بینیاز گذشته تا امروز، آرایش چهره و زیباتر جلوه کردن برای خانم ها اهمیت ویژه ای داشته و دارد و می‌توان گفت بیشتر افراد امروزه با آگاهی از فنون زیباسازی چهره، به دنبال شیوه صحیح آرایش و رفع عیوب احتمالی اجزای چهره خود هستند. یکی از اجزای بسیار مهم چهره که درست در مرکز صورت قرار گرفته، بینی است که در این جا به نحوه صحیح آرایش آن می‌پردازیم. برای آرایش بینی و متعادل سازی و زیباتر نشان دادن فرم آن، ابتدا باید نوع بینی را تشخیص دهیم و بعد سراغ رفع عیوب احتمالی آن برویم.

انواع بینی

1. پهن و گوشتی
2. بینی کشیده و قوز دار (استخوانی)
3. بینی طبیعی
4. بینی که انحراف و تیغه به یک سمت تمایل بیشتری دارد.

برای متعادل سازی و زیباسازی هر جزء از اجزای صورت می‌توان از فون‌های تیره یا روشن استفاده کرد و در مراحل پیشرفته تر، مثل آرایش عروس یا متعادل سازی های سینمایی از پالت‌های رنگی بهره برد. در اینجا با استفاده از فون‌های تیره و روشن که معمولاً در دسترس است و بیشتر در منازل یافت می‌شود و نیازی به هرزنه اضافی ندارد، قدم به دنیای جذاب متعادل سازی می گذاریم.

بینی های پهن و گوشتی

ابتدا زیر بینی را از پایین به سمت بالا با استفاده از فونی که تیره تر از رنگ پوست، تیره می‌کنیم. هرچه قدر تیره‌گی به سمت بالا می آید، کمتر می‌شود. سپس دو طرف بینی را به سه قسمت تقسیم می‌کنیم و یک سوم انتهایی بینی را با فون تیره، خط تیره ای رسم می‌کنیم. طرح متوازی الاضلاع ایجاد کرده، داخل آن را تیره و به سمت گونه ها پخش می‌کنیم و برای روی تیغه بینی از فون روشن بهره می‌گیریم. هرچه قدر بینی پهن تر باشد، خطوط موازی روی تیغه بینی را به هم نزدیک می‌کشیم، در غیر این صورت، روی بینی، طراحی به شکل U ایجاد می‌کنیم و تا وسط ابروها ادامه می‌دهیم. روی نوک بینی، یک خط منها می‌گذاریم و حالت نیم دایره وصل می‌کنیم. لبه پره‌های بینی و زیر این قسمت را از پایین به بالا تیره می‌کنیم. هرچه به سمت بالا می‌آید، کمرنگ می‌شود. داخل حفره های بینی را نیز به سمت پایین و با گوش پاکن پخش می‌کنیم.

بینی های نرمال یا طبیعی

این نوع بینی‌ها نیاز به صرف وقت و هزینه زیادی ندارند کافی است فونی مناسب با رنگ پوست خود را انتخاب کرده و روی بینی بزنند و آن را پخش کنند. اما اگر احیاناً بینی شما جراحی شده است و در اثر جراحی بیشتر از حد طبیعی به سمت بالا تمایل دارد، به عبارت دیگر، بینی تان سربالا شده است می‌توانید مقداری فون رنگ روشن تر از پوست خود را زیر تیغه بینی بزنید و به سمت بالا پخش و محو کنید. اما برای بینی‌هایی که نوک آن به سمت پایین افتادگی دارد، از زیر بینی با رنگی تیره تر از پوست، لکه ای می اندازیم و به سمت بالا پخش می‌کنیم.

بینی های استخوانی و قوز دار

زیر بینی را از پایین به بالا روشن می‌کنیم و برای روی کل بینی از فونی نسبتاً روشن تر و برای تیغه بینی از فونی روشن، مثل پوست پیازی استفاده می‌کنیم. اگر قوز بینی زیاد باشد، بالا و پایین قوز را رونگ روشن می‌زنیم و به اطراف خارج قوز پخش می کنیم اما اگر قوز کم بود، روی آن یک لکه تیره می‌اندازیم و فقط روی همان قسمت پخش می‌کنیم. در آخر، نکته ای که باید به آن اشاره شود، این است که هنگام زیباسازی بینی باید مراقب فاصله چشم‌ها از یکدیگر باشید، زیرا اگر فون‌ها به صورت نادرست استفاده کنید، نه تنها به چهره شما (که به طور حتم از زیبایی خدادادی بهره هایی دارد) جذابیت خود را از دست می دهد، بلکه عیوبی نیز به آن افزوده خواهد شد. امید است با فراگیری علم زیباشناسی و فنون زیباسازی و متعادل سازی بتوانید زیبایی های چهره خودرا صد چندان کنید و با نگاه کردن به این زیبایی‌ها، به دستهای خلاق خود تبریک بگویید و خداوند را به خاطر آن سپاسگزار باشید.

لب

یکی از اجزای صورت، جذابیتی مخصوص به خود دارد. ما می‌توانیم با رعایت قانون زیبایی و آرایش متعادل سازی این جذابیت را چند برابر کنیم. یکی از اجزاء لب‌هاست که عضو فعال صورت است و هنگام تکلم می‌تواند باعث جذب مخاطب و جلب توجه او شود. به نکاتی درباره شیوه صحیح آرایش لب ها توجه کنید.

قبل از استفاده از رژلب، ابتدا اجازه دهید پنکیک روی لب های شما جاخوش کند و روی آن بشیند تا حجم و ماندگاری بیشتری به رژلب شما بدهد. بعد از زدن فون پایه صورت برای حاشیه زیر لب از رنگی تیره تر استفاده کنید و آن را تا حدی به سمت بالا پخش کنید. حاشیه لب بالا را نیز با رنگی روشن پوشش دهید و به سمت زیر بینی پخش کنید. اگر لب‌های باریکی دارید، ترجیحاً از رژلب های تیره استفاده نکنید چراکه رنگ تیره آن را کوچکتر جلوه می دهد. اگر دوست ندارید لب‌هایتان بزرگتر به نظر به رسد، از رنگ‌های براق کمتر استفاده کنید.

می‌توانید برای جلوه بیشتر لب و مشخص تر کردن حدود از مدادهایی که برای همین منظور در بازار وجود دارد همرنگ با رژلب خود استفاده کنید. حتی کمی از مواد را به سمت داخل لب پخش کنید. بعد از زدن رژلب، اگر دوست دارید لب های تان حجم بیشتری پیدا کند، از برق لب‌هایی که حاوی ذرات براقی، مثل اکلیل است، در مرکز لب بالا و پایین استفاده کنید.

برگرفته از مجله زیبایی سالم