چپ دست ها به بهشت نمی‌روند!

کسی نمی‌تواند منکر این قضیه شود که چپ دست‌ها آدم‌های عجیبی هستند.

اینکه چرا افراد چپ دست یا راست دست می‌شوند، برای محققان چندان واضح نیست. برخی می‌گویند به خاطر همکاری پیچیده ژن‌ها و محیط افراد ممکن است چپ دست یا راست دست شوند.

چپ دست‌ها حدود 10 درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند. اما رک و پوست کنده بگویم، به نظر می‌رسد جامعه آنها را فراموش کرده است. اسباب و ابزارها معمولا برای راست دست‌ها ارگونومیک هستند، میز، وسایل آشپزخانه و حتی ابزارهای دیجیتال امروزی معمولا برای یک راست دست مناسب‌تر هستند. پس شاید بد نباشد که حداقل روزی از سال را روز جهانی چپ‌دست‌ها بدانیم و در این روز به چپ دست‌ها تبریک بگوییم!

چند واقعیت علمی در مورد چپ دست‌ها که بهتر است همین حالا بدانید:

1. چپ دست‌ها صحبت‌های شما را طور دیگری می‌شنوند!

پژوهشی در مرکز پزشکی دانشگاه جورج تاون نشان داده است که افرادی که از دست چپ خود استفاده می‌کنند، تغییرات سریع صدا را راحت‌تر از افرادی که از دست راست خود استفاده می‌کنند، می‌شنوند. محققان این مرکز در سال 2012، با انجام مطالعاتی نشان دادند که نیمکره چپ و راست مغز برای شنیدن صداهای مختلف تخصص خاصی دارند. نیم‌کره چپ، که کنترل دست راست را در اختیار دارد، تمایل به تغییر سریع صداها دارد. (مانند صداهای صامت) در حالی که نیمکره راست، که کنترل دست چپ را دارد، تمایل به تغییر آهسته صداها دارد. (مانند هجاهای مصوت و یا با دانگ بالا).

اگر شما در حال تکان دادن پرچم ایران به سخنان یکی از نامزد‌های ریاست جمهوری گوش دهید، وقتی که پرچم را با دست راست و یا چپ بگیرید، سخنرانی نامزد انتخاباتی برایتان متفاوت خواهد بود. این تحقیق در نهایت می‌تواند در درمان بهتر اختلالات زبانی و سکته مغزی کمک کند.

2. چپ‌دست‌ها در میان انسان‌های نخستین نیز در اقلیت بودند!

در اقلیت بودن چپ دست‌ها پدیده‌ای مربوط به زمان حال نیست. اینکه اکثریت افراد راست‌دست هستند به بیش از 500,000 سال پیش برمی‌گردد.

محققان دانشگاه کانزاس به تازگی به مطالعه‌ای درباره این موضوع پرداختند. آنها به مطالعه فسیل دندان انسان‌های باستان پرداختند. نتایج کلی این تحقیق که در مجله Laterality منتشر شد، نشان داد که زمانی که پدرِ پدرِ پدرِ پدرِ … {تا جایی که دوست دارید ادامه دهید!} پدربزرگ شما وقتی حیوانات را شکار و آماده خوردن می‌کردند؛ آنها گوشت را با یک دست برمی‌داشتند و آن را در طرف دیگر دهان خود قرار می‌دادند. با بررسی محل ساییدگی و شکستگی دندان‌های اجدادمان دانشمندان قادر هستند که پی ببرند که آیا اجداد ما اغلب چپ دست بودند یا راست دست؟

دکتر David Frayer می‌گوید انسان‌های اولیه نیز اغلب راست دست بودند.

3چپ دست. چپ‌دست یا راست‌دست بودن شما ممکن است در سلامتی شما موثر باشد!

تنها حدود 10 درصد از افراد چپ دست هستند. اما حدود 20 درصد از افراد مبتلا به شیزوفرنی اغلب از دست چپ خود استفاده می‌کنند.

آیا این تصادفی است؟ احتمالا نه، دانشمندان می‌گویند، احتمال ابتلا به دیسلکسیا ، ADHD و برخی از اختلالات خلقی در افراد چپ دست بیشتر است.

با این حال، چپ دست‌ها ممکن است در شرایط بهداشتی و سلامتی دیگری شانس داشته باشند: نتایج یک نظرسنجی که بیش از 1.4 میلیون شرکت کننده داشت، نشان داد که نسبت افراد چپ دست مبتلا به التهاب مفاصل و زخم‌ها نسبت به راست دست‌ها کمتر است.

4. چپ دستان هنرمندان بهتری هستند!

احتمالا شما هم چپ دستانی را دیده اید که در مورد قدرت خلاقیت خود لاف بزنند. اما باید بگویم این واقعیت دارد.

با توجه به تحقیق منتشر شده در American Journal of Psychology، شواهدی وجود دارد که افراد چپ دست، حداقل در یک سطح کوچکی خلاقیت بالاتری نسبت به راست دست‌ها دارند. آنها در تفکر واگرا بهتر عمل می‌کنند و برای تولید ایده به بررسی بسیاری از راه‌حل‌های ممکن می‌پردازند.

بررسی که از بیش از 2,000 فرد چپ دست، راست دست و شرکت کنندگانی که از هر دو دست خود به طور معمول استفاده می‌کردند، انجام گرفت؛ نشان داد که چپ دست‌ها تمایل بیشتری به پیدا کردن مشاغلی در رابطه با هنر، موسیقی، ورزش و رشته‌های مرتبط با فن‌آوری اطلاعات دارند.

اما همچنین ممکن است آنها حقوق پایین‌تری داشته باشند: در همان بررسی مشخص شد که حقوق متوسط افراد چپ دست 10% از حقوق راست دست‌ها کمتر است.

5. چپ دستی، تهدید یا فرصتی برای رقیبان؟!

افسانه گلف فیل مایکلسون، تک ستاره تنیس رافائل نادال، قهرمان بوکس اسکار دلا هویا – آیا می‌دانید که چند نفر از ستاره‌های ورزشی مورد علاقه شما چپ دست هستند؟

ریک اسمیتز نویسنده کتابی با عنوان “پازل چپ‌دستان” در رابطه با مزیت چپ دست بودن در ورزش‌هایی که دو تن با یکدیگر روبرو می‌شوند، مانند تنیس، بوکس و بیس بال نوشته است. نویسنده به این واقعیت اشاره می‌کند که ورزشکاران چپ دست فرصت‌های زیادی را برای تمرین بر روی نقاط ضعف حریفان راست دست خود دارند و البته بالعکس.

شما در مورد چپ دست‌ها چه چیزهایی شنیده و یا تجربه کرده‌اید؟ به عنوان یک راست دست غیرمتعصب که با هر دو دست این پست را تایپ کردم، خوشحال می‌شوم نظرات شما را هم در این‌باره بشنوم.