شما را دنبال نمایند.

همان گونه که ماریا رابینسون گفته: “هیچ کس نمی‌تواند به عقب بازگردد و شروعی تازه را آغاز نماید، اما هرکس می‌تواند امروز را آغاز کند و پایانی نو بسازد.” هیچ چیزی نمی‌تواند نزدیکتر به حقیقت باشد. اما پیش از آنکه بتوانید فرایند دگرگونی و تحول را شروع کنید، می‌بایست انجام اموری که شما را عقب نگه داشته است، متوقف سازید.

در اینجا برخی افکار و اندیشه ها ارائه شده است که شما را به شروع وامی دارند:

1. از گذراندن وقت خود با افراد نامناسب بپرهیزید.

زندگی بسیار کوتاه تر از آن است که وقت خود را با افرادی سپری کنید که شادمانی را از وجودتان می مکند. اگر کسانی شما را در زندگی شان بخواهند، اتاقی برایتان خواهند ساخت. شما نبایست برای یک نقطه بجنگید. هرگز، و به هیچ وجه خود را به فردی متکی نسازید که به طور مداوم ارزش و منزلت شما را نادیده می انگارد. و به خاطر بسپارید، افرادی که در بهترین وضعیت و شرایط در کنارتان می ایستند، آنها حقیقی نیستند، بلکه آنهایی که در بدترین شرایط در کنارتان می ایستند دوستان حقیقی تان هستند.

2. از فرار کردن از مشکلات بپرهیزید.

با آنها روبرو شوید و پیش روید. خیر، این آسان نخواهد بود. هیچ فردی در جهان وجود ندارد که قادر باشد به طور کامل و بی نقص هر مشتی که به سویش پرتاب می شود را تاب آورد. قرار نیست که ما بتوانیم بی درنگ مشکلات را حل کنیم. مسئله این نیست که ما چگونه ساخته می شویم. در حقیقت، ما برای نگرانی، اندوه، آزار، لغزیدن و افتاندن ساخته می شویم. چرا که این تمام هدف زیستن است؛ تا با مشکلات مواجه شویم، بیاموزیم، سازگار شویم، و آنها را در طول این دوره زمانی حل و فصل نماییم. این همان چیزی است که در نهایت شخصیت ما را به فردی که می شویم، بدل می سازد.

3. از دروغ گفتن به خودتان بپرهیزید.

شما می توانید به هر فرد دیگری در این جهان دروغ بگویید، اما نمی توانید به خودتان دروغ بگویید. زندگی ما تنها هنگامی که فرصتها و شانس ها را به دست می آوریم بهبود می یابد، و نخستین و دشوارترین فرصتی که می توانیم به دست آوریم این است که با خود صادق و رو راست باشیم. کتاب جاده ای که کمتر پیموده شده است را مطالعه کنید.

4. از موکول کردن نیازهای تان به وقت دیگری، بپرهیزید.

دردناک ترین چیز از دست دادن خودتان است در روندی از دوست داشتن بسیار زیاد کسی، و فراموش کردن اینکه شما نیز خاص هستید. بله، به دیگران کمک کنید؛ اما به خودتان نیز کمک کنید. چنانچه زمانی، لحظه ای وجود داشت که احساسات و شور و شوق تان را دنبال کنید، و چیزی که برایتان مهم است را انجام دهید، آن لحظه، هم اکنون است.

5. تلاش نکنید تا شخصی شوید که نیستید.

یکی از بزرگترین چالش ها در زندگی این است تا در جهانی باشید که تلاش می کند شما را همانند هر فرد دیگری سازد. همیشه فردی زیباتر خواهد بود، همیشه فردی جوان تر خواهد بود، اما آنها هرگز نمی‌توانند جای شما باشند. تغییر نکنید، پس مردم شما را دوست خواهند داشت. خودتان باشید و افراد حقیقی، خود واقعی تان را دوست خواهند داشت.

6. از تلاش برای ماندن در گذشته دست بردارید.

