تناسب اندام

شاعر حق داشته است که بگوید: «بروکار می کن، مگو چیست کار. که سرمایه زدندگانیست کار». کارکردن علاوه بر اینکه زندگی را تامین می‌کند به انسان اعتماد به نفس و استقلال می‌دهد. بگذریم از این که بعضی از شغل‌ها به معنای واقعی کاذب هستند و خیر چندانی برای بشریت ندارند اما در حالت کلی، کار کردن برای تامین زندگی، سلامت جسم و روح، بالا رفتن اعتماد به نفس، بیشتر شدن روابط اجتماعی و کسب تجربه های گوناگون، خوب در عین حال لازم است.

اما متاسفانه این روزها پشت میز نشینی، و زل زدن طولانی به مانیتور و عدم تحرک در محیط کاری رفته رفته تبدیل به مشکلی شده است که به زودی دامن خیلی‌ها را می‌گیرد. باید بدانید که ساعت‌ها تکیه دادن به صندلی اداره یا به اصطلاح پشت میزنشینی اگر چه کمی باکلاس به نظر می‌رسد اما خیری برای سلامتی و تناسب اندام‌تان نخواهد داشت. در بین تمام حرفه‌ها و مشاغلی که وجود دارد بعضی شغل های ساده مثل کشاورزی، پرستاری و غیره برای سلامتی و تناسب اندام سود بیشتری دارند. برای آشنایی با چند شغل دوستدار سلامتی و تناسب اندام با ما همراه باشید.

1. متخصص تغذیه: به ندرت یک متخصص تغذیه را می‌بینید که خودش گرفتار اضافه وزن باشد. از ما به شما نصیحت؛ اگر متخصص تغذیه ای را دیدید که چاق است، به تخصص او شک کنید، چه کسی بهتر از یک متخصص تغذیه خواص و میزان کالری‌های موادغذایی را می‌داند و راه و چاه کنترل وزن را بلد است؟ برای همین هم متخصصان تغذیه همیشه افراد سالم و خوش تیپی هستند.

2. کشاورز: اگر تعداد آشپزهای لاغر کم است بدون شک تعداد کشاورزهای چاق کمتر است. اصلاً این شغل مهم را دست کم نگیرید. کشاورزها صبح زود از خواب بیدار می‌شوند و تمام روز کاریشان در هوای آزاد و در حال جنب و جوش و فعالیت هستند. درست است ظهور تکنولوژی کار این افراد را ساده تر از گذشته کرده اما با این حال، کشاورزها این شانس را دارند که در طول روز با عناصر چهارگانه خلقت؛ یعنی آب، هوا، خاک و آتش در ارتباط باشند. توجه داشته باشید که هر کسی نمی‌تواند کشاورز باشد؛ این حرفه، ذوق و استعداد و تحمل می‌خواهد. اگر کسی از روی علاقه شخصی این حرفه را برگزیده باشد. باید بداند که یکی از سالمترین، و خوش اندام ترین‌ها خواهد شد. واقعیت این است که کار کردن در هوای آزاد و در دل طبیعت، زندگی شاد و سالم‌تری برای افراد رغم می‌زند.

3. کارگر ساختمان: کار کردن در بخش ساخت و ساز، نیاز به بنیه ای قوی و شرایط بدنی خوب دارد. در واقع، کار کردن با مصالح سنگین و دریل و کلاً کارهای فیزیکی این چنینی اصلاً ساده نیست. کارگرهای ساختمان مدام در حال تکاپو هستند. برای همین امکان چاقی آنها خیلی پایین و حتی صفر است. چرا که نه! اگر می‌خواهید کمی چربی بسوزانید، می‌توانید چند روزی هم که شده این حرفه را امتحان کنید.

4. مربی ورزش: آدم وقتی که قدم به باشگاه می‌گذارد و مربی‌ها را می‌بیند اولین چیزی که فکر می‌کند آیا روزی من هم مثل او خواهم شد؟ به ندرت می‌شود مربی ورزشی را دید که بی حال و مریض احوال باشد یا این که تناسب اندام نداشته باشد. مربی‌های ورزشی، معمولاً آدم های شاد، سرحال و خوش‌تیپی هستند. همه ما انتظار داربم مربی ورزش پا به پای ما ورزش کند. البته آنها نیز این انتظار را برآورده می‌کنند و در هر جلسه ورزشی، پا به پای شاگردانشان می‌دوند و به همراه آنها عرق می‌ریزند. مربی ها به میزان زیادی آب می‌نوشند، غذاهای سالم می‌خورند و به اندازه کافی تحرک دارند. برای همین هم چاقی و بیماری از آنها دور می‌شود.

