به عنوان یک ایرانی با دیدن پیشرفت‌های علمی کشورم بسیار خوشحال می‌شوم و اشک در چشمانم جمع می‌شود. جنگنده قاهر 313 یکی از جدیدترین جنگنده های بومی ساخت متخصصان ایرانی می‌باشد. این جنگنده با آخرین فناوری‌ها و دستاوردهای جهان در عرصه هواپیماهای پیشرفته جنگی ساخته شده است.

هواپیمای جنگنده تک سرنشین، رادارگریز و بمب افکن قاهر دارای طرحی جدید و بسیار جذاب (طرحی که پیشتر شاید تنها در فیلم های علمی و تخیلی دیده باشیم) و کاکپیت شیشه ای بسیار بزرگ است که باعث افزایش قدرت دید خلبان می‌شود. F313 توانایی حمل سلاح در درون بدنه را دارد و با توجه به سطح مقطع راداری کم، شناسایی آن توسط دشمن مشکل است. این جنگنده همینطور امکان پرواز در ارتفاع پایین را نیز دارد که می‌توان به عنوان حامی نیروی زمینی از آن استفاده کرد.

هواپیمای قاهر

خلبان این هواپیمای جنگنده که با آن حدود 1000 ساعت پرواز آزمایشی داشته، از عملکرد آن راضی است و آن را فوق العاده می‌خواند. وزیر دفاع کشورمان نیز از آمادگی برای تولید انبوه این هواپیما در بازه زمانی کم سخن گفت. این هواپیما قابلیت حمل انواع تسلیحات مورد استفاده بومی را دارا می‌باشد.

رئیس‌جمهور ایران در مراسم رونمایی از این جنگنده گفت که پیشرفت های نظامی ایران به خاطر توسعه‌طلبی و تجاوز به کشورهای دیگر نیست و بیشتر خاصیت بازدارندگی دارند. این هواپیما بی‌شک یکی از تهدیدات بزرگی است که دشمنان ایران را در مقابل خود خواهند دید. به امید دیدن پیشرفت های جدید از متخصصان کشور عزیزمان.