عادت‌های مطالعه برای والدین

کم کم به خرداد ماه نزدیک می‌شویم و تلاش دانش آموزان و دانشجویان برای درس خواندن نیز بیشتر می‌شود. زمان آن رسیده است که به فرزندان‌تان نشان دهید که استرس نباید جزئی طبیعی از درس خواندن باشد. درواقع، شما می‌توانید استرسی که فرزندتان و همچنین شما در این موقع از سال دارید را با این هشت عادت‌ ضروری مطالعه از بین ببرید.

  1. برنامه روتین ایجاد کنید

اولین کاری که برای نظم دادن به مطالعات باید انجام دهید، برنامه‌ریزی است. نوجوانان وقتی یک برنامه روتین داشته باشند، بهتر کار می‌کنند اما باید برنامه‌ای باشد که برای آنها مناسب است.

  1. معلم مدیریت زمان شوید

دانش آموزان مسئولیت‌های زیادی در حوزه آکادمیک، کلاس‌های اضافی، آمادگی برای دانشگاه و همچنین زندگی اجتماعی دارند که باید مدیریت کنند. یک یادآور بصری در مورد “نمای کلی کار” مثل یک تقویم آنلاین یا یک وایت برد می‌تواند به فرزند شما کمک کند تا زمانش را متعادل کند. حتماً قسمت‌های مربوط به تکالیف هر شب را مشخص کنید تا فرزندتان بفهمد در چه زمان‌هایی وقت آزاد دارد.

  1. یک قدم به عقب برگردید

کمک کردن زیاد از حد وسوسه برانگیز است. (مخصوصاً اگر شما شاگرد اول جبر باشید) اشکالی ندارد که یک سوال نمونه با فرزندتان حل کنید تا آن را یاد بگیرد اما تفاوت “کمک کردن” با انجام دادن 3 تا از 4 مسئله را بدانید. خیلی زود ممکن است این شما باشید که تکالیف را حل می‌کنید!

  1. سخت نگیرید

لازم نیست که برنامه روتین یکنواخت باشد. اگر دختر شما یک یادگیرنده بصری است، از اینترنت کمک بگیرید و ویدئویی پیدا کنید که بتواند به او کمک کند. یا اگر فرزند شما در حال درس خواندن است و باید فرمول‌ها را برای یک امتحان حفظ کند، به او کمک کنید تا یک شعر بامزه بسازد. تزریق کمی سرگرمی به زمان درس خواندن، به بچه‌ها کمی آرامش داده و آنها را برای یادگرفتن آماده می‌کند.

  1. تمرین‌های دشوار و چالش‌برانگیز؟ با کم شروع کنید

زمانیکه فرزند شما به دبیرستان می‌رود، پروژه‌های طولانی مانند مقاله یا تحقیق قسمتی از درس آنهاست. فرزندتان باید بتواند تکالیفش را در موعد مقرر انجام دهد. باید به فرزندتان کمک کنید تا یک برنامه برای تکالیف بزرگ داشته باشد و هر هفته، قسمت کوچکی از آن را مانند مراجعه به کتابخانه و یا نوشتن پیش‌نویس کلی تکمیل کند. حتی نوشتن چندین جمله در هر شب می‌تواند تحقیق انگلیسی آنها را در حال انجام نگه دارد.

  1. زنگ تفریح‌ها اجباری هستند

احتمالاً برای شما تعجب‌برانگیز نیست که دانش‌آموزان برای مدت طولانی متمرکز نمی‌مانند. تحقیقات نشان می‌دهد که استراحت دادن در واقع باعث متمرکز نگه داشتن شما می‌شود. بجای اینکه از فرزندتان بخواهید تکالیف خود را به یکباره تمام کند، او را تشویق کنید که هر نیم ساعت یکبار، تماس تلفنی بگیرد، چیزی بخورد و یا نرمش کند.

  1. در ریاضیات یا انشاء خوب نیستید؟ هیس!

شما ممکن است وسوسه شوید که به فرزندتان تسلی دهید (و بگویید: “من هم وقتی به سن تو بودم، در هندسه مشکل داشتم!) بجای این کار، به آنها بگویید که متوجه هستید که ریاضیات یا زبان انگیسی سخت هستند، اما شما می‌دانید که آنها می‌توانند از پس این درس‌ها بربیایند.

اگر نمی‌توانید در موضوعی به آنها کمک کنید، ببینید که چه کسی می‌تواند کمک کند و یا در اینترنت به دنبال منابعی مانند آموزش‌ها و ویدئوها بگردید که آن مفاهیم سخت را به زبان ساده می‌گویند. در سایت مشاور سنتر مشاوران تحصیلی همیشه آماده هستند تا در زمینه های درسی به شما و فرزندتان مشاوره دهند.

  1. موفقیت‌های بزرگ و کوچک را جشن بگیرید

یک نمره عالی در زیست‌شناسی، تحقیق به اتمام رسیده و یا دنبال کردن روتین تکالیف به مدت یک هفته، نیاز به مقداری تحسین دارد. می‌تواند یک گردش به یادماندنی در شهر و یا هدیه دادن یک نرم‌افزار جدید باشد. فرزند شما سپاس‌گزار این جشن گرفتن خواهد بود.