Take a fresh look at your lifestyle.

5 واقعیت پنهان درباره چپ دست‌ها

چپ دست ها به بهشت نمی‌روند!

کسی نمی‌تواند منکر این قضیه شود که چپ دست‌ها آدم‌های عجیبی هستند.

اینکه چرا افراد چپ دست یا راست دست می‌شوند، برای محققان چندان واضح نیست. برخی می‌گویند به خاطر همکاری پیچیده ژن‌ها و محیط افراد ممکن است چپ دست یا راست دست شوند.

چپ دست‌ها حدود 10 درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند. اما رک و پوست کنده بگویم، به نظر می‌رسد جامعه آنها را فراموش کرده است. اسباب و ابزارها معمولا برای راست دست‌ها ارگونومیک هستند، میز، وسایل آشپزخانه و حتی ابزارهای دیجیتال امروزی معمولا برای یک راست دست مناسب‌تر هستند. پس شاید بد نباشد که حداقل روزی از سال را روز جهانی چپ‌دست‌ها بدانیم و در این روز به چپ دست‌ها تبریک بگوییم!

چند واقعیت علمی در مورد چپ دست‌ها که بهتر است همین حالا بدانید:

1. چپ دست‌ها صحبت‌های شما را طور دیگری می‌شنوند!

پژوهشی در مرکز پزشکی دانشگاه جورج تاون نشان داده است که افرادی که از دست چپ خود استفاده می‌کنند، تغییرات سریع صدا را راحت‌تر از افرادی که از دست راست خود استفاده می‌کنند، می‌شنوند. محققان این مرکز در سال 2012، با انجام مطالعاتی نشان دادند که نیمکره چپ و راست مغز برای شنیدن صداهای مختلف تخصص خاصی دارند. نیم‌کره چپ، که کنترل دست راست را در اختیار دارد، تمایل به تغییر سریع صداها دارد. (مانند صداهای صامت) در حالی که نیمکره راست، که کنترل دست چپ را دارد، تمایل به تغییر آهسته صداها دارد. (مانند هجاهای مصوت و یا با دانگ بالا).

اگر شما در حال تکان دادن پرچم ایران به سخنان یکی از نامزد‌های ریاست جمهوری گوش دهید، وقتی که پرچم را با دست راست و یا چپ بگیرید، سخنرانی نامزد انتخاباتی برایتان متفاوت خواهد بود. این تحقیق در نهایت می‌تواند در درمان بهتر اختلالات زبانی و سکته مغزی کمک کند.

2. چپ‌دست‌ها در میان انسان‌های نخستین نیز در اقلیت بودند!

در اقلیت بودن چپ دست‌ها پدیده‌ای مربوط به زمان حال نیست. اینکه اکثریت افراد راست‌دست هستند به بیش از 500,000 سال پیش برمی‌گردد.

محققان دانشگاه کانزاس به تازگی به مطالعه‌ای درباره این موضوع پرداختند. آنها به مطالعه فسیل دندان انسان‌های باستان پرداختند. نتایج کلی این تحقیق که در مجله Laterality منتشر شد، نشان داد که زمانی که پدرِ پدرِ پدرِ پدرِ … {تا جایی که دوست دارید ادامه دهید!} پدربزرگ شما وقتی حیوانات را شکار و آماده خوردن می‌کردند؛ آنها گوشت را با یک دست برمی‌داشتند و آن را در طرف دیگر دهان خود قرار می‌دادند. با بررسی محل ساییدگی و شکستگی دندان‌های اجدادمان دانشمندان قادر هستند که پی ببرند که آیا اجداد ما اغلب چپ دست بودند یا راست دست؟

دکتر David Frayer می‌گوید انسان‌های اولیه نیز اغلب راست دست بودند.

3چپ دست. چپ‌دست یا راست‌دست بودن شما ممکن است در سلامتی شما موثر باشد!

تنها حدود 10 درصد از افراد چپ دست هستند. اما حدود 20 درصد از افراد مبتلا به شیزوفرنی اغلب از دست چپ خود استفاده می‌کنند.

آیا این تصادفی است؟ احتمالا نه، دانشمندان می‌گویند، احتمال ابتلا به دیسلکسیا ، ADHD و برخی از اختلالات خلقی در افراد چپ دست بیشتر است.

با این حال، چپ دست‌ها ممکن است در شرایط بهداشتی و سلامتی دیگری شانس داشته باشند: نتایج یک نظرسنجی که بیش از 1.4 میلیون شرکت کننده داشت، نشان داد که نسبت افراد چپ دست مبتلا به التهاب مفاصل و زخم‌ها نسبت به راست دست‌ها کمتر است.

4. چپ دستان هنرمندان بهتری هستند!

احتمالا شما هم چپ دستانی را دیده اید که در مورد قدرت خلاقیت خود لاف بزنند. اما باید بگویم این واقعیت دارد.

با توجه به تحقیق منتشر شده در American Journal of Psychology، شواهدی وجود دارد که افراد چپ دست، حداقل در یک سطح کوچکی خلاقیت بالاتری نسبت به راست دست‌ها دارند. آنها در تفکر واگرا بهتر عمل می‌کنند و برای تولید ایده به بررسی بسیاری از راه‌حل‌های ممکن می‌پردازند.

