اواخر روز جمعه (دیروز) یک هواپیمای خورشیدی (بدون هیچ سوخت دیگری) توانست برفراز صحرای مراکش به پرواز درآید و حدود 16 ساعت در آسمان باشد.

هواپیمای خورشیدی

این هواپیمای ساخت کشور سوئیس در ساعت 07:33 به وقت GMT از Quarzazate در جنوب مراکش به هوا خواست و پس از ساعت ها پرواز برفراز صحرای مراکش در 23:20 GMT در پایتخت مراکش با تشویق تیم سازنده و مقامات مراکشی به زمین نشست.

خلبان سوئیسی این هواپیما (Andre Borschberg) پس از فرود، این پرواز را “باشکوه و بسیار زیبا” خواند.

خلبان هفته پیش به دلیل وجود بادهای بسیار شدید در 550 کیلومتری رباط دست از پرواز کشیده و نزدیک کوه های اطلس در Quarzazate فرود آمده بود. حال با این پرواز او سفر خود را که از زادگاهش (سوئیس) به اسپانیا و سپس به مراکش بود را به پایان رساند.

هواپیمای غول‌پیکر مجهز به فناوری های پیشرفت، دارای بال‌هایی به اندازه یک جت جامبو هست. ولی وزن این بال ها بیشتر از وزن یک اتوموبیل متوسط نیست. 4 موتور الکتریکی این هواپیما توسط 12.000 سلول خورشیدی نصب شده بر روی بال هواپیما تغذیه می شوند.

هواپیمای ساخته شده بر اساس انرژی خورشید در ماه گذشته 1550 مایل را از مادرید تا رباط را بدون هیچ سوخت فصیلی و تنها با انرژی خورشید پرواز کرده است. این اولین هواپیمای خورشیدی است که سفر بین قاره ای داشته است!

در سفر بعدی این هواپیما قرار است از همان راهی که آمده (مادرید)، از رباط به سوئیس بازگردد.

این پروازها به عنوان تمرین برای پرواز دور دنیا با هواپیمای خورشیدی انجام می شود که قرار است در سال 2014 توسط نسخه توسعه یافته این هواپیما صورت بگیرد.

منبع: rawstory.com