5. پرستار: پرستارها در طول روز و با توجه به زمان زیاد کاریشان، استراحت و یک جا نشستن ندارند آنها مدام در حال رسیدگی به بیمارها و از این اتاق به آن اتاق در حال رفت و آمد هستند. پرستارها مجبورند بیمارها را بلند کنند یا پا به پای آنها راه بروند، به مشکلات آنها رسیدگی کنند، در ساعات مختلفی بیدار بمانند و خلاصه این که مدام فعال باشند. برای همین هم اضافه وزن و چاقی از آنها دور است.

6. مربیان کودکستان و معلم ورزش: پرستار و مربیان بچه، مدام به دنبال بچه‌ها می‌دوند و با آنها بازی می‌کنند. برای همین نمی‌توانند چاق یا کسل و ناخوش احوال باشند. معلم‌های ورزش هم هر روز با ده‌ها بچه سروکله می‌زنند و وظیفه تعلیم آنها را به عهده داند. بدون شک، شما هم خاطرات زیادی از معلم ورزش‌تان دارید. معلم‌های ورزش، افراد شاد، سرحال و خوش اندامی هستند.

7. پیشخدمت رستوران: به ندرت پیش می‌آید که پیشخدمت‌های رستوران یک جا بند شوند. حتما دیدید که پیشخدمت‌ها چطور با یک دست چندین بشقاب را حمل می‌کنند؟ و مدام از این میز به آن میز می‌روند و سفارش مشتری‌ها را می‌گیرند و سرویس می‌دهند. برای همین هم کالری زیادی می‌سوزانند. اگر شما مدتی است که بیکار هستید و البته کمی اضافه وزن پیدا کرده اید، می‌توانید این شغل را انتخاب کنید.

8. پستچی و قبض‌رسان: تا حالا به این فکر کرده اید که پستچی‌ها یا مامورین زحمت کش اداره آب، برق و تلفن برای رساندن نامه ها یا قبوض چند کیلومتر راه می‌روند و جابه‌جا می‌شوند؟ از قدیم پستچی‌های زحمت کش با پای پیاده و دوچرخه تا موتور و ماشین جا به جا می‌شدند. تا نامه‌ها محموله‌های پستی را به دست صاحبانشان برسانند. البته ناگفته پیداست که پستچی‌ها یا قبض رسان‌هایی که پیاده یا با دوچرخه وظیفه شان انجام می‌دهند، در چارچوب مشاغل سالم قرار می‌گیرند. در هر حال، این زحمت کش‌های عزیز بیشتر روز را در هوای آزاد به سر می‌برند و برای همین هم کمتر احساس گرسنگی می‌کنند و به همین دلیل پرخوری نمی‌کنند و سالم‌تر و خوش‌تیپ‌تر هستند.

9. خدمتکار و نظافت چی: کسانی که در کارهای خدماتی فعالیت می‌کنند مانند نظافت منزل را انجام می‌دهند، همیشه افراد لاغرتری هستند با وجود اینکه کارهای خانه و نظافت مشکلاتی برای کمر ایجاد می‌کند، اما با این حال این افراد مدام در حال تکاپو و جنب و جوش هستند. از طرف دیگر این افراد مجبورند در مدت زمان کوتاهی کارهای زیادی انجام دهند. به همین دلیل زمان کمتری برای ریزه خواری یا پرخوری دارند. برای همین چاقی از این افراد دور است. البته این افراد باید بیشتر به وضعیت سلامتی و تغذیه خود برسند تا بعد از مدتی بدنشان دچار فرسودگی نشود.

10. کارگر اسباب کشی: مستاجرهایی که هرسال مجبورند اسباب و اساس خود را جمع و به خانه دیگری نقل مکان کنند، بهتر می دانند که اسباب‌کشی چه کار سخت و طاقت فرسایی است. بدون شک این افراد، فردای اسباب کشی احساس خستگی و کشیدگی عضلات را به خوبی احساس می‌کنند. کارگرهای حرفه ای اسباب کشی به دلیل شغلی که دارند، به راحتی کالری می‌سوزانند و گرفتار اضافه وزن و مشکلات بعدی آن نمی‌شوند. البته امکان مشکلاتی مانند کمر درد برای این افراد زیاد است. برای همین لازم است تا جایی که می‌توانند بهداشت کاری خود را رعایت کنند.

این نوشته از شماره 84 مجله زیبایی سالم برگرفته شده است. به نظر شما دیگر چه شغل‌هایی برای تناسب اندام و سلامتی فرد شاغل مناسب است؟