شما نمی‌توانید فصل دیگری از زندگی تان را آغاز کنید چنانچه همواره آخرین فصل را دوباره بخوانید.

7. از ترسیدن از اینکه مرتکب اشتباهی شوید، بپرهیزید.

 انجام کاری و اشتباه کردن در مورد آن، حداقل ده برابر سازنده تر و مفید تر از آن است که هیچ کاری نکنید. هر موفقیتی دنباله ای از شکست ها در پس خود دارد، و هر شکستی به موفقیت می انجامد. با افسوس خوردن در مورد اموری که انجام ندادید بیش از آنهایی که انجام دادید، از میدان به در می روید.

8. از سرزنش خودتان برای اشتباه های قدیمی بپرهیزید.

ممکن است افراد نامناسب را دوست بداریم و برای کارهای اشتباه بگرییم، اما مهم نیست که چقدر کارها اشتباه پیش می روند، به طور قطع یک چیز وجود دارد، اشتباه ها به ما کمک می کنند تا فردی و اموری که برایمان مناسب و درست هستند را بیابیم. همگی ما اشتباه می کنیم، کشکمش هایی داریم، و حتی از اموری در گذشته مان پشیمانیم. اما شما اشتباه هایتان نیستید، شما کشمکش هایتان نیستید، اما اینکه در اینجا هستید با قدرتی برای شکل بخشیدن به روزتان و آینده تان. هر چیزی که تاکنون در زندگی تان اتفاق افتاده است، شما را برای لحظه ای که هنوز در راه است، آماده می سازد.

9. از تلاش برای خریدن شادمانی بپرهیزید.

بسیاری از چیزهایی که آرزومندیم، گران قیمت هستند. اما حقیقت این است، چیزهایی که واقعا ما را خرسند می سازند کاملا رایگان هستند؛ عشق ورزیدن، خندیدن، و کار کردن بر روی احساسات و هیجانات مان.

10. مخصوصا از نگاه کردن به دیگران برای شاد بودن، بپرهیزید.

چنانچه با کسی که در وجودش هستید، شاد نیستید، در رابطه ای طولانی مدت با هیچ فرد دیگری نیز شاد نخواهید بود. شما باید نخست ثبات و پایداری را در زندگی تان ایجاد کنید پیش از آنکه آن را با فرد دیگری به اشتراک بگذارید. کتاب اتفاقی به شادمانی برخوردن را مطالعه کنید.

11. از بیکار و ساکن بودن بپرهیزید.

بیش از اندازه فکر نکنید یا مشکلی را که حتی در جایگاه نخست اهمیت قرار ندارد را ایجاد خواهید کرد. موقعیت ها را ارزیابی کنید و اقدام قاطعی انجام دهید. شما نمی توانید آنچه را که از مواجه با آن امتناع می کنید، تغییر دهید. پیشرفت کردن دربردارنده خطر است. دوره زمانی! شما نمی‌توانید بدون پذیرفتن خطر به موفقیت دست یابید.

12. از فکر کردن به اینکه آماده نیستید، بپرهیزید.

هیچ کس همواره احساس نمی کند که 100 درصد آماده است هنگامی که فرصت رُخ می نماند. چرا که بزرگترین فرصت ها در زندگی، ما را وادار می سازند تا فراتر از نواحی آرامش مان رشد کنیم، این بدین معنا است که در ابتدا کاملا احساس آرامش و آسودگی نخواهیم کرد.

13. از درگیر شدن در روابط به خاطر دلایل اشتباه بپرهیزید.

روابط می بایست عاقلانه انتخاب شوند. تنها بودن بهتر از در مصاحبت و همنشینی بد بودن است. نیازی به عجله و شتاب نیست. چنانچه چیزی می بایست بشود، پس اتفاق خواهد افتاد؛ در زمان واقعی، با فردی واقعی، و به بهترین دلیل. هنگامی که آماده هستید، عاشق شوید، نه آن هنگام که تنها هستید.

