عملکردهای بدن

تا چه اندازه درباره عملکردهای بدن خود اطلاعات دارید؟ بسیاری از کارهای بدن ما برای ما عادی شده است و در نتیجه درباره آنها هیچ سوالی به ذهن‌مان خطور نمی‌کند و شاید این دلیلی باشد بر اینکه چندان علاقه ای به دانستن واقعیاتی درباره کارکرد بدن خود نداشته باشیم.

1. سرعت عطسه معمولا بیشتر از 100 مایل در ساعت است. این دلیل خوبی برای این است که چرا شما هنگام عطسه کردن نمی‌توانید چشمان خود را باز نگه دارید. عطسه مانند موشکی است که از بدن شما با سرعتی بالاتر از 100 مایل در ساعت پرتاب می‌شود. این موضوع همین‌طور دلیل خوبی برای این است که هنگام عطسه کردن جلوی دهان خود را بگیرید.

2. سرعت سرفه در حدود 60 مایل در ساعت است. وقتی که در فصل سرما شما دچار سرماخوردگی و یا آنفولانزا می‌شوید و سرفه می‌کنید؛ ویروس‌ها با همین سرعت در کلاس درس، دفتر کار و یا خانه شما پخش می‌شوند. البته با این وجود، بسیاری از ما از سرایت سریع بیماری‌های ویروسی و میکروبی تعجب می‌کنیم!

3. زنان دو برابر بیشتر از مردان چشمک می‌زنند. به طور متوسط، مردان و زنان، در حدود 13 بار در دقیقه چشمک می‌زنند. البته با توجه به پسرانی که در پارک‌ها و خیابان‌ها دیده‌ام در این مورد که زنان بیشتر چشمک می‌زنند شک دارم!

4. مثانه پر تقریبا به اندازه توپ سافتبال است. مثانه به طور متوسط حدود 400-800 سی‌سی مایعات را در خود جای می‌دهد، اما بیشتر مردم وقتی حجم مایعات به 250 تا 300 سی‌سی می‌رسد نیاز به رفتن به دستشویی پیدا می‌کنند.

5. در حدود 75٪ از مدفوع انسان از آب ساخته شده است. در حالی که ما به طور معمول ممکن است فکر کنیم که ادرار بخش مایعات مواد زائد انسان است، واقعیت این است که آنچه از نظر ما مواد دفع شده جامد است، در واقع بیشتر آن آب است. شما باید شکر کنید که بیشتر مدفوع‌تان آب است، کاهش آب مدفوع باعث یبوست می‌شود و دفع آن سخت تر و گاهی دردناک است.

6. پاها 500،000 غدد عرق دارند و می‌توانند بیش از یک پاینت عرق در روز تولید کنند. با وجود این تولیدکنندگان عرق جای تعجب نیست که جوراب و کفش‌های شما بوی بدی گرفته باشند. علاوه بر این، مردان معمولا غدد تعرق بسیار بیشتری از زنان دارند.

7. شما در طول عمرتان، می‌توانید با بزاق‌تان دو استخر شنا را پر کنید. بزاق نقش مهمی در آغاز فرایند گوارش و لغزان نگه داشتن دهان شما دارد.

8. هر فرد به طور متوسط 14 بار در هر روز نفخ می‌کند. حتی اگر شما فکر می‌کنید خیلی باوقار هستید و باد شکمی از شما خارج نمی‌شود، واقعیت این است که تقریبا همه حداقل چند بار در روز نفخ می‌کنند. هضم باعث می‌شود که بدن گازهای تولید شده را خارج کند که در صورتی که این گازها در شکم به دام افتاده و خارج نشده باشند می‌توانند در شما درد ایجاد کنند.

9. تولید جرم و چرک گوش برای سلامت گوش لازم است. در حالی که بسیاری از مردم از وجود چرک گوش نفرت دارند، در واقع آن بخش بسیار مهمی از سیستم دفاعی گوش شما است. این محافظ ظریف، گوش داخلی را از ورود باکتری ها، قارچ ها، خاک و حتی حشرات محافظت می‌کند. همچنین باعث پاک سازی و روان سازی کانال گوش می‌شود.