آفیس 365 جدیدترین نسخه از بسته نرم افزار های کاربردی مایکروسافت است که در مرحله آزمایشی (بتا) قرار دارد و در این مطلب کوشیده ایم مهمترین خصوصیات برنامه واژه پرداز Word 2013 را به صورت اجمالی بررسی کنیم.

برنامه Word تر و تمیز تر، سبک تر و ساده تر شده و به چشم سنگین نمی آید. قالب های جدید و طراحی تازه ابزارها شما را قادر می‌سازد تا فوت آخر را به اسناد کاربردی خویش بدمید و آن ها را جالب توجه تر از همیشه آماده عرضه نمایید. از این گذشته واژه پرداز جدید مایکروسافت دارای زیر ساخت های تازه و راحت تری برای به اشتراک گذاری اسناد تولیدی با دیگر همکاران و دوستان است.

حالت خواندن جدید: در ورد 2013 متون به صورت خودکار در ستون ها ریخته می‌شوند و خواندن آن ها را ساده تر می نماید.

بزرگنمایی اشیاء: زمانی که به مشاهده جداول، نمودارها، تصاویر یا ویدئوهای آن‌لاین می‌پردازیم، می‌توان با اشاره نوک انگشت یا اشاره گر موس این اشیاء را بزرگنمایی کرده و جزئیات آن ها را بهتر ملاحظه نمود. پس از ملاحظه می‌توانید یک کلیک یا اشاره دیگر زده و همه چیز را به حالت پیشین خود باز گردانید.

قابلیت ادامه مطالعه: ادامه مطالعه فایل های عریض و طویل و بلند بالای متنی با این قابلیت بیش از پیش ساده شده است. بدین ترتیب زمانی که فایل را مجدداً باز می‌کنید، برنامه ورد شما را به همان نقطه پیش از بسته شدن باز می‌گرداند. از این پس می‌توانید از مطالعات خود لذت ببرید و دیگر نگرانی از بابت یافتن صفحه ای که در آن بودید نداشته باشید. جالب اینکه حتی اگر فایل را در رایانه یا تبلت دیگری نیز بگشایید باز هم می‌توانید از ادامه کار، به مطالعه خود بپردازید.

تجربه کار با یکدیگر: به کمک این برنامه واژه پرداز جدید می‌توانید فایل های متنی را به سادگی به اشتراک گذاشته و از نقطه نظرات همکاران و دوستان بهره شایسته و بایسته را ببرید.

پاسخ دهی به نظرات دیگران: در برنامه ورد 2013 می توانید به سهولت به نقطه نظرات سایرین پاسخ دهید. از این گذشته دنبال کردن روند نظرات به خصوص در فایل های پرنظر بسیار ساده و آسان شده است.

اشتراک گذاری ساده تر از همیشه: با این برنامه می‌توانید اسناد متنی خود را به صورت پیش فرض در سرویس اسکای درایو (SkyDrive) یا شیرپوینت (SharePoint) ذخیره نمایید. سپس با ارسال لینک فایل مربوطه به هر یک از دوستان و آشنایان و انجام تنظیمات مربوط به وضعیت مشاهده و ویرایش، آنها را قادر می‌سازید تا نه تنها از آخرین نسخه سند متنی مطلع شوند، بلکه می‌توانند به ویرایش فایل پرداخته و نظرات خویش را اعمال نمایند.

ارائه برخط: یکی از قابلیت های جالب توجه در ورد 2013 آن است که می‌توانید اسناد متنی خود را با دیگران به سادگی به اشتراک بگذارید حتی افرادی که برنامه ورد را در رایانه خود نصب ندارند! کافی است پیوند مربوط به فابل خود را برای گیرنده ارسال نمایید. اینجاست که وی می‌تواند پا به پای شما سند را مرور و مطالعه کرده و از جزئیات موجود در آن مطلع شود.

آرایش و پیرایش: می‌توانید آخرین تغییرات ساختاری که نیاز است را به صورت آن‌لاین بر روی فایل های مورد نظر خود اعمال نمایید. تلاش کنید به کمک ابزارهای موجود یک خروجی حرفه ای را ترتیب داده و انتشار دهید. از این گذشته می‌توانید با استفاده از ویرایشگر متنی ورد جدید، انواع فایل های PDF را به سهولت هر چه تمام‌تر ویرایش نمایید.

استفاده از ابزار تراز: به کمک این قابلیت می‌توانید جداول، نمودارها و دیاگرام ها را با توجه به متن خود تراز نمایید و ظاهری حرفه ای و زیبا به فایل متنی خود دهید. این ابزارها زمانی که به آن نیاز دارید ظاهر شده و پس از انجام کار غیب خواهند شد!

صفحه بندی زنده: به محظ آن که فایل تصویری، ویدئویی یا دیگر اجزای اضافه شده به یک سند را تغییر دهید، متن دوباره در آن جاری شده و در حالت جدید خود جای می‌گیرد. کافی است دکمه موشواره را رها کنید تا متن مورد نظر همانجا که می‌خواهید قرار گیرند.

بهره برداری از فایل های PDF: از این پس قادرید تا فایل های PDF را در ویرایشگر ورد بارگذاری کرده، باز کنید و آن را همانطور که می‌خواهید ویرایش کنید. حتی می‌توانید نحوه ی پاراگراف بندی، فهرست ها، جداول و دیگر محتوای فایل را به طرز دلخواه تغییر داده و همانند یک فایل متنی با آن برخورد نمایید.