اندازه استراتولانچ بالغ بر 385 پا (11.735 متر) است. بیش از 100 پا بزرگتر از ایرباس A380 که از دو قطعه 747 ساخته شده است. استراتولانچ موشک SpaceX را برای پرتاب، به آسمان خواهد برد. جت بزرگ می ­­آید.

استراتولانچ

استراتولانچ      طول بال­های هواپیما: 385 پا      طول: 215 پا

محلی که استوارت ویت (مدیر ارشد فرودگاه موهاوی) ایستاده است، در حال حاضر، تنها محوطه ساخت و ساز گسترده‌­ای است، اما در مدت دو سال، کار برروی یک جفت ساختمان عظیم به اتمام خواهد رسید. یکی از آنها، ساختمان تسهیلات ساخت بزرگترین هواپیمای جهان خواهد بود. دیگری آشیانه هواپیما که آن را در خود جای خواهد داد. ویت می­گوید: “شما در حال نگاه کردن به چیزی هستید که اساسا نفس گیر خواهد بود.”

نام رسمی این هواپیمای غول‌پیکر، مدل 351 است، از القاب این هواپیمای بزرگ می‌توان به سیمرغ (the Roc) اشاره کرد، به یاد پرنده اساطیری که آن قدر بزرگ بود که فیل­ها را برای صرف شام مي خورد.

هواپیمای رکورد شکن، که دارای 6 موتور و بدنه­ یک‌تکه خواهد بود، در حال ساخت برای حمل موشکی به 30,000 پایی است. از آنجا، موشک از هواپیما پرتاب شده و در فضا منفجر خواهد شد. اولین محموله شامل ماهواره‌­ها و سایر بارها خواهد بود، اما پشتیبان­‌های برنامه اظهار می­‌کنند که در آینده موشک حامل مسافران فضایی را حمل خواهد کرد. سیمرغ سکوی پرتاب پروازی خواهد بود که به همه مشتریان –دولتی و خصوصی- خوشامد می­‌گوید.

به طرز باور نکردنی، این پروژه به مدت هشت سال کاملا مخفیانه در حال پیشرفت بوده است. تااينكه، در سپتامبر گذشته، پل الن (Paul Allen ) بیلیونر و يكي از موسسين شركت ماكروسافت، در یک کنفرانس مطبوعاتی در سیاتل، پروژه استراتولانچ خود را به طور رسمی به دنیا اعلام کرد.

زمانی که ناوگان فضایی شاتل در سال 2011 بازنشسته شد، ایالات متحده تنها راه خود برای فرستادن فضانوردان سیاره را از دست داد. استراتولانچ آخرین ابتکار بخش خصوصی است که تلاش می­کند تا آن جای خالی را پر نماید.

در سیاتل، الن گفت: “پس از اولين بار پس از جان گلن (John Glenn)، آمریکا قادر خواهد بود تا فضانوردان خود را به فضا بفرستد، استراتولانچ  یک سیستم پرتاب هوایی را ایجاد خواهد کرد تا به ما امکان دسترسی مداری به فضا را با ایمنی بیشتر، انعطاف پذیری و مقرون به صرفه برای هر دو، یعنی بار و ماموریت­های با سرنشین بدهد.”

در این روند، تیم استراتولانچ امیدوار است نخستین صنعت پرواز فضایی آمریکا را تأسیس کند. اما نکاتی بیش از قراردادهای دولتی مورد توجه است: زمانی که هزینه پرتاب کاهش می­‌یابد، بیشتر ماهواره‌­های صنعتی، جهانگردان و پروژه‌­های علمی به مدار دسترسی خواهند داشت. به راستی فضا به روی عموم باز خواهد بود.

جهت دستیابی به این هدف بلند پروازانه، الن تیمی تک‌رو و مستقل شامل متخصصان صنایع فضایی خصوصی دیگر را براي ساخت “مدل 351”  گرد هم آورده است.

برت روتان از شرکت سکیلد کامپوزیتز هواپیما را خواهند ساخت. روتان کسی است که بر صندلی هیئت مدیره استراتولانچ می­‌نشیند، می­گوید “برای آنکه به عموم اجازه دستیابی به مدار را بدهیم، نیازمند افزایش امنیت کامل یا صددرصد هستیم.”

