Take a fresh look at your lifestyle.

دلیل علمی بوی باران چیست؟

بوی باراناکثر مردم بعد از بارش باران بوی خاصی را در هوا استشمام می کنند. این بو چیزی مثل بوی بهار یا چمن تازه این فصل است و در بیشتر شعرها و متن های ادبی از آن یاد می‌شود. شاعران دلایل عاشقانه زیادی برای بوی باران تعریف کرده اند، ولی دلیل علمی بوی باران چیست؟

علت ایجاد این بو ممکن است به خیلی چیزهای دیگر مرتبط شود که ما در اینجا به معرفی 3 مورد از آنها می‌پردازیم:

یکی از بوهای خیلی خوشایندی که ما اغلب آن را در جنگل احساس می کنیم در اثر یک نوع باکتری رشته ای که در خاک زندگی می‌کند و زمانی که شرایط محیطی گرم و مرطوب باشد رشد می کند ایجاد می شود. بدین صورت که این باکتری ها در خاک هاگ تولید می‌کنند و هنگامی که باران می بارد در اثر رطوبت و باد این هاگ های خیلی ریز به هوا پرتاب می شوند و در اثر رطوبت به عنوان یک اسپری خوشبوکننده هوا عمل می کنند. این باکتری ها در همه جای جهان وجود دارند و بوی شیرین پس از باران در اثر آن هاست.

عامل دوم به دلیل اسیدی بودن باران است. به این خاطر که واکنش های شیمیایی در اتمسفر باعث می‌شود آب باران تا حدودی اسیدی شود و این مقدار اسیدی بودن باران در مناطق شهری بیشتر است. باران هنگامی که با مواد معدنی و شیمیایی موجود در زمین برخورد می‌کند منجر به واکنش های معطری می‌شود. به این طریق که باران با نفوذ کردن در ذرات خاک با مواد شیمیایی مانند بنزین واکنش داده و بوی قوی تری را ایجاد می‌کند. البته در اثر این نوع واکنش بوی نامطلوبتری نسبت به هاگ های باکتری ها ایجاد می‌شود. بنابراین همیشه بوی بعد از باران بوی خوشایندی نیست.

عامل سوم در اثر روغن های فراری است که گیاهان و درختان آزاد می‌کنند و سپس بر روی سطوح از قبیل سنگ ها می‌نشیند و بعد با باران واکنش می‌دهد و آن را به صورت یک نوع گاز به هوا منتقل و بوی لذت بخشی را در هوا منتشر می‌کند حتی از این بوی جالب تولید شده در صنعت عطرسازی استفاده می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بدون نظر
 1. ashkan می گوید

  جالب بود
  اینا رو نمیدونستم

 2. Seyyed می گوید

  تا حالا به دلایل علمی همچین چیزی فکر نکرده بودم!

 3. فاطمه قنبری می گوید

  چه قدر جالب بود

 4. عصرارتباط می گوید

  ممنونم سایت خوبی دارید

 5. ناشناس می گوید

  ممنون موفق باشید

 6. عزیزی می گوید

  وقتی ادمی به روستاهایکه خانه هایشان با گل ساخته شده میره احساس آرامش می کنی ، درواقع بنظر من چون اصالت و آفرینش انسان از خاک است و هرچیزیکه به اصالت خود برگردد احساس آرامش میکند .

 7. حمیدرضا می گوید

  سلام
  فقط اگر منبع رو بگید خیلی بهتره و همچنین اینکه نوشتید یک نوع باکتری دقیقا کدوم نوع باکتری و اینکه من نشنیدم باکتری
  هاگ درست بکنه لطفا جواب رو به ایمیل من بفرستید
  ممنون

 8. ریحانه می گوید

  سلام عالی بود ولی برای انشا مناسب نیست

  1. ;;mE;; می گوید

   منم واس انشا میخواستم ツ

 9. z.sh می گوید

  کدوم باکتری باعث بوی خاک میشه سوال من اینه

 10. محدثه می گوید

  نمیدانم