Take a fresh look at your lifestyle.

تاریخچه استراتولانچ بزرگترین هواپیمای جهان – بخش چهارم

روتان (چپ) و الن (با مدلی که بزرگترین هواپیمای جهان) دسامبر 2011 در یک کنفرانس مطبوعاتی در سیاتل، از پروژه استراتولانچ رونمایی کردند.

تاریخچه ی به دست آمده

در اوایل فوریه یک جفت 747 از خطوط هواپیمایی ایالات متحده از ویکتورویل، کالیفرنیا در فرودگاه Mojave بر زمین نشست. آنها دست نخورده و سالم نخواهند ماند. این دو هواپیما تکه تکه خواهند شد و قطعاتشان دوباره برای مدل نخستین استراتولانچ مورد استفاده قرار خواهد گرفت، که شامل شش موتوری است که بر روی بال­های سیمرغ نصب می شوند. همچنین مهندسان چرخ­های هواپیماهای مسافربری را اوراق خواهند کرد.

اسکلت سیمرغ جدید و ساخته شده از الیاف کربنی خواهد بود. مهندسان هوافضا در حال به پایان رساندن آن طرح در اداره مهندسی اسکیلد در آشیانه 78 در موهاوی هستند. کوین مایکی ، معاون اجرایی اسکیلد می گوید: “ما با هواپیماهایی که ازآن اسکیلد هستند رشد می­کنیم جایی که شما 10 نفر از دوستانتان را صدا می­زنید که ‘من امروز می­خواهم این بال را اضافه کنم.’ ساخت هواپیمایی در این اندازه بیش از یک چالش منطقی از نوع کشتی سازی است.” بنابراین جرثقیل­ها و پایه­ها سفارش روز خواهند بود.

سیمرغ حتی توسط خالقانش زیبا قلمداد نمی­شود. جوزف رودی مدیر برنامه اسکیلد می­گوید “ما همه بچه­های هواپیما هستیم، ما عاشق شکل­های چشمگیر و تمام عیار هستیم، اما کار این هواپیما این نیست (زیبایی چندان مهم نیست)، کار آن حمل و پرتاب این موشک است.”

مهندس و خلبان آزمایشی دوگ شین جانشین روتان به عنوان رئیس اسکیلد، می‌گوید “تیم (استراتولانچ) تا آنجا که ممکن است بخش­های پوشش الیاف کربنی یکسان خواهد ساخت. چنانچه به محصولاتمان نگاهی بیندازید، می­بینید که بسیار غیر معمولی است که هیچ یک از بخش­های مجاور وسیله نقلیه از علم مهندسی متعارف برخوردار نیست.” با پهلوهای مسطح و صاف بدنه ی هواپیما، اسکیلد می­تواند صفحات و قسمت همسان را برای تقریبا هر کجای هواپیما مورد استفاده قرار دهد.

با توجه به میل شدید روتن برای نخستین فضانوردی -با هواپیمایی که بر اساس طرح­های او ایجاد شده و از چندین رکورد دنیا برخوردار است – آنچه که مورد ظن و تردید است اینکه او تا حدی به این دلیل به پروژه استراتولانچ ملحق شد زیرا به او جایگاهی در بالاترین درجه در پوشش  آخرین کارش می­دهد. اما روتن شدیدا با چنین دیدگاهی مخالف است و می گوید: “چه دلپذیر خواهد بود که مجبور نباشی بزرگترین هواپیمای دنیا را تنها برای انجام ماموریت استراتولانچ بسازی.”

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بدون نظر
 1. مبین می گوید

  سلام از تورتک با سایت خوبتون آشنا شدم. خیلی سایت قشنگی دارید امیدوارم که همیشه موفق باشید

  1. ایران آتا می گوید

   این مایه افتخار ماست که رضایت خوانندگان وبگاه مان را بدست آوریم.
   با سپاس از اینکه دیدگاه تان را ابراز داشتید.

 2. علی خاکپور می گوید

  مطالبی شگرف در این مجله پدید آوردید.متشکر.