14. از رد کردن و نپذیرفتن روابط جدید تنها به دلیل آنکه قدیمی ها بکار نیامدند، بپرهیزید.

در زندگی متوجه خواهید شد که هدفی برای ملاقات و دیدار با هر فردی وجود دارد. برخی شما را امتحان خواهند کرد، بعضی از شما استفاده خواهند کرد و برخی به شما خواهند آموخت. اما مهمتر از همه، برخی بهترین را در وجودتان به ارمغان خواهند آورد.

15. از رقابت در برابر دیگران بپرهیزید.

در مورد آنچه که دیگران بهتر از شما انجام می دهند، نگران نباشید. بر روی بالا بردن رکورد هایتان در هر روز تمرکز کنید. موفقیت تنها نبردی میان شما و خودتان است.

16. از حسادت به دیگران بپرهیزید.

حسادت هنر شمارش موهبت ها و برکت های دیگری بجای مال خودتان است. این را از خودتان بپرسید: “چه چیزی من دارم که دیگری طالب آن است؟”

17. از گلایه و احساس تأسف برای خودتان دست بردارید.

حوادث غیر مترقبه زندگی، یک دلیل دارد؛ تا راه تان را در جهتی تغییر دهید که مناسب و شایسته شماست. شما ممکن است هر چیزی که در آن لحظه رُخ می دهد را نبینید یا درک نکنید، و آن شاید دشوار باشد. اما در مورد آن حوادث غیر مترقبه منفی که در گذشته به سویتان پرتاب شده بودند، فکر کنید. اغلب خواهید دید که در نهایت آنها شما را به جایی، شخصی، حالتی، یا وضعیتی بهتر سوق می دهند. پس لبخند بزنید! بگذارید همه بدانند که امروز، شما بسیار نیرومند تر از دیروز تان هستید، و خواهید بود.

18. از کینه توزی و بخل بپرهیزید.

با نفرت در قلب تان زندگی نکنید. با صدمه زدن به خودتان بیش از افرادی که از آنها نفرت دارید از میدان به در می روید. بخشایش نمی گوید “آنچه که تو با من کردی خوب است.” بلکه می گوید “من قصد ندارم تا اجازه دهم آنچه که با من کردی، شادمانیم را برای همیشه ویران و تباه سازد.” بخشایش، پاسخ است… بیایید بروید، صلح و آرامش را بیابید، خود را رها و آزاد سازید! و به یاد داشته باشید، بخشایش تنها برای دیگران نیست، بلکه برای خودتان نیز هست. چنانچه می بایست، خودتان را ببخشید، از جای خود حرکت کرده و تلاش کنید تا بار دیگر کار بهتری انجام دهید.

19. اجازه ندهید تا دیگران شما را به پایین کشیده و هم سطح خود سازند.

از کاستن استانداردهای خود برای تطبیق با آنهایی که از بالا کشیدن و ارتقاء شان امتناع می کنند، سرباز زنید.

20. از اتلاف وقت برای توصیف و توضیح خودتان به دیگران بپرهیزید.

دوستان تان نیازی به آن ندارند، و دشمنان تان به هر حال آن را باور نخواهند کرد. تنها آنچه را که قلبا می‌دانید درست است، انجام دهید.

21. از انجام بیش از پیش همان امور بدون در نظر گرفتن استراحت، بپرهیزید.

زمانی نفس عمیقی می کشید که فرصتی برای آن ندارید. چنانچه به انجام همان کارهایی که انجام می دهید ادامه دهید، شما همان چیزهایی را همواره به دست خواهید آورد که در حال به دست آوردنش هستید. گاهی اوقات نیاز دارید که از خود فاصله بگیرد تا چیزها را به وضوح مشاهده کنید.

22. از نادیده انگاشتن زیبایی لحظه های کوچک بپرهیزید.