بررسی که از بیش از 2,000 فرد چپ دست، راست دست و شرکت کنندگانی که از هر دو دست خود به طور معمول استفاده می‌کردند، انجام گرفت؛ نشان داد که چپ دست‌ها تمایل بیشتری به پیدا کردن مشاغلی در رابطه با هنر، موسیقی، ورزش و رشته‌های مرتبط با فن‌آوری اطلاعات دارند.

اما همچنین ممکن است آنها حقوق پایین‌تری داشته باشند: در همان بررسی مشخص شد که حقوق متوسط افراد چپ دست 10% از حقوق راست دست‌ها کمتر است.

5. چپ دستی، تهدید یا فرصتی برای رقیبان؟!

افسانه گلف فیل مایکلسون، تک ستاره تنیس رافائل نادال، قهرمان بوکس اسکار دلا هویا – آیا می‌دانید که چند نفر از ستاره‌های ورزشی مورد علاقه شما چپ دست هستند؟

ریک اسمیتز نویسنده کتابی با عنوان “پازل چپ‌دستان” در رابطه با مزیت چپ دست بودن در ورزش‌هایی که دو تن با یکدیگر روبرو می‌شوند، مانند تنیس، بوکس و بیس بال نوشته است. نویسنده به این واقعیت اشاره می‌کند که ورزشکاران چپ دست فرصت‌های زیادی را برای تمرین بر روی نقاط ضعف حریفان راست دست خود دارند و البته بالعکس.

شما در مورد چپ دست‌ها چه چیزهایی شنیده و یا تجربه کرده‌اید؟ به عنوان یک راست دست غیرمتعصب که با هر دو دست این پست را تایپ کردم، خوشحال می‌شوم نظرات شما را هم در این‌باره بشنوم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

136 نظرات
 1. بهزاد می گوید

  به عنوان یک چپ دست با مقاله ی شما موافقم . مخصوصاً اینکه میگید هنرمندان بهتری هستند . شخصاٌ از بچگی نقاشیم عالی بود . بعدها در زمینه ی خوشنویسی هم تا مدرک عالی پیش رفتم و به کار تبلیغات پرداختم . بعدش هم به کار طراحی سه بعدی و معماری وارد شدم . موسیقی رو با ریز جزئیاتش گوش میکنم و سعی میکنم سازهای بکار رفته، ضرب آهنگ و خیلی چیزهای دیگه رو موقع گوش کردن موشکافی کنم . البته یک چیز دیگه هم که خودم در مورد چپ دستهای فامیل دیدم اینه که قدرت تخیل ریاضیاتی یا بهتر بگم از لحاظ تخیل هندسی قوی هستند . خود من در دوران دبیرستان در کمال ناباوری هندسه ی 1 و 2 رو با نمره ی 20 پاس کردم !

 2. حسين می گوید

  يك حقيقت ديگه اينه كه ميشه چپ دست ها رو از طريق ديدن صورت هم تشخيص داد! من در 90 درصد مواقع از روي چانه افراد ميتونم تشخيص بدم كه طرف چپ دسته يا نه :دی

  نميدونم فقط من اينطوريم يا همه ميتونن بفهمن؟!

  1. گیتی قدسی می گوید

   دیدی اشتباه کردی !!!!

  2. hadis می گوید

   نه داداش فقط شما اینجوری هستی البته اگه راست باشه

 3. احسان می گوید

  من هم موسیقی رو با دقت زیاد گوش می کنم و به سازهای به کار رفته دقت دارم .فکر می کنم چپ دست ها توانایی بیشتری در تحلیل مسائل دارند.در مورد اختلالات خلقی هم که گفته شده در افراد چپ دست بیشتره در مورد من درسته من دچار اختلالات خلقی یا mood disorder هستم.

 4. مهران می گوید

  راستش من با موسیقی خیلی خوبه.زمانی که بچه بودم اهنگ که در تنبک می نواختند را گوش میدادم و بدون کوچیک ترین مشک ان ها را بون اینکه کسی نشانم ده می زدم.

 5. محمدکارگر می گوید

  با سلام میخواستم بگم که من چپ دستم ولی هیچ خلاقیتی و هیچ هوش وذکاوتی ندارم نمیدونم هردست چپی که می بینم باهوش و با ذکاوته وخلاقه ولی من نمیدونم چرا من اینطوریم؟

 6. گیتی قدسی می گوید

  با سلام . منم چپ دست هستم نمیدانم چرا ولی این ژن در خانواده ما تقریبا هست مادر بزرگ مامانم هم چپ دست بوده تک و تو توی بچه ها و اقوام هم هستند اما دختر خودم هم چپ دست هست … همیشه با وسایا خانه مشکل داشتم مانند دربازکن کنسرو بعضی از چاقوها … به هر حال کنار آمدم من در زمینه هنری فعلیت میکنم و در حال حاضر دانشجوی ترم آخر کارشناشی ارشد گرافیک هستم موسیقی را خیلی دوست دارم ضرب آهنگ ها واینکه چطور میشد کار را بهتر کردنظر میدم سلفژ را گذراندم اما موسیقی را از بچه گی باید شروع کرد در حال حاضر دخترم هم نقاشی میکنه و هم موسیقی کار میکنه حس متفاوت بودن را ندارم اما خیلی از وقتها با تعجب اطرافیان مواجه میشم که احساس تفاوت به من دست میده به وب لاگم بیایید کارهایی که انجام دادم انجا گذاشتم خودتان آنوقت در مورد من چپ دست نظر بدهید.

