گیاه خواران

بقراط: بگذارید غذا داروی شما باشد و دارو غذای‌تان

گیاه‌خواری یکی از بهترین رژیم‌های غذایی است. اما برخلاف آنچه بسیاری می‌پندارند، تنها داشتن یک رژیم گیاهی، لزوما به معنی داشتن رژیم غذایی سالم نیست.

بله، گیاه خواران به طور متوسط از افراد دیگر لاغرتر و سالم‌تر هستند. اما گیاهخواران که از سلامتی خوبی برخوردار نیستند هم وجود دارند.

این چگونه امکان دارد؟ شما می‌توانید تعداد زیادی شیرینی، غذاهای سرخ شده، غذاهای فرآوری شده، غذاهای با آرد سفید (نان، کیک، کلوچه، ماکارونی) و مشروبات الکلی مصرف کنید و با این حال شما گیاهخوار باشید و سلامت نباشید.

در زیر با هم نگاهی به برخی از غذاهای گیاهی شگفت انگیز می‌اندازیم:

سبزیجات سبز: پادشاه مواد غذایی گیاهی سالم هستند. کلم پیچ، کلم بروکلی، کاهو تیره‌تر، برگ چغندر، خربزه، خردل سبز، منداب، لوبیا سبز. هرچه قدر که می‌توانید هر روز در چندین وعده از این مواد غذایی بخورید.

دیگر سبزیجات: سبزیجات نارنجی و قرمز و زرد مانند هویج و فلفل قرمز و کدو و گوجه فرنگی و کدوتنبل و سیب زمینی شیرین، همراه با انواع قارچ، پیاز و سیر، گل کلم. این‌ها را می‌توانید خرد کنید و به صورت تفت روغن داغ بپزید و هم می‌توانید با آنها سوپ بپزید!

پروتئین‌های گیاهی: بر خلاف آنچه بسیاری از مردم فکر می‌کنند، گیاه خواران با رژیم گیاهی به آسانی می‌توانند پروتئین بسیاری دریافت کنند. از انواع لوبیا (لوبیا سبز، لوبیا قرمز، لوبیا چیتی، لوبیا سفید و انواع دیگر)، نخود، عدس، سویا (به صورت تمپه و توفو توصیه می‌شود). آجیل خام مانند بادام و گردو. دانه هایی مانند تخم کتان، شاهدانه، تخمه کدو و دانه چیا.

میوه‌ها: انواع توت ها و انار پادشاه این دسته هستند، اما سیب، پرتقال، انگور، انبه، کیوی، موز، هلو، زردآلو، گلابی و غیره همه شگفت انگیز هستند. از میوه ها نترسید.

چربی‌های خوب: از چربی‌ها نترسید، اما سعی کنید مصرف چربی‌های ترانس و اشباع شده را به حداقل برسانید. چربی اشباع شده را نیز می‌توان از گیاهان (مانند نارگیل) دریافت کرد. انواع آجیل، آوکادو، تخم کتان، زیتون و روغن کانولا منابع خوبی هستند. برای دریافت میزان کافی از EPA و DHA (می‌توان از روغن ماهی و یا از جلبک به جای آن) برای سلامت بیشتر مغز و قلب و دیگر اجزای بدن استفاده کرد.

غلات سبوسدار: این روزها بسیاری از مردم برای اینکه سالم بمانند از مصرف غلات پرهیز می‌کنند. هیچ شواهد علمی برای بد بودن آنها وجود ندارد. می‌توانید از نان‌های گندم سبوس‌دار، نان جو، نان چاودار، نان سویا، نان ذرت و … نیز استفاده کنید.

سایر: هر روز مقدار زیادی آب بنوشید، چای و شیر هم می‌تواند برایتان خوب باشد. برخی از ادویه جات و ترشی‌جات خوب را هم در رژیم غذایی خود قرار دهید.

راستی اگر ناراحت نمی‌شوید نوشته چرا دوستداران حیوانات باید گوشت بخورند؟ را هم بخوانید. پیش‌تر هم 100 توصیه تغذیه ای را لیست کرده ایم که می‌توانید نگاهی به آن بیاندازید.