به این نتیجه رسیده‌اید که: وقت آن است که تغییر بزرگی در زندگی خود ایجاد کنید، اما چیزی باعث مانع از انجام این کار می‌شود. می‌خواهید ورزش صبحگاهی را به صورت مداوم پی بگیرید، اما وقتی ظهر شده است تازه یادتان می‌آید که ورزش صبحگاهی را از دست داده‌اید!

آیا تاکنون به دنبال هیولایی که مانع انجام کارهای برنامه‌ریزی شده شما می‌شود، گشته‌اید؟ این هیولا خود شما هستید! افکاری تکراری که در ذهن شما شکل می‌گیرد و کنترل اعمال شما را به‌دست می‌گیرد.

در اینجا 10 دروغ که ممکن است ذهن‌تان با آن شما را فریب دهد را لیست کرده‌ایم. با شناخت این دروغ‌ها، می‌توانید بر افکار هرزه‌ای که شما را از تغییرات بزرگ زندگی‌تان بازمی‌دارد غلبه کنید.

1- این کار سخت است!

یکی از رایج‌ترین دروغ‌هایی که با آن خود را فریب می‌دهیم. وقتی ما کاری را سخت می‌پنداریم و با خودمان می‌گوییم: “این خیلی سخته!” به این معنی است که نمی‌توانیم بر تنبلی خود غلبه کنیم و نمی‌خواهیم برای انجام آن تلاش کنیم. این دروغ باعث می‌شود که اعتماد آن کار را انجام ندهیم و اینکه اعتماد به نفس ما نیز پایین می‌آید.

2- مهارت/زمان/پول/استعداد ندارم!

وقتی نخواهیم کاری را انجام دهیم، بهانه‌تراشی می‌کنیم. (مثل زمانی که فردی را دوست نداریم و از او ایراد می‌گیریم!) احتمالا خواهیم دید که افراد دیگری با مهارت، زمان، سرمایه و استعداد کمتر خواهند توانست آن کار را انجام دهند و در آن موفقیت کسب کنند؛ چرا که آنها ناامیدانه و با بهانه های الکی از انجام آن فرار نکرده‌اند.

3- الان وقتش نیست!

ذهن ما با تغییر مشکل دارد و در برابر تلاش و کوشش، آسایش را انتخاب می‌کند. بهترین زمان برای انجام هر کار مهمی همین حالا است! نگذارید ذهن‌تان شما را فریب دهد!

4- من برای این کار ساخته نشدم!

هنگامی که ما احساس خوبی نسبت به خودمان نداشته باشیم، دراز کشیدن را در برابر ورزش کردن انتخاب خواهیم کرد، چرا که خود را لایق اندامی متناسب و قدرتمند نمی‌بینیم. پس برای تغییر زندگی باید عادت‌هایتان را تغییر دهید و برای تغییر عادت‌هایتان بایستی نگاه‌تان را به خودتان تغییر دهید. نظرتان در مورد قدرت کلمات چیست؟

5- قبلا این کار را انجام ندادم!

شاید این جمله درستی باشد، اما اینکه کاری را قبلا انجام نداده‌اید دلیلی بر این نمی‌شود که آن کار را هرگز انجام ندهید. پس از اینکه در مورد فعالیت مورد نظرتان اطلاعات و مهارت کافی بدست آوردید می‌توانید شروع به انجام آن کار کنید و به امید خدا موفق خواهید شد.

6- همیشه فردایی هست!

به صراحت می‌گویم که همیشه فردایی نیست. چه کسی از فردای خود باخبر است؟ فردا روزی است که شما در آن امروز خود را از دست داده اید! پس همین امروز دست به کار شوید. اگر مثلا می‌خواهید یک دونده دو باشید، بهتر است همین امروز راهنمای حرفه‌ای دوندگی را بخوانید؛ فردا دیر است.

7- فقط یک بار این کار (غیرمهم) را انجام می‌دهم و بعد!

شاید یک بار گفتن این جمله موردی نداشته باشد. اما وقتی شما آن را تکرار می‌کنید، مطمئن باشید که کاری غیرمفید مانع از تغییر بزرگی در زندگی شما می‌شود و این یعنی اینکه شما دچار عادت بدی شده‌اید که نمی‌توانید آن را تبدیل به عادت خوبی کنید.

8- این کار زحمت زیادی می‌خواهد، قیدش را زدم!

وقتی ما انگیزه کافی برای انجام کاری نداشته باشیم نمی‌توانیم مشکلات و زحمات آن را تحمل کنیم. همه چیز به این بستگی دارد که شما واقعا چقدر برای انجام کاری مصمم هستید. اگر تمایل زیادی برای انجام کاری جهت تغییر در زندگی نداشته باشید، حتی نمی‌توانید گامی کوچک به سوی هدف‌تان بردارید.

9- واقعا وقت آزاد ندارم!

بله، حق با شماست. شما وقت کافی برای رسیدن به رویاهایتان ندارید. شما در برنامه‌ریزی روزانه‌تان برای همه چیز وقت دارید جز کارهایی که باعث تغییر و بهتر شدن زندگی‌تان خواهند شد. آیاب هتر نیست به جای بهانه‌تراشی در اولویت‌ها و برنامه‌های روزانه خود تجدیدنظر کنید؟

10- دیگه برام مهم نیست!

در برخی موارد این می‌تواند درست باشد، اما اکثر اوقات دروغی دیگر است که به خاطر اینکه چالش بزرگی را آغاز کرده‌اید و یا اینکه آثار موفقیت را مشاهده نکرده‌اید، به خودتان می‌گویید. ولی مهم این است که شما این دروغ را باور ندارید و به سعی و تلاش خود ادامه خواهید داد!

حال که شما با این افکار منفی آشنایی دارید امیدوارم، در مقابله با آنها قاطعانه عمل کنید و به افکار منفی اجازه رشد ندهید. قبل از آنی که افکار و عوامل منفی به سراغ شما بیایند، شما به سراغ کاری بروید که زندگی شما را تغییر خواهد داد 😉