 7. رسول می گوید

  بنظرم یکی از مزیت هاش اینکه راست دست ها که اکثریت هستند نمی تونن امضاتونو تقلید کنن امضای هر کس انحنایی داره که به سمت دست خودشه سعی کنین امضاتونو قرینه بکشین می بینین که کار بسیار سختیه (به شرطی که امضاتون خیلی ساده نباشه). این همون اتفاقیه که در جعل امضای چپ دست ها میفته!

 8. zahra می گوید

  salam maghalie xubi bod

 9. علی می گوید

  من چپ دست هستم. تا همین چند وقت پیش علاقه ی خوبی به رشته ی علوم تجربی داشتم اما الان علاقه و استعداد عجیبی نسبت به رشته ی ریاضی-فیزیک کسب کرده ام. حالا نمیدونم تجربی کجا ریاضی کجا. به نظر شما این عجیب نیست؟

  1. زهرا می گوید

   میگما تو اینو توی یه سایت دیگه هم نوشته بودی ؟

 10. انوک می گوید

  به عنوان یک چپ دست باید بگم عالی بود مقالتون من در. موسقی استعداد زیادی دارم وبا نظرتون نوافقم

 11. زهرا می گوید

  نظریتون عالی بود وجالب اینجاست که من از حرفهای بی منظور اطرافیانم کلی منظور برداشت میکنم

 12. مسعود می گوید

  سلام من چپ دستم ولی خیلی خنگ هستم.

  1. JB می گوید

   چرا آخه یه خورده اعتماد به نفس داشته باش.
   من چپ دست نیستم اما آدم باهاشی هستم
   اما با دست چپ هم خیلی خوب مینویسم.

  2. فریبا می گوید

   داداش گلم خنگی تو ربطی به چپ دستی نداره ،شما کلا تعطیل هستید

 13. fatima می گوید

  با سلام من یک دختر چپ دست هستم
  بسیار به طراحی (هر طراحی دوخت،دکوراسیون منزل،حتی محیط زیست)علاقه دارم و در زمینه تتاتر هم کارمیکنم باهر دوتا دستمم میتونم بنویسم ولی ژنتیک میخونم بسیارم به کارای هنری علاقه مندم
  مقاله تون جالب بود سپاسگذارم.

 14. نننننننن می گوید

  سلام من دست رأستم ومى خوام بگم تمام اينها درحد يك فرضيه است زياد خودتونو نگران نكنيد رأستى من مى خواستم بگم تا حالا دست راست ها يي كه ديدم با هوش بودن مثلا انيشتن يا گدارد همتون مى دونيد كه اينها باهوش بودن

  1. ناشناس می گوید

   خودت چی ؟

 15. ناشناس می گوید

  با سلام انشتین چپ دست بوده نه راست دست

  1. ناشناس می گوید

   احسنت

 16. بهزاد می گوید

  سلام اول از همه از مطالب قابل استفاده و مفید تون تشکر می کنم من چپ دستم از بچگی نقاشی هامو خواهرم می کشید البته با خواهش مادرم ولی وقتی دانشگاه قبول شدم تو کلاس طرحام اول بود کمی استرسم زیاده ولی شکر خدا خیلی خوب تا الان عمل کردم انسان باید خودشو بشناسه و بخودش ایمان داشته باشه برا همه ارزو موفقیت دارمممممممم

 17. مبین می گوید

  سلام خسته نباشید من چپ دست هستم به من میگن اچر فرانسه از هرکاری سر درمیارم الانم برق میخونم الکترونیک ولی یه سوال دارم عصبی بودنم قسمت چپ بودنمه؟

 18. عیسی می گوید

  سلام
  من هم چپ دستم و هم راست دستم، خیلی هم عالیه!

 19. پروانه می گوید

  ناراحتم با این که باهوشن من خوشحالم چپ دستم ولی وضعیت مالی خوبی تدارم

 20. غزاله می گوید

  به نظر من که خودم هم چپ دستم شما اشتباه میکنید

 21. غزاله می گوید

  اشتباه میکنید

 22. الهه ناز می گوید

  عااااااااااالی بود..ممنون از مقاله مفیدتون

 23. JB می گوید

  من چپ دست هارو دوست دارم

  1. hadis می گوید

   اقا مرسی از بابت سایت باحالتون زحمت کشیدین

 24. JB می گوید

  خودم چپ دست نیستم ولی خیلی باهوشم.تازه عکس تعداد زیادی هم دارم.در آینده هم فرد بزرگی میشم.

