روش جدید تشخیص دیابت

دانشمندان در نتیجه فقر و شیوع دیابت نوع دوم در مناطق محروم از مراقبت‌های بهداشتی من‌جمله هند، چین و دیگر نقاط جهان از توسعه ارزان و آسان تست ادرار که خاص این مناطق می باشد خبر می‌دهند.

این خبر در مجله ACS (شیمی تجزیه ای) منتشر شده است و این محصول را وسیله کاغذی توصیف می کند که قابل استفاده در تشخیص و نظارت بر شرایط و محیط‌زیست نیز می باشد.

Jan Lankelma و همکارانش بیان می‌کنند که کنترل قند خون مهم است. اگر چه به نظر می‌رسد که نوار تست قند خون ارزان است اما برای مناطق محروم و فقیر که باید از بین آن و نیاز های اولیه زندگی مثل غذا و سرپناه یکی را انتخاب کنند می تواند هزینه سنگینی برای مردم داشته باشد. علاوه برآن دستگاه های دستی رایج کنترل قند خون (دیابت) که مقدار گلوکوز را اندازه می گیرند باید از طریق یک سوزن به انگشتت بیمار متصل شود که همین امر از مقدار استفاده آنها می‌کاهد.

با توحه به این چالش ها محققان در صدد ساخت نوع جدیدی از دستگاه تست قند بوسیله کاغذ برآمدند که توانایی تشخیص سطح گلوکوز در ادرار را دارد و به آسانی در دسترس است و از اجزا کم هزینه مانند کاغذ ساخته شده است. این وسیله از سه الکترود، یک محلول بافر، یک تکه کاغذ ( نیترو سلولوز ) و یک ظرف پلاستیکی ساخته شده است.

روش کار به این صورت می باشد که نمونه ادرار را به وسیله یک سرنگ مخصوص بر روی کاغذ تست تزریق می شود بعد محلول بر اثر نیروی جاذبه زمین و عمل مویرگی در طول کاغذ حرکت می کند. آنزیمی به نام گلوکز اکسیداز در کاغذ وجود دارد که به گلوکز در نمونه ادرار واکنش نشان می دهد و توسط تشخیص الکترودها پراکسید هیدروژن تولید می کند.

این سیستم ارزان در کوتاه ترین زمان ممکن ساخته می شود و نتایجی مشابه با نوع گران‌قیمت آن که به طور تجاری در ابزار بالینی موجود است را داراست. محقق‌ها اظهار می‌کنند که این محصول نه تنها قابل استفاده در آزمایشگاه‌های بالینی است، بلکه می توان آن را بیشتر توسعه داد و برای کاربردهای مختلف دیگری از جمله تجزیه و تحلیل کیفیت مواد غذایی و کتترل محیطی استفاده کرد.

این مقاله طرح جدیدی برای یک سیستم کاغذی الکتروشیمیایی جهت تجزیه و تحلیل جریان توصیف می کند. این روش به نوار تست یکبار مصرف، آنزیم و الکترودها که بعد از هر اندازه گیری دور انداخته می شوند نیاز ندارد. این سیستم به دلیل کم هزینه بودن آن در محیط های پزشکی با منابع محدود قابل استفاده می باشد.

اطلاعات بیشتر: دستگاه تحلیلی کاغذی تزریق– جریان الکترو شیمیایی به منظور تجزیه و تحلیل گلوکز در ادرار – سال 2012 DOI: 10.1021/ac3003648