روتان (چپ) و الن (با مدلی که بزرگترین هواپیمای جهان) دسامبر 2011 در یک کنفرانس مطبوعاتی در سیاتل، از پروژه استراتولانچ رونمایی کردند.

تاریخچه ی به دست آمده

در اوایل فوریه یک جفت 747 از خطوط هواپیمایی ایالات متحده از ویکتورویل، کالیفرنیا در فرودگاه Mojave بر زمین نشست. آنها دست نخورده و سالم نخواهند ماند. این دو هواپیما تکه تکه خواهند شد و قطعاتشان دوباره برای مدل نخستین استراتولانچ مورد استفاده قرار خواهد گرفت، که شامل شش موتوری است که بر روی بال­های سیمرغ نصب می شوند. همچنین مهندسان چرخ­های هواپیماهای مسافربری را اوراق خواهند کرد.

اسکلت سیمرغ جدید و ساخته شده از الیاف کربنی خواهد بود. مهندسان هوافضا در حال به پایان رساندن آن طرح در اداره مهندسی اسکیلد در آشیانه 78 در موهاوی هستند. کوین مایکی ، معاون اجرایی اسکیلد می گوید: “ما با هواپیماهایی که ازآن اسکیلد هستند رشد می­کنیم جایی که شما 10 نفر از دوستانتان را صدا می­زنید که ‘من امروز می­خواهم این بال را اضافه کنم.’ ساخت هواپیمایی در این اندازه بیش از یک چالش منطقی از نوع کشتی سازی است.” بنابراین جرثقیل­ها و پایه­ها سفارش روز خواهند بود.

سیمرغ حتی توسط خالقانش زیبا قلمداد نمی­شود. جوزف رودی مدیر برنامه اسکیلد می­گوید “ما همه بچه­های هواپیما هستیم، ما عاشق شکل­های چشمگیر و تمام عیار هستیم، اما کار این هواپیما این نیست (زیبایی چندان مهم نیست)، کار آن حمل و پرتاب این موشک است.”

مهندس و خلبان آزمایشی دوگ شین جانشین روتان به عنوان رئیس اسکیلد، می‌گوید “تیم (استراتولانچ) تا آنجا که ممکن است بخش­های پوشش الیاف کربنی یکسان خواهد ساخت. چنانچه به محصولاتمان نگاهی بیندازید، می­بینید که بسیار غیر معمولی است که هیچ یک از بخش­های مجاور وسیله نقلیه از علم مهندسی متعارف برخوردار نیست.” با پهلوهای مسطح و صاف بدنه ی هواپیما، اسکیلد می­تواند صفحات و قسمت همسان را برای تقریبا هر کجای هواپیما مورد استفاده قرار دهد.

با توجه به میل شدید روتن برای نخستین فضانوردی -با هواپیمایی که بر اساس طرح­های او ایجاد شده و از چندین رکورد دنیا برخوردار است – آنچه که مورد ظن و تردید است اینکه او تا حدی به این دلیل به پروژه استراتولانچ ملحق شد زیرا به او جایگاهی در بالاترین درجه در پوشش  آخرین کارش می­دهد. اما روتن شدیدا با چنین دیدگاهی مخالف است و می گوید: “چه دلپذیر خواهد بود که مجبور نباشی بزرگترین هواپیمای دنیا را تنها برای انجام ماموریت استراتولانچ بسازی.”