  1. ایران آتا می گوید

   درود بر شما.

  2. ناشناس می گوید

   باهوشیت از نوشتنت معلومه!!!

 25. JB می گوید

  منظورم استعداد بود
  اشتباهی نوشتم عکس تعداد

 26. میلاد می گوید

  سلام من مقاله شما رو خوندم باید بگم که نظر دیگر دوستان هم خوندم و جالب اینجا بود که 99 درصد کسایی که نظر دادن دقیقا مثل توضیحات شما بودن ؛
  منم دسته چپم
  جالبه بگم که من واقعا موسقی رو دوست دارم و واقعا عاشق هنر هستم میتونم بگم که ساعت ها می تونم به یک تابلو یا عکس خیره بشم و دید گاه های متفاوتی رو برداشت کنم
  و حواستم بگم اتفاقا رشته تحصیلی مهندسی کاپیوتر _ نرم افزار هست
  خواستم بگم مقالت به واقعیت خیلی نزدیکه
  با سپاس فراوان

 27. نسیم می گوید

  من چپ دستم کارشناسی ارشد هنر اسلامی خوندم عاشق کارهای هنریم
  ولی خیلی خیلی بد خطم دوست مون که گفته هندسه 20 می شد منم دقیقا همین طوری بودم به طور باور نکردنی هندسه رو خوب خوب درک میکردم خودم هم نمیدونستم چه طور میشه

 28. مرضی می گوید

  من چپ دستم ویکم متفاوتم نسبت ب اطرافیانم…قدرت درک بالایی دارم حتی خونوادم دربعضی مسائل بامن مشورت میکنن بااینکه16سالمه همه درگفت وگوودرتبادل نظرات فک میکنن خیلی سنم بالاس…علاقه خاصی ب موسیقی دارم ودرسای مفهومی دراولویت علاقمه…خیلی احساساتی هسم وب تمسخرقراردادن دیگران اعتقادی ندارم ولی یه حقیقت تلخ اینه که دیگران وهمسالام اون درکیکه من ازاطراف دارم روندارن واین موضوع باعث شده کمی موردتمسخرقراربگیرم البته من ب وجودخودم اعتقاددارم…خیلی ممنون ازمطالبتون عالی بود بیگ لایــــــــــــــــــــــــــک

 29. ناشناس می گوید

  عالیه ممنونم

 30. محمد می گوید

  با سلام
  من خودم و همسرم و فرزندم چپ دست هستیم
  روی پایان نامه ارشدم که در مورد خوانش پریشی یا تفکرات واگرا در مورد چپ دست هاست میخوام بنویسم
  دوستان چپ دستی دلیل اصلی خصوصیات گفته شده نیست و دلیل اصلی مربوط به نیمکره ی غالب مغز هست که مربوط به نیمکره ی راست در اکثر مواقع(تاکیدم رو اکثر مواقع نه همه) هست اگر ویژگی های نیمکره ی راست رو بخونید بیشتر پی به نکات دقیقتر میشوید البته مسایل بالا اکثرا درست هستند.

 31. سمیر می گوید

  انیشتین چپ دست بوده

 32. سمیر می گوید

  انیشتین چپ دست بوده ها .اول تحقیق کنید بعد نظر بدید

 33. ناشناس می گوید

  سلام
  من چپ دستم
  اما نمي دونم علاقه بسيار زياد من به موسيقي ميتونه ارتباطي به چپ دست بودنم داشته باشه .
  نوشتن و برخي كارهايي كه انجام ميدهم با دست چپ هست و برخي هم با دست راست .
  و اينكه چپ دست ها در مقابله با ترس بيشتر دچار وحشت ميشن .كه البته نظر شخصي من هست .
  و سن مادر هم تاثير گذارهست
  در كل از چپ دست بودنم ناراضي نيستم .
  ممنون

 34. نازنین می گوید

  سلام
  دست چپ هاخیلی خصوصیاتی دارند چون خودم دست چپ بودم این رومیگم
  1 تیک های بعضی ازدست چپ هابرعکس راست دست ها است همین طور نوع ضربدر زدن میگین نه مقایسه کنید

 35. aaaaaaa می گوید

  یاشاسن چپ دست لر

 36. مینا می گوید

  منم چپ دستم…هنر خوندم و عاشق هنرم…منم فکر میکنم شیزوفرنی و تفکرات واگرا یکی از خصوصیاتمه…چیزهایی که گفتین همه رو تو خودم می بینم…اما حس میکنم بقیه کمتر می تونن رفتار یه چپ دست و درک کنن…خوشحالم که چپ دستی ارثیه و بچم ممکنه چپ دست بشه:)

 37. sanaz می گوید

  سلام و خسته نباشید…منم یک نفر از 10 درصد هستم و از این بابت خوشحالم…متن بالا رو خوندم ولی نمیدونم چرا هوش بالایی که شما از اون حرف زدید من ندارم

 38. کیمیا می گوید

  منم چپ دست راست دستن اقا اصا ناشناخته ام عممم همینطوره با چپ کار میکنیم با راست فقط مینویسیم

