بر روی صفحه کلید لپ تاپم چای ریخته شد و الان چيزي به فكرم نمي‌رسد. الان با لپ تاپ چه كار مي‌توانم بكنم؟

متاسفانه ريختن مایعات بر روی لپ تاپ اغلب در اثر بي‌دقتي اتفاق مي افتد، اما نتایج به دست آمده بسیار متغیر است و می‌تواند شامل آسیب های الکتریکی و فیزیکی، مثلا اتصال کوتاه دراثر خوردگی در دراز مدت باشد. این بستگی زیادی به نوع مایع، مقدار و سرعت واکنش ما دارد.

ریخته شدن نوشیدنی بر روی لپ تاپ

آب و چای نسبت به مايعات ديگر آسيب كمتري وارد مي‌كنند به خصوص وقتي مقادیر ریخته شده بر روی لپ تاپ كم باشد. نوشیدنی هایی که شامل مقدار زیادی شکر و یا شیر هستند واقعا براي ريخته شدن بر روي لپتاپ تان بد هستند. مشکل اینجا است که اغلب نوشیدنی های باقی مانده در ته ظرف كه بر روي لپتاپ مي ريزند غليظ هستند و اين خطر را زياد مي‌كند. گاهي اوغات عوض كردن صفحه کلید لپتاپ تان ساده تر از پاک كردن آن است.

یک پاسخ خوب برای اينكه اولین كاري كه بعد از ريخته شدن مايعات بر روي لپ تاپ بايد بكنيم اين است كه اگر به برق متصل بود، فورا آن را از برق جدا كنيد و سپس باتری را در اسرع وقت از آن جدا كنيد. با این کار خطر آسیب های الکتریکی را کاهش می‌دهيد. اگر امكان جدا كردن باتری وجود ندارد بهترین كاري كه شما می‌توانید انجام دهید این است که دستگاه را خاموش كنيد. در هر صورت، سعی کنید که لپ تاپ را به منظور کاهش خطر  به رسیدن مایع به مادربرد وارونه نگه داريد.

طبيعتا مردم موقعي كه نوشيدني شان را برروي لپ تاپ مي‌ريزند سعي مي‌كنند آن را با دست پاك كنند. بسیاری از مردم همراه خود پارچه تميز و بدون پرز یا ميكروفيبر ندارند. با اين حال حوله شسته شده مي‌تواند گزينه مناسبي باشد. اگر هیچ چیز به دردبخور ديگري نيافتيد مي‌توانيد از دستمال كاغذي استفاده كنيد. اگر مايع داراي شكر يا شير بود از دستمال مرطوب استفاده كنيد.

اگر مايع ريخته شده خيلي زياد است، با کج کردن لپ تاپ نسبت به منافذ و تکان دادن آن مي‌توانيد به آرامي بسياري از مايع را خارج كنيد.

پس از اينكه لپتاپ تان را پاك كرديد، آن را برای حداقل یک روز و ترجیحا به مدت دو روز در جایی بگذاريد تا كاملا خشك شود. هرگز براي خشك كردن لوازم الكتريكی از مو خشک کن (سشوار) استفاده نكنيد، اين كار مي تواند به لپ تاپ آسيب برساند.

حال اگر لپ تاپ شما داراي گارانتي هست مي‌توانيد آن را به تعميركار مجاز ببريد تا مورد بررسي قرار گیرد. اگر هم كه خودتان مثل من اوستا هستيد، بعد از آنکه مطمئن شديد لپ تاپ کاملا خشک است، می‌توانید باتری را در جاي خود قرار دهيد و لپ تاپ را روشن كنيد. اگر لپ تاپ تان كار نكرد آن را به يك تعمير كار مجاز ببريد. اگر تنها كيبورد كار نكرد مي‌توانيد از صفحه كليد هاي USB كه در بازار هستند يكي بخريد.

خطر ریختن نوشابه برروي لپ تاپ ها در محیط های بسیاری، از جمله کافی شاپ ها و هواپیماها هميشه وجود دارد. اگر شما از لپ تاپ در خانه استفاده مي كنيد، می‌توانید این خطرات را کاهش دهید.

همچنين پيشنهاد مي كنيم در اينترنت بگرديد و توصيه هاي ديگران را هم برای چنين مواقعي مطالعه كنيد، همينطور مي توانيد به سايت سازنده لپتاپ تان نيز مراجعه كنيد و از اطلاعات آنجا هم استفاده كنيد!