امروز (اول آوریل) گوگل از نسخه بتای یکی از سرویس‌های جستوجوی وب خود به نام Google Nose رونمایی کرد. با استفاده از این سرویس که در حالت آزمایشی به سر می‌رود کاربران وب در سراسر جهان قادر خواهند بود تا از حس بویایی خود برای رسیدن به نتیجه مطلوب خود در جستوجوها استفاده کنند.

تاکنون گوگل در پایگاه داده بویایی خود بیش از 1.5 میلیون بو مرتبط با عبارات جستوجوی پرطرفدار را ذخیره سازی کرده است .

هم اکنون گوشی‌های هوشمند اندروید نیز به این قابلیت مجهز هستند و نیز قدرت و قابلیت‌های این سرویس جدید گوگل در اختیار دیگر سرویس‌های گوگل نیز قرار می‌گیرد. خودروهای بدون سرنشین گوگل با بوییدن خیابان‌ها و آنالیز بو خواهند توانست مسیر خود را دقیق‌تر تشخیص دهند. در ویدئوهای یوتیوب شاهد زیرنویس‌های بودار خواهیم بود و تبلیغات بودار در جستوجوها به نمایش درخواهد آمد.

طراحان و توسعه دهندگان وب نیز باید با توجه به الگوریتم‌های بودار گوگل به بهینه سازی صفحات وب و قراردادن تگ‌های بودار بپردازند. گوگل امیدوار است با بهره گیری از فناوری‌های جدید تعاملی فراتر از حس‌ها را برای کاربران به ارمغان آورد.

برای آزمودن Google nose می‌توانید با بوی سگِ آب کشیده شروع کنید و برای استنشاق بوی آن تا جایی که می‌توانید بینی خود را به صفحه نمایش نزدیک کنید و Enter را فشار دهید.