 39. (|@1!|/\| می گوید

  سلام
  من هم چپ دست هستم وبابت چپ دست بودن ام خیلی خوشحالم به موسیقی علاقه زیادی دارم.من وداداشم چپ دستیم درحالیکه توی فامیلامون چپ دست نداریم.سرعت نوشتنم توی تمرینات و همچنین سرعت خوندنم خیلی زیاده.
  تو بچگیم بادست چپم غذا میخوردم وبا همین دست هم سلام میدادم.اما با زور منو وادار به انجام این کارها با دست راست میکردن حتی نوشتن الان همه این کارارو با دست راست انجام میدم ولی هنوز با دست چپم مینویسم.
  راستی شما چپ دستا هم مث من بدخط وعصبی هستین آخه هر چپ دستی رو که میشناسم بدخطن وعصبی

 40. (|@1!|/\| می گوید

  سلام
  من هم چپ دست هستم وبابت چپ دست بودن ام خیلی خوشحالم به موسیقی علاقه زیادی دارم.من وداداشم چپ دستیم درحالیکه توی فامیلامون چپ دست نداریم.سرعت نوشتنم توی تمرینات و همچنین سرعت خوندنم خیلی زیاده.
  تو بچگیم بادست چپم غذا میخوردم وبا همین دست هم سلام میدادم.اما با زور منو وادار به انجام این کارها با دست راست میکردن حتی نوشتن الان همه این کارارو با دست راست انجام میدم ولی هنوز با دست چپم مینویسم.
  راستی شما چپ دستا هم مث من بدخط وعصبی هستین آخه هر چپ دستی رو که میشناسم بدخطن وعصبی

 41. انی می گوید

  به عنوان یک چپ دست و اینکه قرار بود اطلاعاتی از چپ دست بودن به استاد ارائه بده ممنونم

 42. gd می گوید

  man har do dastam

 43. مری می گوید

  سلام…چپ دستها اغلب موهاشون حالت داره

  1. ناشناس می گوید

   یعنی رونالدو چپ دسته؟!!

 44. زهرا می گوید

  ما چپ دسستا مخییییییییم

 45. shirmohammadi می گوید

  من چپ دستم ولی هیچ علاقه ای به هنر ندارم
  عاشق نقد و بررسی چیز های مختلفم
  و همچنین یک دوستار واقعی علم و تکنولوژی

 46. ناشناس می گوید

  سلام من چب دستم با تمام نظریاتتون موافقم .چب دستی عالیه

 47. طراحی سایت می گوید

  وقتی پینگ پنگ بازی میکنم همیشه مجبورم توپ ها رو از سمت راست خودم برگردونم (بک هند) به تدریج تونستم بک هند های بهتری بزنم. ولی پاشنه آشیل راست دست ها بک هنده که برای چپ دست ها که به سمت مخالف میزنن یک مزیت محسوب میشه

 48. اميد ابراهيميان می گوید

  دیدگاه:جالب بود
  از همه جالب تر برام درک موسيقيه افراد چپ دست بود!
  يني که افراد چپ دست اگه يه موسيقي براشون پخش کني ميتونن جز به جز اون نوت هارو تشخيص بدن
  من هم چپ دست هستم درواقع ويالون کار ميکنم
  برا گرفتن آرشه در اوايل يادگيري سخت بود ولي به تدريج فهميدم نيم کره ي چپم قادر به بهتر فرمان دادن به دست راستم رو داره

  برا همين به چپ دست بودن افتخار ميکنم

 49. ساری می گوید

  امیرحسین رستمی بازیگرموردعلاقه منه ومربی تنیسه من عاشق موسیقیم وپیانو ورشته ی ورزشیم بدمینتونه ماچپ دستا خیلی باحالیم اره اینجوریاست

 50. طراحی سایت شیراز می گوید

  جالب بود

 51. ملایی می گوید

  سلام

  مرسی از مطالبتون

 52. ملایی می گوید

  مرسی از مطلبتون

 53. مینا می گوید

  منم چپ دستمممممم

  1. دینا می گوید

   منم چپ دستم و این خییییییلی خوبه

 54. زهره می گوید

  منم چپ دستم و باهوش ولی به هر کی میگم اثبات شده چپ دستا باهوشن قبول نمیکنن.مطالبتون عالی بود.
  در ضمن وسایل اشپزخونه همه واسه راست دستا درست شده ما چپ دستا اذیت میشیم….

  1. هشتمین نظر می گوید

   چون نیم کره راست که مربوطه به حساب و هندسه واسه همین.

 55. خدیجه می گوید

  منم چپ دست هستم. عاشق هنرم و به قول اطرافیانم خیلی با سلیقه.

 56. بهرامی می گوید

  سایت خوبی دارید ممنون از شما.

 57. سمانه می گوید

  سلام من راست دست هستم ولی باور می کنم

 58. hassan می گوید

  اينكه ادم حداقل تو دنيا جز اون 10% خاص مردم باشه،خودش ي كيفي داره كه هيج راست دستي نميتونه بفهمه…منم يه چپ دستم…هورااااااا

  1. محمد می گوید

   دقیقا ??? من چپ دستم و افتخار میکنم #خاص ?

