بوی بدشاید مطرح کردن و پاسخ به این سوال چندان خوشایند نباشد، پس اگر فکر می‌کنید انتشار این پست نشان‌دهنده بی ادبی نگارنده است، پیشاپیش عذر می‌خواهم. اما بهتر است بدانید که خوردن یا نوشیدن هر چیزی می‌تواند باعث ایجاد گازهایی شود و گاها با خارج شدن ناگهانی این گازها از بدن صداهایی ایجاد می‌شود و این گازها دارای بوی نامطبوعی نیز هستند.

هنگامی که ما غذا را قورت می‌دهیم، هوا نیز همراه با آن وارد بدن ما می‌شود. بنابراین اگر به نظر می‌رسد اروغ‌زدن بی‌ادبی است، به یاد داشته باشید که هوا بدن ما را از راهی دیگر ترک می‌کند.

نفخ شکم چندان بوی بدی ندارد، با این حال، باکتری هایی در قسمت های پایینی سیستم گوارشی وجود دارد، که در فرایند تبدیل غذا به مواد مغذی مفید، این میکروب‌ها با خوردن غذا بوی بدی تولید می‌کنند که محصول جانبی گاز سولفید هیدروژن (بویی مانند تخم مرغ فاسد) است.

اگر چه بازخورد گازی باکتری‌ها به مواد غذایی از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما بزرگترین علت گازهای تولیدی و مواد قندی هستند. به ویژه چهار گروه زیر:

فروکتوز – ماده ای طبیعی است که در گیاهان مانند پیاز، ذرت، گندم و حتی گلابی وجود دارد. این مورد در نوشابه های غیر الکلی و آبمیوه های صنعتی بسیار یافت می‌شود.

لاکتوز – ماده در شیر طبیعی که به غذاهایی مانند نان و غلات نیز اضافه می‌شود. برخی از افراد با سطوح پایین لاکتاز (آنزیمی که موجب شکسته شدن لاکتوز) به دنیا می‌آیند و این همان واقعیتی است که موجب گاززایی در بدن میشود.

رافینوز – مواد تشکیل دهنده گازدار مخفی در لوبیا، که آن در کلم بروکلی، گل کلم، کلم پیچ، مارچوبه و سبزیجات دیگر نیز یافت می‌شود.

سوربیتول – تقریبا در تمام میوه ها، وجود دارد، همچنین به عنوان یک شیرین کننده مصنوعی در رژیم غذایی و غذاهای بدون قند استفاده می‌شود. بله، آدامس بدون قند، آب نبات، نوشابه و هر چیز فریبنده شیرین دیگری می‌تواند موجب تولید گاز شود.

مواد دیگری که موجب ایجاد باد شکم می‌شوند، عبارتند از: فیبر و نشاسته موجود در مواد غذایی مانند ذرت، سیب زمینی و گندم. در حالی که چربی و پروتئین گاز نمی‌شود، با این حال آنها در درازمدت هضم  می‌شوند که به باکتری ها زمان بیشتری برای تولید گاز از مواد دیگر می‌دهد.

برای مبارزه با نفخ نیاز به آزمایش و خطا با استفاده از غذاهای مختلف دارید. سایمتیکون (دایمتیکون) باعث از بین بردن نفخ شکم با دفع سریع گازها می‌شود. به عنوان یک قاعده کلی، مصرف محصولات ضدگاز مانند آلفا گالاکتوزیداز (Beano) یا آنزیم لاکتاز (Lactaid) با غذاهای مشکل‌ساز می‌تواند باعث کاهش نفخ شود.

گاهی ایجاد باد شکم به صورت تحریک کننده یا دردناک ممکن است موردی جدی باشد، پس در چنین مواقعی بهتر است به یک متخصص گوارش مراجعه کنید.