موشک همچنین بر اساس سفارش ساخته خواهد شد. ساخت موشک دو مرحله­ای که از یک هواپیما پرتاب خواهد شد نوعی چالش جسورانه است که SpaceX برای حل آن ایجاد شده، اما دستیابی به مشخصات برای استفاده عمومي، مرکز ثقل و دیگر جزئیات فنی پیچیده خواهد بود.

 پرواز سیمرغ

در سال 2015، درهای کشویی آشیانه که عریض تر از طول یک زمین فوتبال است گشوده خواهد شد. هواپیمای مادر 600 تنی استراتولانچ ، آهسته آهسته مستقیما به سوی باند شماره 30 موهاوي (واقع در صحراي موهاوي) حرکت خواهد کرد. زمانی که این هواپیما به سوی آفتاب تابان کالیفرنیا حرکت کند، بال­های سفید درخشان و 385 پایی اش، سایه­‌های بلند و باریکی بر موهاوی خواهد افکند.

زمانی که کنترل کننده­‌های ترافیک هوایی به سیمرغ اجازه پریدن می­‌دهند، خدمه آن شش دریچه تهویه موتور جت Pratt & Whitney 4056 را کنترل خواهند کرد، که هر کدام از آنها حدود 60،000 پوند نیروی رانش تولید می کنند. سر و صدای بلند توربین یک چهارم موتور 747 در طول برخاستن به 140 دسیبل می­رسد. (این 20 دسیبل بالاتر از آستانه ی درد است.)

وسایل نقلیه استراتولانچ دو موتور اضافی خواهند داشت. فریاد دلخراش سیمرغ در هنگام برخاستن مایل­ها طنین انداز خواهد بود. (اين دلیلی خوب برای پایه گذاری بسط و توسعه آن در صحرای خالی در Mojave است.) افزایش سرعت بر روی باند موجب خمیدگی بال­ها خواهد شد، احتمالا به آنها اندکی حالت آویختگی یا بال بال زدن در هنگام برخاستن هواپیما می­دهد.

Mojave میزبان پروازهای آزمایشی خواهد بود. آغاز پرتاب‌­های فضایی برنامه ریزی شده در 2020 آغاز خواهد شد. وقتی که هواپیما، موشکی 120 فوتی را که به پایین تیرک آهنی  بدنه­‌ هواپیما متصل شده است را حمل خواهد کرد، منظره مهیجی خواهد بود. (هواپیمایی با طول بالی عظیم تر از طول یک زمین فوتبال در حال حمل موشکی با حلقه‌­های بخار در حال خروج از مخازن اکسیژن مایع برودتی.)

الن در رویای خود می­‌بیند که اين هواپيما روزی به اندازه شش نفر در هر پرواز به فضا منتقل می­‌کند. مسافران به صندلی­‌هایشان درون کپسولی در نوک موشک بسته خواهند شد.

به نظر می­رسد کپسول­‌ها دارای پنجره خواهند بود، تا به این مشتریانی که پول پرداخته­ اند، چشم اندازهای خط ساحلی پس روی کرده فلوریدا و پس از یک صعود یکنواخت، خمیدگی زمین نشان داده شود.

و سپس هیجان انگیزتر می­‌شود. به یکباره در ارتفاع 30,000 پایی خدمه سیمرغ، شروع به شمارش معکوس مختصر و زدن آهسته بر روی یک ردیف کلیدهایی خواهند کرد که به رها شدن موشک می‌­انجامد. سپس خلبانان سیمرغ به سرعت تغییر جهت می دهند تا کاملا از مسیر پرواز موشک دور شوند.

در طی رهاسازی موشک، باله­‌های موشک، موشک را در یک زاویه شیب دار نگه خواهند داشت تا جهت کپسول مسافران تغییر نکند. تصور کنید واورنه شدن روی صندلی­تان، سقوط آزاد با پیچش دل و روده (البته مختصر) و سپس تصور کنید که در زمان اشتعال موتورهای موشک، در حال خروج نیم میلیون پوند فشار به وسیله نیروهای جاذبه با شدت به صندلی خود خواهيد چسبيد.

ادامه این مقاله (در مورد هواپیمای بزرگ استراتولانچ) به زودی در ایران آتا منتشر خواهد شد. برای اینکه نوشته های ایران آتا را از دست ندهید توصیه می کنیم در خبرنامه ایران آتا عضو شوید.