 59. چپ دست کوشا،ثروتمند،موفق و...(منظورم همه چپ دستا) می گوید

  ما10%جهان رو تشکیل میدیم (به نظرم این خوبه) این یعنی متفاوت بودن.
  مهم نیست ما کمیم مهم اینکه باور داریم باهوشیم،پر استعدادیم و….
  مهم اینکه ما باور داریم دنیا رو با این دستای چپمون میسازیم.
  دمه هر چی چپ دسته گرم.
  منم یکی مثل خدتونم باهوشو پر از استعداد.
  قربون همتون…..

  1. ناشناس می گوید

   لاااااایک

  2. یه بنده خدا می گوید

   لایک دمت جیز

 60. پارمیس می گوید

  ممنونم اطلاعات بسیار خوبی بود

 61. سرباز گمنام می گوید

  اینایی که نوشتم همه چپ دستن!

  گوگوش ، شهاب حسینی ، بهنوش بختیاری ، شهرام حقیقت دوست ، حامد کمیلی ، لاله اسکندری ، شیلا خداداد ، زیبا بروفه ، ریما رامین فر ، نوشاد عالمیان (نماینده تنیس روی میز ایران در المپیک لندن)، سعید شایسته ، رامبد جوان ، پریسا ساوجی (مجری من و تو پلاس) ، علیرضا نیکبخت ، علیرضا منصوریان ، محسن تنابنده ، مهران غفوریان ، آيدين بناب ، مهندس زاهد توکلی

  1. یه چپ دست می گوید

   دیدگاه*محسن افشانی هم چپ دسته

  2. محمد می گوید

   اقا رامبد راست دسته

 62. فاطمه می گوید

  منم چپ دستم به خودمو بقیه افتخار میکنمممممم

 63. فاطمه می گوید

  خودمو خودتونو دوس دارم چون خاصیم

 64. ستایش می گوید

  من و برادرم چپ دستیم تویه دنیا همه ی وسایل برای راست دست ها درست شده و هیشکی ما رو نمیتونه درک کنه جز خودمون من موقع امتحاایی ک طولانی هستن چون صندلی چپ دست نیست هم کمر درد هم گردن درد میگیرم و خیلی مثالایه دیگ ولی من امید وارم که ما چپ دستا حداقل به فکر خودمون باشیم و سعی کنیم وسایلی برای خودمون بسازیم ما خلاقیم پس میتونیم فقط کافیه بخوایم

 65. فاطمه خانوم می گوید

  وایییییی من چنگده عاشق خودم شدم????

 66. طراحی سایت می گوید

  جالب بود مرسی

 67. سمیه می گوید

  خیلی ممنون از اطلاعاتتون

 68. نگین می گوید

  منم چپ دستم…
  و به نظرم این خیلی خوبه!!!

 69. نیما می گوید

  چپ دستم و مدرس خوشنویسی… ممنونم از مطالب خوبتون

 70. میلاد می گوید

  منم چپ دستم وخیلی باهوش با استعداد خصوصا توی رشتهای ورزشی و دیجیتالی

 71. مهشید می گوید

  من خیلی خیلی خوشحالم که چپ دست هستم من پیشنهاد میکنم یکی یکم صندلی چپ دست توی این مدرسه ها بزاره آخه ما چپ دستا چه گناهی داریم که چپ دستیم من تو یه مدرسه ها خیلی سختمه که باید رویه صندلی راست دست ها بشینم دم هرچی دست چپ گرم✌???❤???

 72. زهرا شایسته می گوید

  سلام به همگی.من به چپ دستیم و باهوش بودنم افتخار میکنم.ما نسبت به بقیه افراد جامعه برتر و خاص تر هستیم.ولی کسی تو جامعه مارو در نظر نگرفته.امیدوارم هممون به درجاتی مثل دانشمندان و افراد مشهور چپ دست برسیم.دوستوووووون دارم.

 73. ناشناس می گوید

  عاشق چپپول بودن خودمم همین که خاصی یعنی هنرمندی

 74. ابراهیم می گوید

  سلام من هم چپ دست هستم و خیلی خوشحالم
  ما واقعا باهوشیم من در رشته مهندسی برق تحصیل میکنم و برای دکترا دارم میرم المان.
  فقط خواستم بدونید که در دوره و مقطعی از زندگی من به خاطر شرایط بد خانوادگی فکر میکردم هیچ هوش و استعدادی ندارم و یه کارگر ساختمون بودم و حالا با یاری خداوند دارم میرم المان .
  هیچوقت نا امید نشید دوستان.
  تا لحظه ای که نفس میکشید مبارزه کنید

 75. مهران می گوید

  سلام خسته نباشین من تمرکزم رو دست چپمه ولی واسه شوت کردن توپ با راست شوت میزنم و از طرفی با دست راست چیزی رو پرت میکنم و واسه غذا خوردن با دست چپ راحت ترم لطفا اگه اطلاعاتی در این زمینه دراین لطف کنین قرار بدین که استفاده کنیم

  1. ShaYan می گوید

   منم اینطوریم ?

