با حجم زیاد محصولاتی نظیر صابون های دستشویی و پودرهای ظرفشویی که در مورد خواص ضد باکتری خود تبلیغ می کنند ذهن به راحتی باور می کند که باکتری ها برای انسان مضر هستند. اما دنیای باکتری ها این قدر ها هم سیاه و سفید نیست. بعضی از آن ها مفیدند و برخی دیگر خطرناک و بعضی ها برای ما سرکه درست می کنند. در لیستی که در ادامه آمده است با 10 مورد از مشهورترین باکتری ها آشنا می‌شویم.

استرپتوکوکوس

گروه استرپتوکوکوس شامل باکتری های متنوعی با آثار خاص خود است. اعضای این گروه مسبب بیماری هایی نظیر گلودرد، مننژیت، مخملک و تب روماتیسمی هستند و البته در کنار آن کلید طلایی تولید پنیر سوییسی نیز می باشند.

salmonella

سالمونلا

احتمال این که این باکتری های میله ای را بشناسید زیاد است: این ها سالمونلا هستند، باکتری هایی که سالانه 1.4میلیون انسان را بیمار می کنند.

این باکتری های در روده های انسان ها و حیوانات زندگی می کنند و از طریق غذا (مواد آلوده به فضولات حیوانی یا گوشتی که خوب پخته نشده باشد) منتقل می شوند. در نتیجه ی آلودگی به این باکتری ها فرد با اسهال، تب و گرفتگی عضلات مواجه می شود. اگر چه بسیاری از افراد ظرف چند روز بهبود می یابند، سالمونلا می تواند کشنده هم باشد.

e coli

ای-کولای

در حقیقت همواره انواع مختلفی از ای-کولای در روده های شما زندگی می کنند و اسیدهای چرب تولید می کنند که به هضم غذا و تولید ویتامین ها کمک می کند. ای-کولای حتی به عنوان نقطه ی آغاز تولید سوخت زیستی مورد استفاده قرار گرفته است.

ولی ای-کولای ها همیشه هم مفید نیستند. برخی ای-کولای های باعث اسهال خونی، ناراحتی های کلیوی و عفونت مجاری ادراری می شوند. نظیر سالمونلا این نوع ای-کولای ها نیز از طریق فضولات حیوانی که روی غذاها و گوشتی که خوب پخته نشده باشد به بدن انسان منتقل می شوند.

bordatella pertussis

بوردتلا پرتوسیس

اگر چه بیماری ایجاد شده بر اثر بوردتلا پرتوسیس که همان سیاه سرفه است بیش از 400 سال است که وجود دارد، تا سال 1906 این باکتری ناشناخته مانده بود. در دهه ی 1940 واکسن این بیماری کشف شد و از گسترش این بیماری مسری خصوصا در بین کودکان (که قربانی اصلی سیاه سرفه هستند) جلوگیری کرد.

اخیرا موارد متعددی از ابتلا به سیاه سرفه در اخبار منعکس شده و مرکز کنترل بیماری های ایالات متحده 17000 مورد ابتلا به سیاه سرفه در سال 2009 را گزارش کرده است که شامل اپیدمی گسترده در سطح ایالت کالیفرنیا نیز بوده است و نوجوانان و افراد بالغ را تشویق به واکسیناسیون مجدد نموده است.

bacillus

باسیلوس

اولین عضو خانواده ی باسیلوس، باسیلوس سابتیلیس بوده و در سال 1872 کشف شده است. از آن زمان تا کنون تعداد آن‌ها چندین برابر شده و اکنون چندین خانواده را شامل می شوند. برخی از آن ها خواص آنتی بیوتیک و یا ضد قارچ دارند، برخی دیگر به وفور در خاک یافت می شوند. گروهی از آن‌ها در حشرات ایجاد بیماری می‌کنند و به همین خاطر در حشره کش ها مورد استفاده قرار می گیرند. ولی مشهورترین آن ها احتمالا باسیلوس آنتراسس است که در حیوانات و انسان باعث بیماری کشنده سیاه زخم می شود.

uzon bacteria

باکتری دهانه ی اوزان (Uzon Caldera)

دهانه ی اوزان در روسیه یکی از نقاط منحصر به فرد جهان است: حلقه ای به قطر 10کیلومتر برجای مانده در جایی که 4000 سال پیش یک آتشفشان نابود شده است.

درون این شگفتی طبیعی، طبیعت در شرایط غیر عادی رشد می کند. چشمه های آب گرم، رودخانه ها، ماهی ها، جنگل ها و باکتری ها و جلبک های شگفت آوری که برای آن ها آب جوش سمی بهترین محیط رشد است همه درون آن یافت می شوند. این باکتری های گرما گرا در دماهای بالای 50 درجه ی سانتیگراد رشد می کنند و کلید فرآیند تولید کمپوست هستند.

لاکتوباسیلوس

روده های شما پر از انواع باکتری ها هستند و از آن جمله می توان به لاکتوباسیلوس اشاره کرد که ویتامین K، لاکتاز و سایر مواد ضد میکروب مفید برای مبارزه با عفونت و حفظ سلامتی شما تولید می‌کند.

tuberculosis

مایکوباکتریوم توبرکلوسیس

ممکن است زیبا به نظر برسد، با این وجود مایکوباکتریوم توبرکلوسیس معنای مجسم باکتری مضر است و عامل بیماری سل می باشد.

این بیماری عمدتا شش ها را هدف قرار می دهد و کشنده ترین بیماری عفونی در جهان است که طبق آمار منتشره ی WHO باعث بیش از 1.7 میلیون مرگ (عمدتا در کشورهای در حال توسعه) شده است. اما باید اضافه کرد که تنها 5 درصد حاملان این باکتری به بیماری سل مبتلا می شوند.

در سال 2008 محققان در کانادا نتایج تحقیقات خود را راجع به جگونگی آسیب رسانی سل منتشر کردند: باکتری شبیه اسب تروا عمل می کند و آنزیم هایی را که معمولا باکتری های مضر را از بین می برند می فریبد تا به سل اجازه ی گسترش دهند.

نیسریا منینژیتیدیس

نیسریا منینژیتیدیس یکی از دو نوع باکتری است که به احتمال بسیار قوی سبب مننژیت باکتریایی می شوند. (باکتری دیگر استرپتوکوکوس نومونیا می باشد.)

مننژیت در هر فرمی که باشد باید جدی گرفته شود چرا که سبب تورم در اطراف مغز و نخاع می شود. با این وجود نوع باکتریایی حتی خطرناک تر هم می شود زیرا می تواند باعث عوارض بلند مدتی نظیر از دست دادن شنوایی و آسیب های مغزی نیز باشد.

البته درمان هایی برای مننژیت باکتریایی وجود دارد ولی بدون استفاده از آنتی بیوتیک احتمال مرگ بر اثر مننژیت باکتریایی بیش از 15 درصد می باشد.

acetobacter

استو باکتر

ممکن است با استوباکترها آشنایی نداشته باشید ولی کمابیش با آن ها در تماس بوده اید. استو باکتر ها با تبدیل اتانول به استیک اسید سرکه تولید می کنند.

منبع