فهرست کردن مهم‌ترین جانورانی که در معرض انقراض قراردارند کاری بس دشوار است. در حقیقت، زمانیکه این خطر بالقوه را در چند موجود خاص بررسی می‌کنیم، نباید از یاد ببریم تعداد بسیار زیادی از موجودات هستند که بدون هیچ سر و صدایی جان می‌بازند و از این کره خاکی محو می‌شوند و می‌روند.

به همین خاطر در این فهرست نامی از پاندا، این خرس‌تپلی دوست داشتنی نخواهید یافت. درعوض کوشیده‌ایم جانداران معصوم و درخطری را معرفی کنیم که به زودی دیگر هیچ نام و نشانی از آن‌ها باقی نمانده و به سان دودوها برای همیشه با ما خداحافظی خواهند کرد، گویی هرگز بر این پهنه نبوده‌اند!

دارکوب منقار عاجی

دارکوب منقار عاجی (Ivory-Billed Woodpecker)

این پرنده که بومی امریکای شمالی است، آنچنان در معرض خطر قرار دارد که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان تاکنون این اتفاق ناگوار برایش رخ داده و جانور بیچاره منقرض شده است.

کرگدن جاوه‌ ای

کرگدن جاوه‌ائی(Javan Rhinoceros)

جای تأسف است که تنها 60 رأس از این کرگدن های ستبر آسیایی باقی مانده اند.

پلنگ آمور

پلنگ آمور (Amur Leopard)

پلنگ آمور با آن پوست نرم و گرمش یکی از ناب‌ترین گربه سانان جهان است که تنها 40 قلاده از آن‌ها در شرق‌دور کشور روسیه باقی مانده است.

ببر سیبری

ببر سیبری (Siberian Tiger)

جالب است بدانید این جانور، بزرگ جثه‌ترین گربه دنیاست؛ که وزن آن تا 300 کیلوگرم هم می‌رسد. پس اگر روزی روزگاری آنقدر خوش اقبال بودید که با این گربه وحشی ملاقاتی از نزدیک داشته باشید، فکر بغل کردنش را از سر دور کنید!

لاک پشت دریایی لدربک

لاک‌پشت دریایی لدربک (Leatherback Sea Turtke)

با توجه به سرشماری که به تازگی از جمعیت این گونه سنگ‌پشت گرفته شده است؛ دانشمندان از شدت سیر نزولی تعداد این جانداران ابراز نارضایتی کرده‌اند.

وال شمالگان

وال شمالگان (Northern Right Whale)

جای بسی تأسف است که شکار بی‌رویه و قساوت قلب ملوانان این موبی-دیک اقیانوس آتلانتیک را تا آستانه انقراض پیش برده است. لازم به ذکر است که در حال حاضر کمتر از 350 عدد از این غول‌های دریایی در پهنه آب‌های سرد شمالی زندگی می¬کنند.

لمور

لمور (میمون پوزه دار ماداگاسکار) (Greater Bamboo Lemur)

حال و روز این جاندار بومی جزیره ماداگاسکار هم تعریفی ندارد. به چهره معصوم و جذابش خوب نگاه کنید و آن را در ذهن خود تصویر کنید، شاید تا چندی دیگر خبری از آن هم نباشد.

گوریل دشت غربی

گوریل دشت غربی (Western Lowland Gorilla)

بیماری در کنار شکار غیرقانونی از مهم‌ترین عوامل کاهش شدید جمعیت این پستانداران قوی هیکل است.

کاکاپو

طوطی زلاندنو (کاکاپو) (Kakapo Parrot)

تنها تعداد انگشت شماری از این طوطی سبز رنگ باقی مانده است. شاید یکی از عوامل موثر در نابودی آن‌ها را بتوان عدم توانایی‌شان در پرواز عنوان کرد.

خوک آبی هاوائی

خوک آبی هاوائی (Hawaiian Monk Seal)

دانشمندان هنوز هیچ نظری درباره چرایی کاهش شدید تعداد این خوک‌های آبی ندارند!