 76. شهرام می گوید

  من.یک انسان هستم.وبعد با دست چپ نگارش میکنم .و یک مخترع .برایم چپ وراست فرقی نمیکند فقط ارزو دارم راه مستقیم را گم نکنم درود بر شما عزیزان دل

 77. مجی می گوید

  من خودم دست چپم با دست راستمم می نویسم اصلا با دو دست می توان همزمان یه چی رو برعکس بنویسم ولی اصلا از,نظر,حافظه تغییر نکردم اصلا باهوش نیستم

 78. حمیده می گوید

  سلام من چپ دستم .احساس میکنم ازنظرحسی خیلی قوی هستم.عاشق نقاشی………اینکه وسایلی که کارمیکنیم بیشتربرای راست دستهاست چندان اشکالی نداره همینکه جزو۱۰℅جمعیت هستیم که مواردخاصی داریم خوشحالم:-)

 79. فتح اله می گوید

  فتل خوشنویس
  منم چپ دست هستم

 80. سینا می گوید

  سینا از خرم آباد خوش حال هستم که با هوش هستم روز همه ی چپ دست ها مبارک

 81. چپ دست می گوید

  به افتخار هممون

 82. فاطمه می گوید

  من هم دست چپ هستم وازاین بابت خیلی خوشحالم

 83. ناشناس می گوید

  منم چپ دستمو واقعا همه چیز برای راست دست ها درست شده و حتی صندلیا که خیلی چپ دست هارو اذیت میکنه اما چپ دست بودن هم خیلی خوبه
  راستی روزمون مبارک.

 84. حبیب سلیمی می گوید

  سلام منم چپ دستم و خطم خیلی خوشه بخاطرخوش خطیم در خدمت سربازی هم جای خوبی بودم.خودمم زرنگم در همه جا.درس وکاروزندگیم.چپ دستها کنجکاو هستن.

 85. ناشناس می گوید

  سلام.منم چپ دست هستم.اطرافیانم از کودکی معتقد به باهوشی زیاد من بودند.از 5 سالگی بدون آموزش رسمی روزنامه می خوندم.با شناختی که از اطرافیانم دارم به نظرم چپ دست ها قدرت تحلیل بالایی دارند و مدیران موفقی هستند

 86. منیر سادات می گوید

  منم چپ دستم البته فقط در نوشتن با دست راست مینویسم اونم به دلیل اینکه وقتی رفتم دبستان وقلمو با دست چپ گرفتم با دعوای معلم کلاس اولم روبه رو شدم و تحت فشار شدید ی قرار گرفتم البته بقیه ی کارها رو نمی تونم با دست راست انجام بدم البته نوشتن را هم با دست چپ می تونم بنویسم من الان پنجاهودو سالمه

 87. MaryaM می گوید

  منم چپ دستم ….و به خودموهمه ی چپ دستام افتخار میکنم……

 88. آناهیتا می گوید

  سلام دوستان?
  من هیچوقت نفهمیدم که چپ دستم یا راست دست چون با جفت دستام مینویسم و کارامو انجام میدم و هیچ فرقی نمیکنن برام و با هر دو دست خوش نویسی میکنم ،،هوش خوبی هم دارم و همیشه موفق بودم و الان هم تو مدارس تیزهوشان درس میخونم و تمام ویژگی راست مغز ها و چپ مغز ها رو با هم دارم و چند بار هم ازم تست گرفتن نتیجه این بوده که نیمکره های مغزم برابرن میگن 90%مردم راست دست هستند و 10%چپ دست اما جایی ننوشتن که چند درصد از هر دو دست استفاده میکنن کسی اگه میدونه لطفا اطلاع بده لطفا .
  ممنون

 89. سید می گوید

  سلام به هم نوع های خودم.منم چپ دستم.

  موسوی

 90. پژمان می گوید

  چپ دستا استعداد زیادی در lucid dream یا همون خواب روشن یا برونفکنی دارن . برای راست دست ممکن با تمرین 8 سال زمان ببره اما برای چپ دست 1 شاید سه ماه زمان ببره .همچنین قوه تخیل قوی و رنگی .

  1. روشنک می گوید

   درسته من چپ دستم و ld رو تجربه میکنم وبه یاد میارم ….باید بگم این استعداد بسیار شیرین و لذت بخشه فقط الان برای بیشتر کردن مدت خواب دیدنم نیاز به تمرین دارم …اقای پژمان کاش بودید و اطلاعات بیشتری رو در اختیارمون قرار میدادین

 91. على می گوید

  ههههه

 92. على می گوید

  من چپ دستم تو ي مجموعه اى مدير يكى از فروشگاهام هميشه فروشگاه من بهترينه از همه لحاظ دم خودمون گرم

 93. اميد جزاني شراهي می گوید

  منم جب دستم واقعا درسته

  1. M.GH می گوید

   من دست راستم . خوشگلم . نابغه ام . حافظه ام عالیه . در تمام زندگی تیز هستم . با اخلاق هستم . همه منودوست دارن. البته طی سه ماه موفق شدم چپ هم بشم. اهل روستای دوست اباد واقع در استان خراسان جنوبی هستم

 94. pishva می گوید

  من هم دست چپم هم پا چپ، چشم چپم بر چشم راستم غالبه
  و کاملا از این موضوع راضیم?