از چیزهای کوچک لذت ببرید، چرا که یک روز شاید به عقب بنگرید و کشف کنید که آنها چیزهای بزرگی بودند. بهترین بخش از زندگی تان لحظه های کوچک هستند، لحظه هایی وصف ناپذیر را که با لبخند زدن به کسی که برایتان مهم است سپری می کنید.

23. از تلاش برای کامل و بی نقص ساختن امور دست بردارید.

دنیای حقیقی به کمال گرایان پاداش نمی دهد، آن به افرادی که موفق به انجام کارها می شوند، پاداش می دهد. کتاب موفق به انجام کارها شدن را بخوانید.

24. از دنبال نمودن مسیری که کمترین مقاومت و پایداری را در پی دارد، بپرهیزید.

زندگی آسان نیست، به ویژه هنگامی که برای دستیابی به چیزی ارزشمند برنامه ریزی می کنید. راه آسان را انتخاب نکنید. چیزها را به طرزی فوق العاده انجام دهید.

25. دست از اقدامی که به نظر خوب می رسد، در صورتی که این گونه نیست، بردارید.

یک لحظه از هم پاشیدن خوب است. شما همیشه مجبور نیستید که تظاهر به قوی و نیرومند بودن بکنید، و نیازی نیست که به طور مداوم ثابت کنید که همه چیز خوب پیش می رود. شما نباید به آنچه که دیگران فکر می کنند اهمیت دهید – بگریید اگر به آن نیاز دارید – تندرستی در این است که اشک هایتان را جاری سازید. هر چه زودتر این کار را انجام دهید، زودتر قادر خواهید بود تا دوباره لبخند بزنید.

26. دیگران را برای اشتباهاتتان مقصر ندانید.

حد و اندازه ای که می توانید به رویا هایتان دست یابید به میزانی که شما مسئول زندگی تان هستید بستگی دارد. هنگامی که دیگران را برای آنچه که انجام می دهید سرزنش می کنید، مسئولیت را انکار می نمایید؛ شما به دیگران نیرویی فراتر از آن بخش از زندگی تان می بخشید.

27. از تلاش برای اینکه همه چیز برای همه کس باشید، بپرهیزید.

انجام این کار ناممکن است، و این تلاش، تنها شما را نابود خواهد کرد. اما کسی را به لبخند زدن واداشتن، می تواند جهان را دگرگون سازد. شاید کل جهان را دگرگون نکند، اما جهان آنها را خواهد کرد. پس تمرکز تان را محدود کنید.

28. از نگرانی بسیار زیاد بپرهیزید.

نگرانی، بارها و مشکلات فردا را کم نخواهد کرد، آن شادی و لذت امروز را کم خواهد کرد. یک راه برای بررسی اینکه آیا چیزی ارزش فکر کردن را دارد آن است که از خود این سؤال را بپرسید: “آیا این به مدت یک سال اهمیتی خواهد داشت؟ سه سال؟ پنج سال؟” اگر نه، پس این ارزش نگران شدن را ندارد.

29. از تمرکز بر آنچه که نمی خواهید اتفاق بیفتد، بپرهیزید.

بر روی آنچه که می خواهید اتفاق بیفتد، تمرکز کنید. تفکر و اندیشه مثبت در صف نخست هر داستان موفق بزرگی است. چنانچه شما هر روز صبح با این تفکر بیدار می شوید که امروز چیزی شگفت انگیز در زندگی تان رُخ خواهد داد، و با دقت حواس تان را جمع کنید، اغلب در می یابید که حق با شماست.

30. از ناسپاسی دست بردارید.

مهم نیست که چقدر زندگی خوب یا بدی دارید، هر روز که از خواب بر می خیزید برای زندگی تان سپاسگذار باشید. کسانی در جایی دیگر با نا امیدی برای زندگی شان می جنگند. بجای فکر کردن در مورد آنچه که از دست می دهید، تلاش کنید تا در مورد آنچه که دارید و دیگری آن را از دست می دهد، فکر کنید.

 

منبع انگلیسی