سالانه هزاران نفر از هموطنان ما در جاده های کشور جان خود را از دست می‌دهند. علت بسیاری از این تصادفات خطا و اشتباهات انسانی است. البته در این میان برخی از جاده ها به علت استاندارد نبودن سهم بیشتری نسبت به جاده های استاندارد در حوادث رانندگی دارند. در زیر سعی کرده ایم چندی از جاده های خطرناک کشور را معرفی کنیم:

جاده سوق دهدشت

این جاده خطرناک 10 کیلومتری در استان کهکلویه و بویراحمد قرار دارد. جاده ای که مرکز شهرستان کهکلویه (دهدشت) را به شهر سوق وصل می‌کند. اگر شما هم دلتان می‌خواهد برسر قبر حسین پناهی (در شهر سوق) بروید، بایستی از یکی از مرگبارترین جاده های کشور عبور کنید!

جاده مرند جلفا

منطقه آزاد ارس در شمال غرب کشورمان، باعث شده است تا جاده کوهستانی مرند جلفا یکی از پرترددترین جاده های کشور باشد. عبور انبوه کامیون ها و تریلی های ترانزیتی در جاده ای با عرض کم و احتمال ریزش کوه ها و صخره های اطراف جاده و تونل های موجود، باعث وحشتناک تر شدن این جاده برای گردشگران داخلی و خارجی شده است. {اخبار حاکی از اختصاص بودجه برای اتوبان مرند جلفا است.}

جاده صوفیان سلماس

از بزرگان شنیده ایم که خیلی سال پیش (!) مجلس برای دوبانده کردن جاده صوفیان-سلماس که از شهرستان شبستر و شهر شیخ محمود نامی می‌گذرد، بودجه تخصیص داد. اما این جاده پس از سال‌ها و تغییر دوره های مجلس و ریاست جمهوری هنوز دوطرفه است و هر سال جان صدها نفر را می‌گیرد. در دولت دهم بخشی (شاید یک پنجم) از این جاده دوبانده شده است.

جاده بادرود کاشان

اگر تصمیم گرفته اید به حمام فین کاشان و حمام تاریخی نوغه بادرورد سری بزنید، حتما بین این دو شهر خیلی مواظب باشید! مسیر 65 کیلومتری بادرود به کاشان هم از آن جمله جاده های مرگی است که در انتظار دوبانده شدن قرار دارد تا شاید اینگونه آمار وحشتناک تصادفات در این جاده مرگ آفرین کاهش یابد. پیش‌تر برخی رسانه ها مژده دوبانده شدن این جاده تا پایان سال 91 را داده اند!

جاده ساوه قم (مسیر جعفریه)

اگر قصد دارید از طریق جاده قدیم شهر انارها برای زیارت به شهر مقدس قم بروید، کمی بیشتر احتیاط کنید. این جاده با وجود حرکت کامیون های سنگین در جاده دوطرفه آن یکی از مرگبارترین جاده های کشور است.

گردنه حیران

جاده ترانزیتی حیران که از توابع شهرستان آستارا در استان گیلان است، به دلیل کوهستانی بودن و وجود دره‌های عمیق، یکی از خطرناک‌ترین جاده‌های کشور محسوب می‌شود.

جاده های کوه گنو

برای رسیدن به طبیعت بسیار زیبای کوه گنو در بندرعباس شما راه های خطرناکی را باید پشت سربگذارید. پس سعی کنید طبیعت زیبا و دلفریب آنجا مانع عدم تمرکز شما در حین رانندگی نشود. راستی آزادکارها در این جاده بیشتر مراقب باشند!

جاده سرچم اردبیل

سال‌هاست که خبرهای بدی را درباره جاده سرچم به اردبیل می‌شنویم، که کارشناسان دلایل اصلی تصادفات در این محور را نامناسب بودن خود جاده می‌دانند و مسئولان نیز وعده استانداردسازی این جاده را می‌دهند، اما هنوز این جاده یکی از مرگبارترین جاده های کشور است.

جاده اسالم خلخال

این جاده با ارتفاع 3300 متر از سطح دریا یکی از مرتفع ترین جاده های کشور است که در برخی از ماه های سال مه آن‌را فرامی‌گیرد و زمستان‌ها به علت بارش برف بسته می‌شود. این جاده با گذشتن از جنگل‌ها و مراتع سرسبز تابستان‌هایی بسیار دل انگیز و رویایی دارد. با همه این خوبی ها تنها بدی آن این است که یکی از خطرناک‌ترین جاده های کشور است.

جاده چالوس

جاده ای زیبا و دل انگیز که شاید کمی هم خطرناک باشد! این جاده یکی از پرترافیکترین جاده های کشور است که زمستان‌ها نیز به علت کوهستانی بودن بسته می‌شود.

جاده شمشک دیزین

این جاده شاید خطرناکترین جاده ای باشد که بسیاری از روزهای سال بسته است!

جاده هراز

جاده هراز بی‌شک یکی دیگر از زیباترین جاده های ایران است. عرض کم جاده، کوهستانی بودن و تردد زیاد از عواملی هستند که این جاده را به یکی از حادثه خیزترین جاده های ایران تبدیل کرده است.

البته اینها تنها جاده های خطرناک کشور از نظر ما نیستند و به امید خدا در آینده ای نزدیک لیست دیگری را منتشر خواهیم کرد. مراقب خودتان باشید!