 95. ...... می گوید

  منم چپ دستم تو تیز هوشانم درس میخونم اما ایهاالناس استعداد و هوش بدون تلاش و پشتکار یعنی صفرررر

 96. سارا می گوید

  چه طوریه که من راست دستم ولی از لحاظ کارهای هنری یا خلاقیت از هرچی چپ دست که دیدم بهتر بودم؟

 97. امین می گوید

  منم چپ دستم و عاشق این ویژگی ام

 98. مهسان می گوید

  من از بچگی با هر دو دستم مینویسم یعنی هم چپ خوب مینویسم هم راست الان من جزء کدوم دسته هستم؟

 99. علی می گوید

  خخخخخ من هم دست چپ هستم هم پا چپ خدایا ممنونم ازت نوکرتم ماخیلی خاصیم ولی راستشو بگم من زرنگ نیستم ولی توی فوتبال وطراحی دوستام منو نابغه صدا میکنن

 100. امین می گوید

  منم چپ دستم .پس منتظر شنیدن اسمم تو گینس باشید

 101. setare می گوید

  چپ دست بودن به چیز دیگس منم افتخارمیکنم که چپ دستم???????

 102. شقایق می گوید

  سلام دوست عزیز،منم یه چپ دستم که همیشه باید به دیگران ثابت کنم که چپ دستم؟؟؟!!!آخه من درکودکی وموقعی که تازه۶سالم بود وبه کلاس اول میرفتم پدرم به زوروباکتک منو راست دست کرد روزهای وحشتناکی بود قلبم به درد میاد وقتی یادم میاد ،البته بعدها ادم موفقی شدم وکارشناسب دارم ولی احساس پیکنم قابلیتام خیلی بیشتربود ،مقالتونو خوندم تاببینم اینکارچه اثر بدی داره که درموردش ننوشته بودید راستی همونطور که گفتید منم عاشق نقاشیم ،حالا دخترم هم چپ دسته ودلم پیخاد بهترین نقاش دنیا بشه به جای خودم

 103. مسی می گوید

  دیدگاه چپ دست بودن علامت شیطانه خوشحال باشید :-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-)

 104. Moein می گوید

  منم چپ دستم و به خودم افتخار میکنم مهدی جزو۱۰٪هستم وباهوشم وخاس

  #خاس?

 105. Moein می گوید

  اینایی کن

  میگم چپ دستن

  انیشتین اوباما آنجلینای جولی لئوناردو داوینچی نیوتون چارلی چاپلین و…………………

 106. علیرضا می گوید

  سلام.. من چپ دستم.. یکم با خودم درگیرم.. احساساتم به هیچ عنوان قابل کنترل نیست و این موضوع منو خسته کرده.. پیش روانشناس هم رفتم ولی کاری از پیش نبرد.. چکار کنم؟

 107. سوگند می گوید

  سوگند
  منم چپ دستم و احساس غرور میکنم وقتی این مطالبو میخونم ممنونم?

 108. فاطمه می گوید

  سلام من خییییییییییلی خوش حالم که چپ دستم ..ما تو خونوادمون ۳نفر چپ دستیم…این اطلاعات هم خیلی جالب بود ممنون

 109. سینا می گوید

  منم چپ دستم .وبه خودم افتخار میکنم ک چپ دستم .

 110. ئاوات می گوید

  سلام منم چپ دستم و یک مسلمان هستم و شیطان پرست نیستم و بیشتر حرفایی که تو این سایت گذاشتن مزخرفاتی بیش نیستن

 111. ئاوات می گوید

  تازه احساساتی شدن و تند خو شدن چه ربطی به دست چپ بودن داره اینا همش ربط به محیط داره شرایط محیطتون رو تغییر بدین نشد ترکش کنین دیگه چه ربطی داره به دست چپ واینکه اغا به خودش افتخار میکنه که چپ دسته حههههه

 112. مهشید می گوید

  سلام منم دست چپم .ممنون از اطلاعاتتون .وقتی این مطالبو می خونم احساس غرور می کنم که تو دنیا کم هستیم

 113. بنجامین می گوید

  منم چپ دستم . اما نه پدرم نه مادرم و نه پدر و مادرشون و نه هیییییییییییییچ کس دیگه تو خونوادم چپ دست نیست؟ الان این باید ربطی به ژن داشته باشه؟ اما اینم میدونم ژن میتونه به 72 نسل بعدشم انتقال پیدا کنه . اما احتمال سر راهی بودنم بیش تر از اون 72 هست. یاااااااااااا قرآن

 114. ناشناس می گوید

  مفتخرم پس?

 115. مهلا می گوید

  من راست دستم خیلی دوست دارم که چپ دست بشم چند روزه که دارم تمرین میکنم با دست چپ بنویسم خیلی جالبه ولی از اینکه راست دستم ناراحتم? چپ‌‌‌‌‌پپپپپپ‌‌‌