رویای دوران جوانی و نوجوانی‌ام:

سال‌ها پیش در دوران نوجوانی کتابی از آیزاک آسیموف خواندم که قهرمان‌های داستان کوچک می‌شدند و با یک آمپول به درون بدن یک انسان تزریق می‌شدند و …

همیشه با خودم فکر می‌کردم چقدر جالب می‌شد اگر این سفر واقعا امکان‌پذیر بود و من می‌توانستم از نزدیک کارکرد بدن انسان را ببینم و آن را یاد بگیرم.

تا اینکه چندی پیش رویای من به حقیقت تبدیل شد …

همیشه هر آن چه که در ذهن انسان می‌گذرد می‌تواند عملی شود و هر رویایی می‌تواند تبدیل به حقیقت شود. و حالا رویایی دیگر از انسان تبدیل به حقیقت شده و این باور کردنی نیست. در کشور هلند و شهر اوخست‌خیست موزه‌ای هست که شما می‌توانید توسط آن سفری به درون بدن انسان داشته باشید.

اگر شما نیز چنین رویایی را زمانی در سر پرورانده بودید پس با من همسفر شوید:

تاریخچه ای از این موزه:

این موزه که ساختمانش به صورت بدن یک انسان نشسته طراحی شده کلا ۳۵ متر طول دارد و شما در یک فضای ۵ بعدی که تمام حواس شما را درگیر می‌کند قدم می‌زنید از نوک پای این موزه وارد شده و از مغزش خارج می شوید و هر آنچه را که راجع به بدن انسان نیاز دارید در این سفر هیجان انگیز خواهید آموخت. در این سفر شما علاوه بر استفاده از چشمان‌تان صداهای بدن را خواهید شنید. بوها را حس خواهید کرد و حتی ارتعاشاتی را متوجه خواهید شد.

این موزه جالب در سال ۲۰۰۸ توسط ملکه بئاتریکس در هلند بازگشایی شد و در نوع خود در جهان بی‌نظیر می‌باشد. در این موزه علاوه بر کارکرد تمامی اعضای بدن شما راجع به ورزش، تغذیه و زندگی سالم خواهید آموخت.

در واقع اگر کسی چیز زیادی هم از بدن انسان نداند با گردش در این موزه می‌تواند هر آنچه را که لازم است یاد بگیرد. بیشتر از یک دانشجوی پزشکی می‌توانید با گشت در این موزه اطلاعات کسب کنید. شاید زمانی که ما درس می‌خواندیم آرزو داشتیم چنین مکانی وجود داشت تا درس‌هایمان را بهتر درک کنیم و آنها را عمقی بفهمیم.

بفرمایید داخل:

حتی افرادی که هیچ ارتباطی با رشته پزشکی ندارند اما به علوم زیستی و چگونگی کارکرد اندام‌هایشان علاقمند هستند نیز می‌توانند از گشتی هیجان انگیز در این موزه لذت ببرند.

از طرفی دیگر این موزه می‌تواند مکانی عالی برای یادگیری دانشجویان پزشکی و رشته‌های وابسته و نیز دانشجویان علوم باشد.
این سفر حیرت انگیز به مدت ۲ ساعت  و ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و در گروههای ۱۶ نفری اجرا می‌شود.

این گردش برای چه کسانی مفید است:

به طبع هر کسی از گشت در این موزه لذت می برد و بسیار خواهد آموخت.

اما بجز دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی این موزه بسیار مناسب کودکان می‌باشد که طی یک سفر شاد و سرگرم کننده بسیار بیشتر از آنکه در کلاس علوم و زیست می‌آموزند یاد بگیرند. بوسیله این فضای ۵ بعدی که تمامی حواس فرد را درگیر می‌کند کودکان می‌توانند هر آنچه را که در ذهن کنجکاوشان سوال برانگیز شده فرابگیرند.

کودکان در این محل قادرند کارکرد قلب، ریه، کلیه ها، جریان خون و… را یاد بگیرند و از قسمت‌های داخلی چشم و گوش و کل بدن دیدن کنند. مطمئنا بعد از این گردش دیدگاه کودکان به بدن خودشان بسیار تغییر خواهد کرد. این گردش علمی هر کودکی را به درس علاقمندتر می‌کند.

امکانات جانبی:

در این موزه علاوه بر بازدید از اعضای مختلف بدن و آشنا شدن با کارکرد آنها می‌توانید فیلم‌های آموزشی نیز در زمینه آناتومی و فیزیولوژی بدن انسان ببینید و بطور کامل با کارکرد این اندام شگفت انگیز که همه روزه باید شاکر سلامتش باشیم آشنا می‌شوید.

هدفون‌هایی به شما داده می‌شود که توسط آن می توانید اطلاعات را به ۸ زبان زنده دنیا گوش دهید.

پیشنهاد:

در طبقه همکف می توانید از رستورانها و کافی شاپ های مجموعه استفاده کنید و از فروشگاه مجموعه کتابهای آناتومی و فیزیولوژی برای هر سنی و نیز مولاژهای آموزشی تهیه بفرمایید.

قیمت بلیط:

ساعات بازدید: ۹ صبح لغایت ۱۹

بلیط: بزرگسالان ۷۵ یورو / اطفال ۳۰ یورو

البته بلیط موزه حالت کارت طلایی است که روی این کارت یک گشت کروز دریاچه و کارت تخفیف از مراکز خرید این شهر کوچک نیز می‌باشد.

جالب است بدانید:

کورپوس در ترمینولوژی پزشکی (واژه شناسی پزشکی) به معنای “بدن” می‌باشد. پس در واقع می توانیم بگوییم نام این موزه هیجان انگیز موزه بدن می‌باشد.