بر اساس یک پژوهش، بیش از 94 درصد از افرادی که برای گذراندن تعطیلات تصمیم به مسافرت می‌گیرند و بیش از 97٪ افرادی که در راستای کسب و کار خود سفر می‌کنند، تلفن همراه خود را نیز با خود همسفر می‌کنند. شصت درصد از مسافران مورد بررسی از تلفن همراه خود برای چک کردن ایمیل، 50٪ استفاده از دوربین و برنامه‌های ویدئویی، 46٪ برای مسیریابی و 45٪ برای حفظ ارتباط در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

در این پست چند قاعده ساده برای استفاده از تلفن همراه را خاطر نشان می‌شویم. البته نمی‌توان رعایت نکردن این موارد را دلیلی بر بی‌ادبی فرد دانست، اما چه بهتر که با رعایت کردن چنین قواعد معاشرتی در مسافرت‌های داخلی و خارجی لحظات خوبی را برای خودمان و اطرافیان‌مان رقم بزنیم.

با تلفن همراه خود آرام صحبت کنید.

وقتی شما با مادربزرگ عزیزتان که گوش‌هایش سنگین است صحبت می‌کنید، کسی دوست ندارد مکالمه شما را بشنود. حال اینکه برخی در مکان‌های عمومی وقتی با دوست عزیزشان صحبت می‌کنند، از بلندگو استفاده می‌کنند.53٪ از پاسخ دهندگان به نظرسنجی پژوهش یادشده مکالمه تلفنی با بلندگو در ملاء عام  را مغایر با فرهنگ استفاده از تلفن همراه دانستند.

mobpub1

mobpub2

mobpub3

شاید دیگران نمی‌خواهند با موبایل شما سرگرم شوند!

در این نظر سنجی، 46 درصد از پاسخ دهندگان ابراز داشتند که پخش موسیقی، صدای بازی و یا فیلم توسط تلفن همراه در ملا عام را دور از آداب استفاده از تلفن همراه دانستند.

همیشه هدفون خود را به همراه داشته باشید و سعی کنید صدای موبایل‌تان دیگران را آزار ندهد. همچنین اگر دارید با هدفون به فیلم خنده‌داری در آپارات گوش می‌دهید، مواظب باشید صدای خنده‌تان خیلی بلند نباشد!

mobpub4

mobpub5

از غریبه‌ها عکس نگیرید.

اگر گالری عکس تلفن همراه‌تان پر از عکس‌های کسانی است که نمی‌شناسید و بدون اجازه آنها را گرفته‌اید، بایستی متوجه باشید که احتمالا از برخی خط قرمزها عبور کرده‌اید. 41٪ از نظردهندگان این عمل را توهین آمیز می‌پندارند.آیا شما راضی هستید کسی از شما عکسی بگیرد و با اضافه کردن یک عنوان آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارد؟ با دیگران چنان رفتار کنید که دوست دارید با شما چنان رفتار کنند.

mobpub6

هر جایی تماس تصویری برقرار نکنید.

 این که ما می‌توانیم در سراسر جهان از امکان چت تصویری استفاده کنیم شگفت انگیز است. اما لزوما ما مجبور نیستیم همیشه آنچه می‌شود را انجام دهیم!

زمانی که شما در یک اتوبوس هستید یا هنگامی که در حال مسافرت با هواپیما هستید، سعی برای استفاده از برنامه‌های تماس تصویری می‌تواند بی‌معنی و یا غیرممکن باشد.

26 درصد نظردهندگان معتقد هستند، برقراری تماس تصویری در میان عموم حرکت بدی است.

mobpub7

صدای زنگ تلفن خود را کم کرده و یا در حالت سکوت قرار دهید. ملودی مناسبی برای زنگ تلفن همراه خود قرار دهید.

لحظاتی را تصور کنید که در یک جمع کاری هستید و یا در کنار دوستان‌تان در حال صحبت کردن هستید، که به صورت مکرر تلفن شما با صدای بلندی زنگ می‌زند و حواس همه را از مبحث اصلی پرت می‌کند، این وضعیت از نظر 26 درصد نظردهندگان پژوهش فوق توهین آمیز است. البته قرار دادن گوشی تلفن همراه در حالت لرزش بهتر از غیرفعال کردن کامل هشدار تماس است؛ چرا که دیگر مجبور نخواهید بود هر لحظه گوشی خود را برای دریافت تماس جدید بررسی کنید.

mobpub13

mobpub11

بعضی مواقع بهتر است گوشی همراه‌تان از جیب‌تان خارج نشود!

مثال فوق را در نظر بگیرید. اینکه در کنار همکاران و یا دوستان‌تان گوشی تلفن همراه خود را در دست بگیرید و با فردی دیگر پیامک بازی کنید! یا اینکه سعی کنید تمام مدتی که در یک تئاتر یا کنسرت حضور دارید، را با گوشی خود فیلم و عکس بگیرید. 23 درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی این حالت را توهین آمیز پنداشتند.

mobpub8

mobpub9

mobpub10

عکس گرفتن از غذاها در رستوران‌ها چندان هم خوب نیست!

بر اساس این نظرسنجی، 19 درصد اعتقاد بر این دارند که گرفتن عکس از مواد غذایی در یک رستوران توهین آمیز است. راستی شاید همین درصد از طرفداران شما در اینستاگرام باشند!

mobpub14

 

خوشحال می‌شوم نظر شما را در مورد این پست بدانم. لطفا شما هم دیدگاه خود در رابطه با آداب و معاشرت همراه با تلفن همراه را بیان کنید.

برای شرکت در بحثهای ما در ایران آتا اکانت توییتر ایران آتا را دنبال کنید.