Take a fresh look at your lifestyle.

وقتی روی لپ تاپ نوشيدنی می ريزد چه كار بكنیم؟

بر روی صفحه کلید لپ تاپم چای ریخته شد و الان چيزي به فكرم نمي‌رسد. الان با لپ تاپ چه كار مي‌توانم بكنم؟

متاسفانه ريختن مایعات بر روی لپ تاپ اغلب در اثر بي‌دقتي اتفاق مي افتد، اما نتایج به دست آمده بسیار متغیر است و می‌تواند شامل آسیب های الکتریکی و فیزیکی، مثلا اتصال کوتاه دراثر خوردگی در دراز مدت باشد. این بستگی زیادی به نوع مایع، مقدار و سرعت واکنش ما دارد.

ریخته شدن نوشیدنی بر روی لپ تاپ

آب و چای نسبت به مايعات ديگر آسيب كمتري وارد مي‌كنند به خصوص وقتي مقادیر ریخته شده بر روی لپ تاپ كم باشد. نوشیدنی هایی که شامل مقدار زیادی شکر و یا شیر هستند واقعا براي ريخته شدن بر روي لپتاپ تان بد هستند. مشکل اینجا است که اغلب نوشیدنی های باقی مانده در ته ظرف كه بر روي لپتاپ مي ريزند غليظ هستند و اين خطر را زياد مي‌كند. گاهي اوغات عوض كردن صفحه کلید لپتاپ تان ساده تر از پاک كردن آن است.

یک پاسخ خوب برای اينكه اولین كاري كه بعد از ريخته شدن مايعات بر روي لپ تاپ بايد بكنيم اين است كه اگر به برق متصل بود، فورا آن را از برق جدا كنيد و سپس باتری را در اسرع وقت از آن جدا كنيد. با این کار خطر آسیب های الکتریکی را کاهش می‌دهيد. اگر امكان جدا كردن باتری وجود ندارد بهترین كاري كه شما می‌توانید انجام دهید این است که دستگاه را خاموش كنيد. در هر صورت، سعی کنید که لپ تاپ را به منظور کاهش خطر  به رسیدن مایع به مادربرد وارونه نگه داريد.

طبيعتا مردم موقعي كه نوشيدني شان را برروي لپ تاپ مي‌ريزند سعي مي‌كنند آن را با دست پاك كنند. بسیاری از مردم همراه خود پارچه تميز و بدون پرز یا ميكروفيبر ندارند. با اين حال حوله شسته شده مي‌تواند گزينه مناسبي باشد. اگر هیچ چیز به دردبخور ديگري نيافتيد مي‌توانيد از دستمال كاغذي استفاده كنيد. اگر مايع داراي شكر يا شير بود از دستمال مرطوب استفاده كنيد.

اگر مايع ريخته شده خيلي زياد است، با کج کردن لپ تاپ نسبت به منافذ و تکان دادن آن مي‌توانيد به آرامي بسياري از مايع را خارج كنيد.

پس از اينكه لپتاپ تان را پاك كرديد، آن را برای حداقل یک روز و ترجیحا به مدت دو روز در جایی بگذاريد تا كاملا خشك شود. هرگز براي خشك كردن لوازم الكتريكی از مو خشک کن (سشوار) استفاده نكنيد، اين كار مي تواند به لپ تاپ آسيب برساند.

حال اگر لپ تاپ شما داراي گارانتي هست مي‌توانيد آن را به تعميركار مجاز ببريد تا مورد بررسي قرار گیرد. اگر هم كه خودتان مثل من اوستا هستيد، بعد از آنکه مطمئن شديد لپ تاپ کاملا خشک است، می‌توانید باتری را در جاي خود قرار دهيد و لپ تاپ را روشن كنيد. اگر لپ تاپ تان كار نكرد آن را به يك تعمير كار مجاز ببريد. اگر تنها كيبورد كار نكرد مي‌توانيد از صفحه كليد هاي USB كه در بازار هستند يكي بخريد.

خطر ریختن نوشابه برروي لپ تاپ ها در محیط های بسیاری، از جمله کافی شاپ ها و هواپیماها هميشه وجود دارد. اگر شما از لپ تاپ در خانه استفاده مي كنيد، می‌توانید این خطرات را کاهش دهید.

همچنين پيشنهاد مي كنيم در اينترنت بگرديد و توصيه هاي ديگران را هم برای چنين مواقعي مطالعه كنيد، همينطور مي توانيد به سايت سازنده لپتاپ تان نيز مراجعه كنيد و از اطلاعات آنجا هم استفاده كنيد!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بدون نظر
 1. مجید می گوید

  ممنون بسیار عالی و کاربردی بود

 2. علی می گوید

  الان اون عکس لپ تاپه ؟

  1. ایران آتا می گوید

   صفحه کلید هست، انتظار نداشتید که عکاس برای گرفتن این عکس لپ تاپش رو خراب کنه ؟!

 3. ابراهیم درویش می گوید

  ممنون پست خوبیه زحمت کشیدین . در مورد صفحه کلید هم باید عرض کنم که این صفحه کلید های usb دست و پا گیرن اما باز این کیبرد های بی سیم بهتره ! اگه پول خرید یه کیبرد وایرلس رو دارین احتمالا باید پول تعمیر کیبرد رو هم داشته باشید . پیشنهاد میکنم این پست رو هم بخونید :
  http://www.elmefarda.com/%d8%b1%d8%a7%d9%87%d9%86%d9%85%d8%a7%d9%8a-%d8%ae%d8%b1%d9%8a%d8%af-%d9%84%d9%be-%d8%aa%d8%a7%d9%be/

 4. reza می گوید

  کیبورد لب تاب رو نمیشه عوض،کرد

 5. داداش می گوید

  سلام حامد جان مطلب بسیار مفیدی بود ..
  اتفاقا دیشب روی لپتاب من نوشیدنی شیرینی ریخت اونو پاک کردم ولی نمیدونم چرا وقتی با بعضی از دکمه های کیبورد کار می کنم راحت مثل گذشته کار نمی کنه …البته یک کاری کرد که نمی دونم درسته یا نه …با دیدن این مشکل با اسپری به منفذ لپتابم پاشیدم اما مثل اینکه باز هم سخت تر کار می کنه و لغزندگی گذشته رو ندارد..
  اگه کمکم کنید ممنون میشم..