با سلام و درود خدمت همه دوستان عزیز. در این پست قصد معرفی وب فونت های دروید عربیک (Droid Arabic) را دارم. اولین فونت از خانواده بزرگ فونت های دروید توسط شرکت Ascender در سال 2007 تحت مجوز آپاچی منتشر شد. هدف از توسعه فونت های دروید استفاده در گوشی های با صفحه نمایش کوچک در پلتفرم های اندروید بود.

Droid Sans, Droid Sans Mono و Droid Serif از خانواده فونت های دروید می‌باشند که از زبان های سنتی چینی، ژاپنی، کره ای، عربی، ارمنی، حبشی، گرجستان، عبری، تایلندی و … نیز پشتیبانی می‌کند.

فونت های دروید عربیک نسخ (Droid Arabic Naskh) و دروید اربیک کوفی (Droid Arabic kufi) در سال 2010 با کمک گروه 29 فونت عربی برای استفاده در محصولات گوگل طراحی شد. حروف عربی این فونت ها توسط پاسکال الزغبی و حروف لاتین توسط استیو متسون طراحی شده اند. فونت دروید نسخ برای اولین بار با اندروید4 منتشر شد.

فونت های دروید عربیک نسخ و کوفی را می‌توانید از دایرکتری فونت‌های گوگل دریافت کنید، البته این دایرکتوری چون بسیاری از خدمات گوگل برای کاربران ایرانی تحریم شده و در دسترس نمی‌باشد.

فونت نسخ و کوفی

هم اکنون این فونت ها با زبان های فارسی، اردو، پشتو و دیگر زبان های مشابه نیز سازگاری کامل دارد. این دو فونت بسیار زیبا به صورت آزمایشی به سرویس وب‌فونت گوگل اضافه شده است و طراحان و توسعه دهندگان وب فارسی نیز می‌توانند به آسانی از این فونت های بسیار زیبا در طرح های خود استفاده کنند.

برای استفاده از فونت دروید عربیک کوفی کافی است کد زیر را به ابتدای فایل CSS خود اضافه کنید:

@import url(http://fonts.googleapis.com/earlyaccess/droidarabickufi.css);

و برای تغییر فونت نوشته هایتان به کوفی از کد زیر استفاده کنید:

font-family: 'Droid Arabic Kufi', serif;

جهت استفاده از فونت دروید اربیک نسخ نیز کد زیر را به ابتدای فایل CSS خود بیافزایید:

@import url(http://fonts.googleapis.com/earlyaccess/droidarabicnaskh.css);

و برای تغییر فونت نوشته هایتان به نسخ از کد زیر استفاده کنید:

font-family: 'Droid Arabic Naskh', serif;

هنگام استفاده از این وب‌فونت ها توجه کنید که ارتفاع سطرها را کمی بیشتر کنید. وبگاه ایران آتا هم اکنون از این دو فونت استفاده می‌کند. تیتر این پست دارای فونت زیبای Droid Arabic Kufi است و این نوشته نیز به فونت زیبای Droid Arabic Naskh آراسته شده است.