سیزده بدر

با بزرگتر شدن شهرها و آپارتمانی شدن خانه ها بچه ها فرصت کمتری برای زندگی در طبیعت دارد. بد نیست از فرصت های پیش آمده استفاده کنیم و آنها را با طبیعت واقعی آشنا کنیم. بچه ها باید این فرصت را داشته باشند تا در دل طبیعت قدم بزنند و با کشفیات خودشان لذت واقعی در طبیعت بودن را تجربه کنند.

در کتاب علوم بچه ها مسائل مختلفی وجود دارد که برای درک واقعی آن باید در خود طبیعت به گشت و گذار بپردازند. سیزده بدر فرصت خوبی است تا رابطه کودکان و طبیعت را تحکیم کنیم.

دفترچه ای برای بچه ها تهیه کنید تا نمونه گیاهان و برگ ها و گل هایی که پیدا می‌کنند را در آن بچسبانند. بعد می‌توانید به آنها کمک کنید تا با استفاده از کتاب‌ها یا اینترنت اطلاعات جالبی در مورد این گیاهان به دست آورند.

بچه ها باید فرصت داشته باشند تا با طبیعت بی واسطه رو به رو شوند و چیزهایی را با تجربه به دست آورند. اجازه بدهید با گل و خاک و سنگ بازی کنند. پاهایشان را در آب رودخانه بگذارند و خیس شوند. روی چمنها پا برهنه بدوند. همه این تجربه ها فرصت بی‌نظیری است برای لذت بردن و دوست داشتن طبیعت. وقتی به فرزندمان یاد می‌دهیم که طبیعت کثیف است و به هیچ چیز نباید دست بزند خود به خود او را از طبیعت و محیط آزاد ترسانده ایم و نمی‌توانیم امید داشته باشیم که فردا برای طبیعت دل بسوزاند. بچه ها باید بتوانند گل و سنگ و حشره و پروانه را در دست بگیرند و از لمس آنها به درک واقعی برسند.

مقداری رنگ بردارید و از بچه ها بخواهید در بین سنگ ها دنبال شکل هایی بگردند. بعد سنگ ها را شبیه چیزی که می‌بینند رنگ کنند. تصویرهایی که بچه ها می‌سازند و بر روی سنگ ها نقاشی می‌کنند، خلاقیت ذهنیشان را تقویت می‌کند.

به بچه ها اجازه بدهید چیزهایی را از طبیعت با خود به خانه بیاورند و مجموعه ای برای خودشان بسازند. میوه های درخت کاج، پوست درخت خشک شده، برگ های مختلف همه می‌تواند مواد اولیه برای یک کاردستی خلاقانه باشد.

شما و همسرتان هم می‌توانید در این بازی شرکت کنید و سفر یک روزه به طبیعت را با یک ماجراجویی تازه همراه کنید. مطمئن باشید گشتن زیر درختها در جستجوی یک قارچ یا پریدن در رودخانه بسیار لذت بخش تر از چرت زدن زیر سایه درخت است.

می‌توانید مانند کاشفان مختلف به جستجو بروید و لذت‌های کودکیتان را دوباره زنده کنید. اجازه بدهید طبیعت شما را در خود غرق کند. با استفاده از ابزار های زندگی مدرن تکنولوژی و طبیعت را به هم پیوند بدهید. مسیری را مشخص کنید و از بچه ها بخواهید با کمک وسایل مختلف چه الکترونیکی و چه قدیمی جهات مختلف را پیدا کنند. به آنها ساختن قطب نما و روشن کردن آتش، گره زدن های محکم، ساختن پله اضطراری را یاد بدهید. حتی می‌توانید بعضی از آزمایش های ساده را در طبیعت انجام بدهید بدون اینکه نگران کثیف شدن خانه یا شکستن وسایل گران‌قیمت باشید. طبیعت همیشه در کنار ماست فقط باید بخواهیم که خوب از آن استفاده کنیم.

نکته پایانی اینکه پلاستیک زباله را فراموش نکنید. مهم نیست که شما طبیعت را کثیف نکرده اید. مهم این است که آیا قدمی در راه پاکیزه ساختن آن برداشته اید یا خیر؟ اگر هر کدام ما اطراف جایی را که می‌خواهد بنشیند تمیز کند، تقریبا جایی کثیف باقی نمی‌ماند.